Szukaj
Kalendarz
Ekonomicznie
    Co to znaczy ekonomicznie? Takie pytanie wbrew pozorom nie jest pozbawione sensu. W opinii wielu osób ekonomicznie znaczy jak najtaniej. Oczywiście ma to swoje logiczne uzasadnienie warto jednak wiedzieć, że temat ten wymaga o wiele szerszego spojrzenia niż tylko przez pryzmat ceny. Bez względu na to czy rzecz dotyczy jazdy samochodem czy życia, wiele osób stara się iść najprościej. Tanio, znaczy dobrze, drogo, znaczy źle. Nie zawsze właśnie tak jest. W wielu przypadkach wybór opcji droższej, jest rozwiązaniem o wiele bardziej sensowny. Droższy produkt wystarcza na dłużej niż tańszy, a więc w przeliczeniu jest po prostu tańszy. Droższe buty wytrzymują kilka sezonów, tańsze rozsypują się po kilku miesiącach. Droższy produkt do jedzenia być może zostanie zjedzony tak samo szybko jak ten tańszy, ale lepsze jakościowo jedzenie na pewno nie przyczyni się do pogorszenia staniu zdrowia, w przypadku taniego jedzenia jest inaczej. Tu temat jest szerszy – problemy ze zdrowiem to stres, konieczne leczenie i wiele innych problemów, które oczywiście oznaczają bardzo wiele wydatków, które mnie musiałby się pojawić. Podsumowując – czy zawsze warto kupować taniej? Oczywiście nie. Cena to tylko jeden z wielu koniecznych kryteriów wyboru produktu lub usługi. Z reguły najmniejsza jest po prostu zachęceniem do zakupu, jednak nie zawsze podyktowanym tym, że produkt jest dobry. Warto o tym wiedzieć i z pewną dozą ostrożności przyglądać się tym najtańszym produktom. Produkty tanie, często okazują się produktami śmiesznie niskiej wręcz jakości – w najlepszym przypadku oznacza to jedno – rozsypują się i są do wyrzucenia. W wielu przypadkach jest inaczej. Tanie produkty mogą być groźne dla zdrowia. Jednym słowem – nie zawsze tanio, znaczy dobrze. Czasami odrobinę droższy produkt to lepsze rozwiązanie. Każdy, kto ma porównanie, miał okazje kupować produkty najtańsze i nieco lepsze, doskonale wie, o czym mowa. Ktoś kiedyś powiedział – ten, kto jest biedny, nie powinien kupować tanio. Coś w tym jest. Warto mieć tego świadomość. To z troski o swoje finanse.

Wpisy w miesiącu: Październik 2012

Lokaty bankowe.

Dla drobnych ciułaczy, najbezpieczniejsza i najlepsza forma inwestowania, a raczej oszczędzania gotówki, sa lokaty bankowe. To bardzo bezpieczne, ponieważ nawet, jeśli bank znajdzie się w kłopotach finansowych, Bankowy Fundusz Gwarancyjny zabezpiecza wszystkie pieniądze pojedynczych klientów każdego Banku. Do pełnej wysokości zgromadzonego kapitału , pod warunkiem, ze nie przekracza on 100 tysięcy Euro. Oznacza to, ze jeśli chcemy założyć lokatę na wyższa kwotę, a bank znajdzie się w sytuacji kryzysowej, BFG wypłaci nam tylko pieniądze o równowartości 100 tysięcy Euro. Nawet, jeśli założymy kilka lokat w jednym banku, ale równowartość będzie wyższa, nie dostaniemy nic ponad wspomniane 100 tysięcy Euro. Dla chcących oszczędzać większe kwoty, jest jednak pewien sposób.

Wystarczy lokaty założyć w kilku różnych bankach. Wtedy Bankowy Fundusz Gwarancyjny w każdej placówce, chroni nasze pieniądze do wspomnianej kwoty. Lokata, to wiec bezpieczny sposób oszczędzania. Ma zawsze określony procent zysku, a więc z góry wiemy , ile pieniędzy wypłacimy po określonym czasie. Jest wiele rodzajów lokat, krótko i długoterminowe. Sa nawet banki, które oferują lokaty 24 godzinne, lub nocne. Jednak taka propozycja, skierowana jest głównie dla dużych inwestorów, którzy przez cały czas, obracają swoimi pieniędzmi, jednak w nocy, leżą one na kontach i nic się z nimi nie dzieje. Dlaczego więc nie skorzystać z lokaty nocnej? Biznesmeni będą smacznie spali, podczas gdy ich pieniądze będą pracować. Oczywiście, mogą z takiej formy skorzystać również drobni ciułacze, ale zysk po 24 godzinach, przy drobnych kwotach to naprawdę grosze – w dosłownym tego słowa znaczeniu. Każdy bank określa minimalne kwoty dla poszczególnych lokat. W jednym banku, może to być minimum 5000 złotych, a w innym nawet 500 czy 100zł. Najlepiej więc porównać oferty kilku banków i dopasować lokatę do naszych osobistych oczekiwań. W Internecie, bez wychodzenia z domu, znajdziemy mnóstwo stron, gdzie znajdują się porównywarki.

