Szukaj
Kalendarz
Ekonomicznie
    Co to znaczy ekonomicznie? Takie pytanie wbrew pozorom nie jest pozbawione sensu. W opinii wielu osób ekonomicznie znaczy jak najtaniej. Oczywiście ma to swoje logiczne uzasadnienie warto jednak wiedzieć, że temat ten wymaga o wiele szerszego spojrzenia niż tylko przez pryzmat ceny. Bez względu na to czy rzecz dotyczy jazdy samochodem czy życia, wiele osób stara się iść najprościej. Tanio, znaczy dobrze, drogo, znaczy źle. Nie zawsze właśnie tak jest. W wielu przypadkach wybór opcji droższej, jest rozwiązaniem o wiele bardziej sensowny. Droższy produkt wystarcza na dłużej niż tańszy, a więc w przeliczeniu jest po prostu tańszy. Droższe buty wytrzymują kilka sezonów, tańsze rozsypują się po kilku miesiącach. Droższy produkt do jedzenia być może zostanie zjedzony tak samo szybko jak ten tańszy, ale lepsze jakościowo jedzenie na pewno nie przyczyni się do pogorszenia staniu zdrowia, w przypadku taniego jedzenia jest inaczej. Tu temat jest szerszy – problemy ze zdrowiem to stres, konieczne leczenie i wiele innych problemów, które oczywiście oznaczają bardzo wiele wydatków, które mnie musiałby się pojawić. Podsumowując – czy zawsze warto kupować taniej? Oczywiście nie. Cena to tylko jeden z wielu koniecznych kryteriów wyboru produktu lub usługi. Z reguły najmniejsza jest po prostu zachęceniem do zakupu, jednak nie zawsze podyktowanym tym, że produkt jest dobry. Warto o tym wiedzieć i z pewną dozą ostrożności przyglądać się tym najtańszym produktom. Produkty tanie, często okazują się produktami śmiesznie niskiej wręcz jakości – w najlepszym przypadku oznacza to jedno – rozsypują się i są do wyrzucenia. W wielu przypadkach jest inaczej. Tanie produkty mogą być groźne dla zdrowia. Jednym słowem – nie zawsze tanio, znaczy dobrze. Czasami odrobinę droższy produkt to lepsze rozwiązanie. Każdy, kto ma porównanie, miał okazje kupować produkty najtańsze i nieco lepsze, doskonale wie, o czym mowa. Ktoś kiedyś powiedział – ten, kto jest biedny, nie powinien kupować tanio. Coś w tym jest. Warto mieć tego świadomość. To z troski o swoje finanse.

Wpisy w miesiącu: Listopad 2012

własna działalnośćd gospodarcza

Każdy z nas zapewne wie, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej to wcale nie takie proste zajęcie jak by się mogło wydawać. W sytuacji gdy musimy zając się marketingiem, oraz promocją firmy, wszystkimi formalnościami, oraz dobywaniem nowych zleceń bądź sprzedażą produktów (w zależności od tego jaki charakter ma nasza działalność).

Do tego wszystkiego dochodzi nam jeszcze cały ogrom tak zwanej „papierkowej roboty” czyli wszelakich formalności i biurokracji w której bez problemu można się pogubić.

Oczywiście możemy zatrudnić ludzi którzy zrobią większość tych rzeczy za nas jednak to generuje koszta, a w czasach kryzysu gdy wszyscy starają się ciąć koszta, taka droga na przeciw nim może skończyć się bardzo źle dla naszej działalności. Jednak warto wiedzieć o tym w jaki sposób można sobie z tym radzić.

Generalnie drogi są dwie możliwości. Puki nasza firma jest dopiero w fazie rozwoju można zgłosić ją do inkubatora przedsiębiorczości, gdzie za pewną comiesięczną opłatą zyskamy między innymi wsparcie księgowości, porady ekspertów jak efektywniej zarządzać naszą firmą, oraz wiele innych ciekawych możliwości.

Inkubatory pomagają również w zdobyciu różnego rodzaju dotacji które oferowane są przedsiębiorcom z różnych źródeł takich jak na przykład Unia Europejska, Urzędu Pracy czy też od różnego rodzaju stowarzyszeń i prywatnych inwestorów. Musisz jednak wiedzieć, że zdobycie takiej dotacji wcale nie jest takie proste i wymaga ogromnej ilości formalności. Dlatego też dobrze jest gdy ktoś nam pomaga to wszystko ogarnąć i zebrać do kupy.

Dotacje są zazwyczaj bezzwrotne i wykorzystać można je w pełni dowolnie z tym, że ta dowolność ogranicza się do rozwoju firmy. Oznacza to, że nie możemy sobie kupić nowego komputera, czy samochodu o ile nie jest on potrzebny naszej firmie do działania.

