Szukaj
Kalendarz
  Listopad 2012
  P W Ś C P S N
  « Paź   Gru »
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  2627282930  
Ekonomicznie
  Co to znaczy ekonomicznie? Takie pytanie wbrew pozorom nie jest pozbawione sensu. W opinii wielu osób ekonomicznie znaczy jak najtaniej. Oczywiście ma to swoje logiczne uzasadnienie warto jednak wiedzieć, że temat ten wymaga o wiele szerszego spojrzenia niż tylko przez pryzmat ceny. Bez względu na to czy rzecz dotyczy jazdy samochodem czy życia, wiele osób stara się iść najprościej. Tanio, znaczy dobrze, drogo, znaczy źle. Nie zawsze właśnie tak jest. W wielu przypadkach wybór opcji droższej, jest rozwiązaniem o wiele bardziej sensowny. Droższy produkt wystarcza na dłużej niż tańszy, a więc w przeliczeniu jest po prostu tańszy. Droższe buty wytrzymują kilka sezonów, tańsze rozsypują się po kilku miesiącach. Droższy produkt do jedzenia być może zostanie zjedzony tak samo szybko jak ten tańszy, ale lepsze jakościowo jedzenie na pewno nie przyczyni się do pogorszenia staniu zdrowia, w przypadku taniego jedzenia jest inaczej. Tu temat jest szerszy – problemy ze zdrowiem to stres, konieczne leczenie i wiele innych problemów, które oczywiście oznaczają bardzo wiele wydatków, które mnie musiałby się pojawić. Podsumowując – czy zawsze warto kupować taniej? Oczywiście nie. Cena to tylko jeden z wielu koniecznych kryteriów wyboru produktu lub usługi. Z reguły najmniejsza jest po prostu zachęceniem do zakupu, jednak nie zawsze podyktowanym tym, że produkt jest dobry. Warto o tym wiedzieć i z pewną dozą ostrożności przyglądać się tym najtańszym produktom. Produkty tanie, często okazują się produktami śmiesznie niskiej wręcz jakości – w najlepszym przypadku oznacza to jedno – rozsypują się i są do wyrzucenia. W wielu przypadkach jest inaczej. Tanie produkty mogą być groźne dla zdrowia. Jednym słowem – nie zawsze tanio, znaczy dobrze. Czasami odrobinę droższy produkt to lepsze rozwiązanie. Każdy, kto ma porównanie, miał okazje kupować produkty najtańsze i nieco lepsze, doskonale wie, o czym mowa. Ktoś kiedyś powiedział – ten, kto jest biedny, nie powinien kupować tanio. Coś w tym jest. Warto mieć tego świadomość. To z troski o swoje finanse.

Wpisy w miesiącu: Listopad 2012

własna działalnośćd gospodarcza

Każdy z nas zapewne wie, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej to wcale nie takie proste zajęcie jak by się mogło wydawać. W sytuacji gdy musimy zając się marketingiem, oraz promocją firmy, wszystkimi formalnościami, oraz dobywaniem nowych zleceń bądź sprzedażą produktów (w zależności od tego jaki charakter ma nasza działalność).

Do tego wszystkiego dochodzi nam jeszcze cały ogrom tak zwanej „papierkowej roboty” czyli wszelakich formalności i biurokracji w której bez problemu można się pogubić.

Oczywiście możemy zatrudnić ludzi którzy zrobią większość tych rzeczy za nas jednak to generuje koszta, a w czasach kryzysu gdy wszyscy starają się ciąć koszta, taka droga na przeciw nim może skończyć się bardzo źle dla naszej działalności. Jednak warto wiedzieć o tym w jaki sposób można sobie z tym radzić.

Generalnie drogi są dwie możliwości. Puki nasza firma jest dopiero w fazie rozwoju można zgłosić ją do inkubatora przedsiębiorczości, gdzie za pewną comiesięczną opłatą zyskamy między innymi wsparcie księgowości, porady ekspertów jak efektywniej zarządzać naszą firmą, oraz wiele innych ciekawych możliwości.