Rozpoczęcie biznesu

W przypadku zakładania każdej firmy, musimy być przygotowani, ze w początkowym okresie działalności czeka nas więcej wydatków. Rzadko zdarzają się sytuacje, kiedy od pierwszego dnia, przedsiębiorcy zaczynają zarabiać. To nawet niemożliwe, ponieważ otwierając działalność gospodarcza, ponosimy określone koszty, choćby najmniejsze. Musimy zainwestować w lokal, bądź jego remont i przygotowanie pod konkretna branżę. Czasami musimy kupić samochód i inne ruchomości, które będą nam pomocne w trakcie całej działalności. Dlatego bardzo ważne jest, aby prawidłowo przygotować się do prowadzenia biznesu. W tym celu, należy zaplanować wszystkie nasze kroki, które przybliżą nas do sukcesu w danej branży. Idealnym rozwiązaniem, jest zawsze posiadanie pewnej rezerwy finansowej, która pozwoli przetrwać przez pierwsze miesiące, czy tygodnie. Nie możemy zainwestować wszystkich naszych pieniędzy i liczyć na szczęście, że jakoś to będzie. To bardzo nieprofesjonalne podejście. To tak jak byśmy liczyli na to, ze wygramy w lotto. Szanse statystycznie minimalne.

W biznesie trzeba realnie patrzeć na rzeczywistość. Dlatego dobrze, aby mieć odłożona kwotę, która pozwoli nam ponosić przynajmniej stałe koszty przez pierwsze pół roku. Jeśli nasza firma zacznie przynosić zyski wcześniej, to bardzo dobrze, jednak przyjmuje się ze dobry biznesman jest gotowy na ponoszenie strat w pierwszym okresie. Koszty, jakie nas czekają to opłaty czynszowe, opłaty za media ( woda, prąd ogrzewanie), składki ZUS za siebie i ewentualnie pracownika, wynagrodzenie dla zatrudnionych zakup towaru. Musimy obliczyć jakie to kwoty i pomnożyć przez 6 miesięcy. Tyle powinna wynosić nasza rezerwa finansowa, która pozwoli na spokojne prowadzenie biznesu, w początkowym okresie działalności. W sytuacji, gdy nasz pomysł na biznes okaże się nie trafiony, rezerwa pomoże nam zakończyć działalność bez strat. W przeciwnym wypadku, może się okazać, ze stracimy pieniądze zainwestowane i zakończymy prowadzenie biznesu z ogromnym długiem.

Nie trzeba kończyć kierunków ekonomicznych, ani by…

Nie trzeba kończyć kierunków ekonomicznych, ani być ekspertem od mikroekonomii aby wiedzieć, że warto mieć oszczędności w portfelu na tak zwaną czarną godzinę. Jednak i tak wiele osób nie jest świadoma tego jak bardzo ważne jest takie zabezpieczenie finansowe oraz ile problemów można uniknąć gdy je posiadamy.

Dlatego też opowiem ci tutaj o tym w jaki sposób najlepiej odkładać pieniądze tak by pracowały na siebie, ale też były bezpieczne, a my mogli spać spokojnie bez obaw, że więcej już ich nie zobaczymy.

Zacznę od najgłupszego sposobu odkładania pieniędzy. Jest to oczywiście chowanie ich do przysłowiowej „skarpetki”. Oznacza to mniej więcej tyle, że pieniądze trzymamy schowane w domu. Sposób ten jest o tyle głupi i niepraktyczny, ponieważ pieniądze są bardzo łatwo dostępne, a tym samym zawsze można podbierać z kupki na mniej lub bardziej potrzebne/przemyślane wydatki. Tym samym zamiast odkładać i oszczędzać, będziemy po prostu mieć zapas na większe i częstsze wydatki.

Nie wspominając już nawet o ryzyku kradzieży które jest dodatkowym zagrożeniem naszych oszczędności, a w najgorszych przypadkach nawet i własnego życia i zdrowia.

Znacznie lepszym rozwiązaniem są lokaty bankowe które pozwalają nam „zamrozić” pieniądze w banku. Z tym, że każdego dnia będą one na siebie pracowały tak by po zakończeniu okresu trwania lokaty nasze pieniądze wróciły do nas powiększone o odpowiedni zysk.

Większość lokat nie pozwala nam na wybieranie pieniędzy przed czasem, a nawet jeśli to zazwyczaj stracimy wtedy wszystkie zarobione do tej pory odsetki. Dlatego też zastanowimy się dobrze kilka razy, czy aby na pewno skorzystać z tych oszczędności.Watch movie online The Transporter Refueled (2015)

Co jeśli nie znasz się na inwestowaniu pieniędzy? Żaden problem, ponieważ lokaty pozwalają nam na inwestowanie bez żadnej wiedzy, jedyne co musimy zrobić to sprawdzić oprocentowanie jakim interesująca nas lokata jest opatrzona. Określa ono zysk z lokaty, czyli według analogi im wyższe tym lepsze. Drugim istotnym parametrem jest czas trwania. Pamiętaj, że lokaty są w pełni pasywne, a my jedynie wpłacamy pieniądze.