Podsumowując, pamiętaj o tym, że własna firma to nie wakacje na których wszyscy pracują na ciebie. To praca znacznie cięższa i dłuższa niż typowy etat, jednak robiąc to co się lubi, tak naprawdę nie trzeba pracować.

Oszczędzanie na przyszłość

Wiele firm ubezpieczeniowych, proponuje swoim klientom polisy z funduszem inwestycyjnym. Jest to doskonała forma inwestowania dla osób, które maja zdolności do systematycznego odkładania pieniędzy, może maja nawet  w domu skarbonkę. Minimalne kwoty, jakie należy wpłacać to z reguły 100 zł miesięcznie. Dla jednych to bardzo mało, dla innych niewykonalna do odłożenia suma, jednak jest to jakiś sposób. Polisy z funduszem inwestycyjnym, sa jednocześnie powiązane z tradycyjnym ubezpieczeniem na życie. Oznacza to, ze w przypadku śmierci ubezpieczonej osoby, osoby uposażone (czyli wskazane przez ubezpieczonego) otrzymają określoną kwotę pieniędzy. Zainwestowanie w tego typu polisę, najbardziej korzystne jest dla osób młodych (20 -30 letnich), dlatego że z jednej strony, okres oszczędzania jest dla nich bardzo długi, z drugiej natomiast strony, suma ubezpieczenia z uwagi na wiek, jest bardzo wysoka i może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych.

Sa nawet polisy, które opiewają na milion lub kilka milionów złotych. Wysokość miesięcznej (lub rocznej) składki zależy od trzech czynników: wybranej sumy ubezpieczenia, okresu , na jaki zawarta jest umowa oraz wieku i płci osoby ubezpieczonej. Oprócz funkcji ochronnej, jaka jest suma ubezpieczenia na wypadek śmierci, polisa taka spełnia również funkcje inwestycyjną. Część składki jest bowiem inwestowana w fundusze, które wybiera klient firmy ubezpieczeniowej. Funduszy jest z reguły kilka, może to być fundusz zrównoważony, stabilnego wzrostu i wiele innych. Jeśli wybierzemy na przykład fundusz, który zainwestuje nasze składki w akcje, będziemy mieli możliwość, delikatnego grania na giełdzie. Delikatnego, dlatego, ze nie ma możliwości, abyśmy sami wskazywali firmy, których akcje maja zostać zakupione. Ale na bieżąco, możemy śledzić wyniki poszczególnych kroków inwestycyjnych. Niektóre firmy ubezpieczeniowe dają tez możliwość zmiany funduszy przez klientów raz na kilka miesięcy bezpłatnie. Inne pobierają określoną kwotę za taka zmianę.

Biznes w internecie.

W czasach ogólnodostępnych komputerów i dostępu do internetu różnego rodzaju biznesu zaczynają migrować do internetu, zamykając lokalną działalność lub wykorzystując możliwości sieci do zwiększenia zysków. Do sieci przenoszone są głównie sklepy które starają się w każdy możliwy sposób pozyskać nowych klientów. Istnieją również takie które nigdy nie prowadziły działalności na lokalnym rynku. Dzieje się tak głównie dlatego że skal internetowy generuje znacznie mniejsze koszta niż taki tradycyjny. Nie musimy posiadać lokalu za który trzeba płacić, ani opłacać aż tylu pracowników do obsługi. Cała reszta pozostaje niemal niezmienna, ponieważ tak samo jak w wersji spoza internetu musimy zamawiać towar w hurtowniach, i sprzedawać go oraz pozyskiwać nowych klientów.

Wiele osób również szuka pracy w internecie, ale nie mam tutaj na myśli ogłoszeń o pracę, ale tak zwany freelancing. Zawody w których możemy pracować w taki sposób to, między innymi: dziennikarz, pisarz, grafik, koder, programista, doradca, dietetyk, trener rozwoju osobistego. Możliwości jest znacznie więcej.

Atutem takiej formy pracy jest głównie niezależność od miejsca i czasu. Zyskujemy w ten sposób możliwość pracy z każdego miejsca świata, byle by tylko mieć dostęp do komputera i internetu. Dodatkowo możemy pracować dla kogo chcemy i nie musimy robić zleceń które nam nie odpowiadają. Zakładając oczywiście że możemy sobie pozwolić na to finansowo, bo czasami zdarza się tak że po prostu trzeba coś zrobić i niema innego wyjścia po pieniądze są ważniejsze.

Podobnie jest z czasem pracy. Niejednokrotnie można usłyszeć że jakaś firma oferuje elastyczny czas pracy, jednak jest on sztywno określony, a cała elastyczność polega jedynie na wyborze i dopasowaniu do siebie zmian w pracy. Prawdziwa elastyczność czasowa jest gdy pracujemy sami w internecie. Zakładając że nie gonią nas żadne pilne zlecenia można pozwolić sobie czasem na przerwę w środku tygodnia i nic nie robić. Z tym że warto uważać by nie trwały one zbyt długo bo gdy ilość zleceń zacznie się nawarstwiać można popaść w problemy.

