Szukaj
Kalendarz
  Styczeń 2013
  P W Ś C P S N
  « Gru   Lut »
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  
Ekonomicznie
  Co to znaczy ekonomicznie? Takie pytanie wbrew pozorom nie jest pozbawione sensu. W opinii wielu osób ekonomicznie znaczy jak najtaniej. Oczywiście ma to swoje logiczne uzasadnienie warto jednak wiedzieć, że temat ten wymaga o wiele szerszego spojrzenia niż tylko przez pryzmat ceny. Bez względu na to czy rzecz dotyczy jazdy samochodem czy życia, wiele osób stara się iść najprościej. Tanio, znaczy dobrze, drogo, znaczy źle. Nie zawsze właśnie tak jest. W wielu przypadkach wybór opcji droższej, jest rozwiązaniem o wiele bardziej sensowny. Droższy produkt wystarcza na dłużej niż tańszy, a więc w przeliczeniu jest po prostu tańszy. Droższe buty wytrzymują kilka sezonów, tańsze rozsypują się po kilku miesiącach. Droższy produkt do jedzenia być może zostanie zjedzony tak samo szybko jak ten tańszy, ale lepsze jakościowo jedzenie na pewno nie przyczyni się do pogorszenia staniu zdrowia, w przypadku taniego jedzenia jest inaczej. Tu temat jest szerszy – problemy ze zdrowiem to stres, konieczne leczenie i wiele innych problemów, które oczywiście oznaczają bardzo wiele wydatków, które mnie musiałby się pojawić. Podsumowując – czy zawsze warto kupować taniej? Oczywiście nie. Cena to tylko jeden z wielu koniecznych kryteriów wyboru produktu lub usługi. Z reguły najmniejsza jest po prostu zachęceniem do zakupu, jednak nie zawsze podyktowanym tym, że produkt jest dobry. Warto o tym wiedzieć i z pewną dozą ostrożności przyglądać się tym najtańszym produktom. Produkty tanie, często okazują się produktami śmiesznie niskiej wręcz jakości – w najlepszym przypadku oznacza to jedno – rozsypują się i są do wyrzucenia. W wielu przypadkach jest inaczej. Tanie produkty mogą być groźne dla zdrowia. Jednym słowem – nie zawsze tanio, znaczy dobrze. Czasami odrobinę droższy produkt to lepsze rozwiązanie. Każdy, kto ma porównanie, miał okazje kupować produkty najtańsze i nieco lepsze, doskonale wie, o czym mowa. Ktoś kiedyś powiedział – ten, kto jest biedny, nie powinien kupować tanio. Coś w tym jest. Warto mieć tego świadomość. To z troski o swoje finanse.

Wpisy w miesiącu: Styczeń 2013

Życie biznesmena nie jest łatwe.

Być biznesmenem. Ten cel ma wielu z nas. Jest to cel często podyktowany chęcią zmiany czegoś w swoim życiu, oczywiście chodzi tu przede wszystkim o finanse. Oczywiście jest to cel bardzo dobry – biznes to doskonała metoda zarabiania pieniędzy. Bez względu na wielkość firmy, zawsze jest to szansa na spokojne zarabianie pieniędzy, bez konieczności słuchania szefa czy podporządkowywania się różnego rodzaju nakazom.Czy warto być biznesmenem? Oczywiście tak. Należy jednak wiedzieć, że ma to swoje plusy i minusy. Biznesmen to człowiek, który decyduje o sobie i sam sobie ustala swoją pracę. To wielka zaleta, ale także wada. Samemu sobie trzeba nadać pewien reżim i nauczyć się poświęcać odpowiednią ilość czasu na pracę i często nie jest to osiem godzin jak w przypadku pracownika na etacie. Szczególnie na etapie rozkręcania firmy jest to nierzadko praca po kilkanaście godzin dziennie, nierzadko również w dni wolne. Biznesmen to ktoś, kto sam decyduje o tym co robi i jak zarabia, jednak zawsze musi być konkurencyjny. Firma, która nie jest konkurencyjna to firma, której klienci nie cenią a stąd już krok do upadku. Biznes może upaść.

Biznesmen odpowiada za siebie. Te słowa należy również przytoczyć, patrząc na biznes pod katem odpowiedzialności przed państwem. Urząd skarbowy, ZUS, inne instytucje – biznesmeni odpowiadają za to co robią i mogą zostać ukarani jeśli ich praca nie będzie zgodna z prawem.

Wolność, ale z ograniczeniami – tak właśnie jest biznes i warto o tym pamiętać. Aby biznes przynosił dochody, trzeba poświecić wiele godzin pracy i często mieć trochę szczęścia. Warto o tym wiedzieć i nie postrzegać biznesu jako oczywisty sposób na zarobek. Umiejętnie prowadzony właśnie taki może być, jednak nie jest to generalna zasada. Decydując się na założenie firmy, warto więc wszystko przemyśleć i przeliczyć. Takie działanie może się bardzo opłacać. Oczywiście biznesu nie można się bać, decyzja o jego założeniu powinna jednak być bardzo przemyślana i poparta wieloma wyliczeniami. Biznes plan, analiza kosztów – bez tego biznes nie musi się udać.