Inkubatory pomagają również w zdobyciu różnego rodzaju dotacji które oferowane są przedsiębiorcom z różnych źródeł takich jak na przykład Unia Europejska, Urzędu Pracy czy też od różnego rodzaju stowarzyszeń i prywatnych inwestorów. Musisz jednak wiedzieć, że zdobycie takiej dotacji wcale nie jest takie proste i wymaga ogromnej ilości formalności. Dlatego też dobrze jest gdy ktoś nam pomaga to wszystko ogarnąć i zebrać do kupy.

Dotacje są zazwyczaj bezzwrotne i wykorzystać można je w pełni dowolnie z tym, że ta dowolność ogranicza się do rozwoju firmy. Oznacza to, że nie możemy sobie kupić nowego komputera, czy samochodu o ile nie jest on potrzebny naszej firmie do działania.

Podsumowując, pamiętaj o tym, że własna firma to nie wakacje na których wszyscy pracują na ciebie. To praca znacznie cięższa i dłuższa niż typowy etat, jednak robiąc to co się lubi, tak naprawdę nie trzeba pracować.

Biznes w internecie.

W czasach ogólnodostępnych komputerów i dostępu do internetu różnego rodzaju biznesu zaczynają migrować do internetu, zamykając lokalną działalność lub wykorzystując możliwości sieci do zwiększenia zysków. Do sieci przenoszone są głównie sklepy które starają się w każdy możliwy sposób pozyskać nowych klientów. Istnieją również takie które nigdy nie prowadziły działalności na lokalnym rynku. Dzieje się tak głównie dlatego że skal internetowy generuje znacznie mniejsze koszta niż taki tradycyjny. Nie musimy posiadać lokalu za który trzeba płacić, ani opłacać aż tylu pracowników do obsługi. Cała reszta pozostaje niemal niezmienna, ponieważ tak samo jak w wersji spoza internetu musimy zamawiać towar w hurtowniach, i sprzedawać go oraz pozyskiwać nowych klientów.

Wiele osób również szuka pracy w internecie, ale nie mam tutaj na myśli ogłoszeń o pracę, ale tak zwany freelancing. Zawody w których możemy pracować w taki sposób to, między innymi: dziennikarz, pisarz, grafik, koder, programista, doradca, dietetyk, trener rozwoju osobistego. Możliwości jest znacznie więcej.

Atutem takiej formy pracy jest głównie niezależność od miejsca i czasu. Zyskujemy w ten sposób możliwość pracy z każdego miejsca świata, byle by tylko mieć dostęp do komputera i internetu. Dodatkowo możemy pracować dla kogo chcemy i nie musimy robić zleceń które nam nie odpowiadają. Zakładając oczywiście że możemy sobie pozwolić na to finansowo, bo czasami zdarza się tak że po prostu trzeba coś zrobić i niema innego wyjścia po pieniądze są ważniejsze.

Podobnie jest z czasem pracy. Niejednokrotnie można usłyszeć że jakaś firma oferuje elastyczny czas pracy, jednak jest on sztywno określony, a cała elastyczność polega jedynie na wyborze i dopasowaniu do siebie zmian w pracy. Prawdziwa elastyczność czasowa jest gdy pracujemy sami w internecie. Zakładając że nie gonią nas żadne pilne zlecenia można pozwolić sobie czasem na przerwę w środku tygodnia i nic nie robić. Z tym że warto uważać by nie trwały one zbyt długo bo gdy ilość zleceń zacznie się nawarstwiać można popaść w problemy.

Pojęcie mikroekonomii.

Pojęcie mikroekonomii obejmuje między innymi takie zagadnienia i dziedziny życia jak zarządzanie domowym budżetem, inwestowanie pieniędzy, oszczędności, ale również i prowadzenie działalności gospodarczej w pewnym wąskim zakresie, zwanym niszą.

W tym artykule skupimy się na tym jak można wejść na rynek z nową inicjatywą tak by nie popaść od razu w problemy finansowe tylko utrzymać się na nim możliwie jak najdłużej, czerpiąc przy tym zyski adekwatne do naszej pracy i pozwalające na zaspokojenie potrzeb życia codziennego.