Inwestycja w siebie

Na całym świecie, od dawna panuje przekonanie, ze najlepsza inwestycją jest inwestycja w siebie. Nie można się z tym nie zgodzić. Nie chodzi oczywiście o to, aby inwestować na przykład w drogie ubrania, wizyty w gabinetach kosmetycznych lub salonach SPA. Uroda przemija, a najważniejsze jest to, co mamy w głowie. Dlatego najlepszą inwestycją wydaje się być wykształcenie. Jeśli na przykład, z determinacją podejdziemy do nauki języków, nie ma takiej możliwości, aby w przyszłości, nie zaowocowałoby to lepszym stanowiskiem pracy. Znajomość języka na poziomie zaawansowanym, daje możliwości znalezienie bardzo intratnej posady, która w połączeniu z innym wykształceniem pozwoli nam, na osiągnięcie wielu sukcesów, w tym również na rynku zawodowym. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej, wielu przedstawicieli innych krajów, bardzo dobrze wypowiada się na temat polskich pracowników. I nie mam tu na myśli osób, wykonujących prace fizyczne w branżach hotelarskich, gastronomicznych i tym podobnych.

Wykształcenie, jakie dają polskie uczelnie techniczne, plus doskonała znajomość języków obcych, stawia Polaków w czołówce specjalistów w dziedzinach inżynierii.  Kilkanaście lat temu, młodzież nie miała możliwości takich, jakie sa dzisiaj. Nie ma już problemów ze znalezieniem dobrych szkół językowych, które zatrudniają rodowitych Nativów, czyli nauczycieli pochodzenia angielskiego bądź amerykańskiego. Innym sposobem inwestycji we własny rozwój, jest nieustanne podnoszenie posiadanych kwalifikacji. Uczelnie maja w swojej ofercie, wiele propozycji podyplomowych studiów, dzięki którym, nasza wiedza może zostać znacznie rozszerzona. Niestety ponadprogramowe kształcenie, zarówno w dziedzinie nauki języków, jak i wszelkie studia podyplomowe sa z reguły płatne. Opłata za semestr nauki w prestiżowej uczelni, wynosi czasami kilka tysięcy złotych. Ale dlatego można to nazwać właśnie  inwestycją, która jednak w długim okresie czasu, przyniesie nam duży zysk w postaci wynagrodzenia za nasza prace.

Pojęcie mikroekonomii.

Pojęcie mikroekonomii obejmuje między innymi takie zagadnienia i dziedziny życia jak zarządzanie domowym budżetem, inwestowanie pieniędzy, oszczędności, ale również i prowadzenie działalności gospodarczej w pewnym wąskim zakresie, zwanym niszą.

W tym artykule skupimy się na tym jak można wejść na rynek z nową inicjatywą tak by nie popaść od razu w problemy finansowe tylko utrzymać się na nim możliwie jak najdłużej, czerpiąc przy tym zyski adekwatne do naszej pracy i pozwalające na zaspokojenie potrzeb życia codziennego.

Każdy młody przedsiębiorca mający pomysł na biznes może skorzystać z usług jakie świadczą Inkubatora Przedsiębiorczości. Za drobną opłatą pracujący tam ludzie pomogą nam sporządzić dobry biznes plan, oraz zająć się wszelkimi formalnościami związanymi z wdrożeniem nowej firmy na rynek. Przydatne jest to zwłaszcza na początku działalności gdy ogrom nowości może okazać się przytłaczający i ciężko było by się w nim samodzielnie odnaleźć natural slimming pills.Niektóre inkubatory oferują również możliwość skorzystania z biura, oraz różnego rodzaju sal konferencyjnych które mogą być potrzebne w przypadkach kiedy prowadzimy działalność wymagającą spotkań z większym gronem ludzi.

Inkubatory pomagają również w zdobywaniu pieniędzy z różnego rodzaju dotacji. Jako, że taka forma finansowania często obłożona jest ogromną ilością różnego rodzaju formalności które musimy spełniać by móc się o nią ubiegać, dobrze jest gdy ktoś bardziej rozeznany w temacie niż my sami pomoże nam to wszystko uporządkować i doprowadzić od początku do końca.

Koszt przystąpienia do inkubatora waha się zazwyczaj na poziomie kilkuset złotych. Jednak zyskujemy dzięki temu różnego rodzaju szkolenia, miejsce pracy, dostęp do księgowości, oraz święty spokój ponieważ nie będziemy musieli biegać po urzędach i załatwiać miliona spraw. Oszczędzając ten czas możemy skupić się na pracy i rozwoju naszej działalności.

W razie potrzeby zawsze można zawiesić działalność, a gdy uznamy to już za słuszne zawsze można opuścić inkubator i rozwinąć skrzydła samodzielnie.