Pieniądze są ważne …

Pieniądze są rzeczą, która jest niezmiernie ważna w życiu każdego człowieka. Zarabiamy, bo to jednak z potrzeb, warunkująca niejako prawidłową egzystencję człowieka. Bez pieniędzy nie da się zrealizować podstawowych potrzeb – nawet potrzeby jedzenia czy picia. Owszem, może w ograniczonej formie by się to udało, ale żyjąc w społeczeństwie najczęściej jedzenie musimy po prostu kupić. Nie żyjemy w środowisku ludzi pierwotnych i nie chodzimy na polowania.

Co zrobić, by posiadać pieniądze? Najczęściej nie wystarczy tylko praca. Owszem – daje dochód, ale należy wiedzieć, że nie jest to dochód przyznany do końca życia. Praca może się po prostu skończyć zarobki mogą spaść. Owszem – zawsze można pracować w innym miejscu lub założyć firmę, ale sytuacja tutaj jest identyczna – za rok, dwa nie musi być dochodu, który daje nam określona działalność, mało tego – działalność może po prostu upaść.

Co warto robić? Oczywiście inwestować. Aby zapewnić sobie spokojne życie, warto dbać o swoje pieniądze i część z nich po prostu inwestować. Bez wątpienia to bardzo konieczna sprawa, ponieważ pozwala przeżyć, jeśli dochody chwilowo spadną.
Idealnie jest jeśli pieniądze po prostu oszczędzamy. Nie warto rzecz jasna oszczędzać w przysłowiowej skarpecie, o wiele lepiej jest jeśli oszczędzamy w banku, na lokacie lub w inny sposób, który pozwoli pomnożyć nasze dochody. Warto również część pieniędzy inwestować. W zależności od wysokości sumy, warto inwestować w rzeczy, które rzeczywiście przynoszą zysk. Mogą to być akcje, mogą nieruchomości – wszystko jest zależne od indywidualnej sytuacji.

Oszczędzanie i inwestowanie – każdy, kto poważnie podchodzi do swoich finansów stara się, aby właśnie tak postępować. Warto się tego nauczyć, ponieważ dzięki temu można mieć pewność, że nie spowodują problemów chwilowe zawirowania finansowe. Posiadając zainwestowane i odłożone pieniądze, można po prostu przetrwać i spokojnie układać swoje życie zawodowe na nowo. W innej sytuacji może być dużo gorzej i z całą pewnością nie można do tego dopuszczać.

Oszczędzanie.

Oszczędzanie pieniędzy to coś, czego uczy się często nawet dzieci. Już wiele lat temu popularne były tak zwane książeczki oszczędnościowe dla dzieci, na które wpłacali niewielkie sumy pieniędzy. Oczywiście tamte książeczki były dość dyskusyjne – oszczędzanie nie było związane z zyskami, ponieważ książeczki nie były oprocentowane. Dziś jest inaczej. Oszczędzać można na wiele sposobów. Czy warto to robić? Bez wątpienia tak. Każdy kto słyszy o oszczędzaniu, oczywiście od razu może powiedzieć, że nie zawsze to jest proste. Tak jest w rzeczywistości, warto jednak powiedzieć sobie wprost – poza niektórymi przypadkami, nawet niewiele sumy można oszczędzić w każdej sytuacji. Bez względu na to czy będzie to skarbonka do której będziemy wrzucać monety, czy po prostu książeczka oszczędnościowa, lub lokata w koncie elektronicznym, czyli internetowym. Warto się na to zdecydować.

Jak oszczędzać?

Specjaliści finansowi mówią wprost – idealnie jest jeśli oszczędza się około dziesięciu procent swoich zarobków. Co istotne – każdych zarobków. To trudne, ale do zrobienia, trzeba tylko wiedzieć o tym by z tym nie zwlekać i każdy dochód który otrzymujemy dzielić na życie i na oszczędności. Oczywiście trzeba uznać wprost – przy trudnej sytuacji finansowej nie można oszczędzić aż takiej sumy, warto jednak oszczędzić cokolwiek. Można sobie postanowić, że będzie to pięć procent dochodów, można jeszcze mniej, warto jednak ustalić stawki procentowe, ponieważ to zmotywuje do regularności, co więcej – szybko pokaże efekty. Wrzucanie do skarbonki po przysłowiowej złotówce, wtedy gdy się nam przypomni również jest metoda oszczędzania ale dużo mniej korzystną check out here.

Podsumowując – warto nauczyć się oszczędzania. Posiadanie pieniędzy na czarną godzinę na pewno jest dużo korzystniejsze od życia z dnia na dzień. Warto mieć tego świadomość i nie uciekać od oszczędzania. Tylko wtedy bowiem można mieć pewność, że przetrwamy trudniejsze momenty finansowe. Dzięki oszczędnościom to się może po prostu udać.

Oszczędzanie dzięki negocjacjom.