Każdy młody przedsiębiorca mający pomysł na biznes może skorzystać z usług jakie świadczą Inkubatora Przedsiębiorczości. Za drobną opłatą pracujący tam ludzie pomogą nam sporządzić dobry biznes plan, oraz zająć się wszelkimi formalnościami związanymi z wdrożeniem nowej firmy na rynek. Przydatne jest to zwłaszcza na początku działalności gdy ogrom nowości może okazać się przytłaczający i ciężko było by się w nim samodzielnie odnaleźć natural slimming pills.Niektóre inkubatory oferują również możliwość skorzystania z biura, oraz różnego rodzaju sal konferencyjnych które mogą być potrzebne w przypadkach kiedy prowadzimy działalność wymagającą spotkań z większym gronem ludzi.

Inkubatory pomagają również w zdobywaniu pieniędzy z różnego rodzaju dotacji. Jako, że taka forma finansowania często obłożona jest ogromną ilością różnego rodzaju formalności które musimy spełniać by móc się o nią ubiegać, dobrze jest gdy ktoś bardziej rozeznany w temacie niż my sami pomoże nam to wszystko uporządkować i doprowadzić od początku do końca.

Koszt przystąpienia do inkubatora waha się zazwyczaj na poziomie kilkuset złotych. Jednak zyskujemy dzięki temu różnego rodzaju szkolenia, miejsce pracy, dostęp do księgowości, oraz święty spokój ponieważ nie będziemy musieli biegać po urzędach i załatwiać miliona spraw. Oszczędzając ten czas możemy skupić się na pracy i rozwoju naszej działalności.

W razie potrzeby zawsze można zawiesić działalność, a gdy uznamy to już za słuszne zawsze można opuścić inkubator i rozwinąć skrzydła samodzielnie.

Sposoby na inwestowanie pieniędzy.

Jednym z lepszych sposobów na inwestowanie pieniędzy jest dostępna na polskim rynku inwestycyjnym Giełda Papierów Wartościowych, w skrócie GPW (od pierwszych liter wyrazów z nazwy). Jak sama nazwa wskazuje na giełdzie mamy możliwość inwestowania pieniędzy w papiery wartościowe, a właściwie w akcje i obligacje. Sposób w jaki inwestujemy bazuje na starej zasadzie: „kup tanio, sprzedaj drogo/z zyskiem”. W tym przypadku chodzi o to by kupić akcje/obligacje, a gdy ich wartość pójdzie w górę, sprzedajemy dzięki czemu zarabiamy pieniądze.

Wiedz jednak, że nie każdy może inwestować na giełdzie, takie prawa mają jedynie maklerzy. Nie oznacza to jednak, że musisz od razu zapisywać się ma kurs maklerski. Wystarczy, że założysz sobie rachunek maklerski. Taką możliwość mamy zarówno w lokalnych domach handlowych, jak również przy niektórych bankach które prowadzą taką działalność. Warto jednak zakładać rachunki maklerskie przy bankach w których mamy już rachunek bankowy, ponieważ zyskujemy wtedy na czasie przekazywania pieniędzy z jednego rachunku na drugi. Tym samym możemy znacznie szybciej i sprawniej inwestować pieniądze, zamiast czekać kiedy w końcu zmieni się saldo rachunku maklerskiego.

Co dalej… Gdy mamy już rachunek maklerski warto było by zapoznać się z zasadami analizy rynku. Umiejętność ta jest bardzo ważna i stanowi swoistą podstawę dobrego inwestowania. Jeśli nie nauczymy się analizować statystyk i wykresów to pozostaje nam jedynie gra w ciemno. Wiedz jednak, że o ile raz, czy dwa może ci się udać… Tak już za którymś z kolei już na pewno przegrasz i stracisz wszystko co masz.

Poza tym warto również śledzić wszelkiego rodzaju doniesienia biznesowe oraz sytuację polityczną i gospodarczą w kraju, ponieważ różnego rodzaju wydarzenia mogą mieć ogromny wpływ na notowania, co przekłada się na cenę akcji i nasz zysk, bądź stratę.

Na zakończenie uświadomię cie, że Giełda jest ryzykowną formą inwestycji, dlatego też musisz mieć świadomość wysokiego poziomu ryzyka inwestycyjnego.