Dopłaty unijne

Co roku Unia Europejska przyznaje Polsce ogromne kwoty w euro ( co roku kwoty się zmieniają, ale i tak przeliczając na złotówki wynoszą kilkanaście lub kilkadziesiąt milionów ).Rząd przeznacza je na dotacje lub dopłaty unijne, albo na zupełnie inne rzeczy. W tej chwili najbardziej popularne są dotacje unijne, przyznawane na założenie działalności gospodarczej czy firmy lub przyznawane są na innowacyjne projekty. Walka o dotacje zaczyna się od sterty dokumentów. Przykładowo – osoby zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy, aby dostać dotację otrzymują długą listę warunków do spełnienia, żeby zdobyć dotację na założenie własnej działalności gospodarczej. W warunkach najważniejsze jest, aby osoba starająca się o dotację, pozostawała długotrwale bezrobotna, była w określonym przedziale wiekowym, z określonych terenów miejskich lub wiejskich. Przedstawić trzeba swój biznes plan i oczywiście opisać, jaka miałaby to być działalność. Musi to być też działalność funkcjonująca przez 12 miesięcy, na okrągło – nie sezonowa.

Potem trzeba wydzierżawić odpowiedni lokal pod swoją działalność i poświadczyć to na piśmie. Złożenie wszystkich wymaganych dokumentów trwa a i tak nie ma pewności, że dostaniemy tą dotację. Wnioski są rozpatrywane przez kilka osób i to one zdecydują czy przyznać nam dotację czy nie. Czasami mamy świetny pomysł, ale niestety nie spełniamy wymagań, no i nawet mając dobre chęci nici z biznesu. Bardzo popularne są dopłaty dla rolników. Tylko, że tu tez napotykamy sporo komplikacji. Starając się o dopłatę na własny projekt, warunkiem jest sporządzenie biznes planu i okazanie dokumentacji, że coś się już zrobiło i na jaką kwotę. Potem projekt jest rozpatrywany, co czasami trwa bardzo długo, a my czekamy na dopłatę lub dotację. Nie rzadko okazuje się, że choć przyznano nam dopłatę lub dotację, czekamy na nią kilka miesięcy.  No i pozostaje pytanie – jak tu w tym kraju otworzyć coś własnego i nie ogłosić upadłości? Jak można urządzać taki „cyrk”. Albo są te pieniądze albo ich nie ma.

Otwierając własną działalność…

Otwierając własną działalność gospodarczą napotykamy wiele rozmaitych problemów na naszej nowej drodze do sukcesu. Są jedna dobre i sprawdzone sposoby na to jak sobie z nimi poradzić, albo przynajmniej w znacznym stopniu ograniczyć. Jednym z nich jest otworzenie swojego biznesu w inkubatorze przedsiębiorczości. Dzięki temu zredukujemy koszta, a ponadto w każdej chwili możemy skorzystać z pomocy zatrudnionych w nim doradców. Charakter naszej działalności pod skrzydłami inkubatora jest w pełni dowolny o ile spełnia wszelkie podstawowe normy i przede wszystkim jest legalny. Możemy również zatrudniać pracowników którzy razem z nami będą pracować nad rozwojem naszej firmy. Musisz jednak wiedzieć, że inkubatory nie są darmowe, a zazwyczaj posiadanie większej liczby pracowników generuje tym samym większe koszta (pomijając już kwestię wynagrodzenia dla nich). Inną formą pomocy młodym przedsiębiorcom którzy dopiero rozkręcają własny biznes są różnego rodzaju dotacje. Udzielają ich między innymi Urzędy Pracy które chcą aktywizować bezrobotnych, ale również różnego rodzaju stowarzyszenia. Taka forma pomocy często bywa jednorazowa i bezzwrotna, jednak czasem może się zdarzyć, że w zamian będziemy musieli odstąpić udział w zyskach. Nie powinno to być jednak problemem bo zawsze lepiej zarobić trochę mniej, ale zarobić, niż nie móc zarabiać wcale. Taką dotację można przeznaczyć na różne cele, byle by były one związane z rozwojem firmy. Czasami mogą to być fundusze które będzie trzeba wykorzystać do utworzenia nowego miejsca pracy, a czasami po prostu na zakup sprzętu niezbędnego do wykonywania pracy tak jak na przykład komputery dla programistów, stół do masażu dla masażysty, bądź aparat dla fotografa. To tylko kilka przykładów na co można przeznaczyć fundusze z dotacji. Podsumowując, musisz pamiętać zawsze, że własny biznes to nie możliwość obijania się gdy inni pracują, ale jeszcze większa ilość pracy niż normalnie, jednak robiąc coś co się lubi staje się to przyjemnością, zamiast udręką.