Oszczędzanie dzięki negocjacjom. Pojecie, które dla wielu osób jest czymś dość nieodgadnionym. Co to znaczy oszczędzać dzięki negocjacjom? Czy w życiu codziennym da się to zrobić? Oczywiście. Takie rzeczy są jak najbardziej możliwe.

Aby wyjaśnić to zagadnienie warto rozpocząć od tego, że każdy klient, a przecież klientem jesteśmy w wielu sytuacjach, to osoba, która przynosi firmom oraz instytucjom zyski. Od tego jednak ile zapłaci zależy również jego strata. Im mniej wydaje, tym lepiej, im więcej tym gorzej.

Wydatki w opinii wielu osób zawsze są związane z cenami ustalonymi z góry. Wchodząc do sklepu mamy określone ceny produktów, decydując się na telefon, mamy określone warunki taryfy. W wielu sytuacjach nie można z tym nic zrobić, ale nie w każdej. Często można negocjować i wynegocjować lepsze warunki współpracy, a mówiąc wprost – mniejsze kwoty. W przypadku telefonów można wynegocjować bezpłatne minuty, w przypadku innych spraw, można wynegocjować inne warunki umowy czy tez inne stawki za ich realizacje. W przypadku droższych produktów, można często wynegocjować upust, który może przyczynić się do naszych oszczędności. Warto o tym wiedzieć i nie bać się tego.

Warto o tym pamiętać, ale zaczynając negocjacje trzeba wiedzieć, że nie w każdym przypadku one mają sens. Na pewno warto o nich pomyśleć, jeśli jesteśmy tak zwanymi stałymi klientami lub po prostu płacimy duże rachunki. Mówiąc wprost – czasami nawet trzeba wyjść, by „zmiękczyć” drugą stronę.
Ten, kto umie negocjować mając do zapłacenia znaczną sumę pieniędzy oszczędzi. W przypadku stałych klientów to firmie zależy na tym, abyśmy nie odeszli do konkurencji, w przypadku dużego wydatku, to firmie zależy na tym, abyśmy tych pieniędzy nie wydali u innych. Warto o tym wiedzieć i po prostu negocjować. Często oczywiście możemy się dowiedzieć, że to się nie da obniżyć ceny – dzięki naszej postawie możemy jednak szybko się dowiedziesz, że jest inaczej.
Wszystko się da. Wszystko da się zrobić, trzeba tylko wiedzieć jak. Stanowczość w negocjacjach jest rzecz jasna klucz do sukcesu Negocjacja to szansa na oszczędność. Trzeba o tym wiedzieć i nie bać się negocjować. Takie działanie naprawdę może się opłacać

Ekonomia

Ekonomia sama w sobie to bardzo szeroka dziedzina życia która obejmuje wiele różnych jego aspektów głównie związanych z finansami. W tym artykule zajmiemy się budżetem domowym, a właściwie oszczędnościami jakie każdy z nad powinien mieć, a jeśli jeszcze niema to niech lepiej już zacznie je odkładać, nim nie je za późno.

Oszczędności mogą się przydać nam w różnych sytuacjach takich jak na przykład utrata pracy, awaria jakiegoś sprzętu rtv/agd albo co gorsza w czasie poważniejszej choroby. Niezależnie od tego jak i kiedy wykorzystamy pieniądze, sposoby na ich odkładanie są niezmienne, a sens odkładania na czarną godzinę zawsze równie na wysokim poziomie.

Zacznijmy jednak od tego jak nie odkładać pieniędzy. Na pewno nie warto odkładać ich do skarpetki ponieważ takie postępowanie jest bardzo ryzykowne i wbrew pozorom niewiele daje. Zawsze koś może się dowiedzieć o naszej kryjówce i okraść nas – nie mam tu na myśli domowników, ale bywa, że różne osoby bardziej bądź mniej zaufane zaprasza się do domu. Nie można tez wykluczać złodziei oraz włamywaczy. Innym minusem tego rozwiązania jest łaty dostęp do pieniędzy. W efekcie mamy świadomość tego, że są w domu pieniądze które leżą bez celu, więc nic się nie stanie jak pożyczę trochę, a po wypłacie oddam. Oddam albo nie oddam, a kupka topnieje. Kilka takich podejść i może nie być po co sięgnąć.

Jak więc ulokować oszczędności? Opcje są dwie. Albo na kontach oszczędnościowych z oprocentowaniem, gdzie co miesiąc będziemy odkładać część zarobków, a nasze oszczędności będą sobie pracowały na nasz zysk, albo wpłacić je jednorazowo na jakąś lokatę.

Oba te rozwiązania znacznie utrudniają dostęp do pieniędzy tym samym nie będziemy podbierać ich na różne potrzeby które są bardziej bądź mniej przemyślane, chociaż częściej okazuje się po głębszym przemyśleniu, że to na co wydaliśmy pieniądze wcale nie było nam tak bardzo potrzebne jak nam się to mogło wydawać wtedy kiedy dokonywaliśmy zakupu danej rzeczy, pod wpływem chwili lub bardzo przekonującego sprzedawcy.