Szukaj
Kalendarz
  Luty 2013
  P W Ś C P S N
  « Sty   Mar »
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728  
Ekonomicznie
  Co to znaczy ekonomicznie? Takie pytanie wbrew pozorom nie jest pozbawione sensu. W opinii wielu osób ekonomicznie znaczy jak najtaniej. Oczywiście ma to swoje logiczne uzasadnienie warto jednak wiedzieć, że temat ten wymaga o wiele szerszego spojrzenia niż tylko przez pryzmat ceny. Bez względu na to czy rzecz dotyczy jazdy samochodem czy życia, wiele osób stara się iść najprościej. Tanio, znaczy dobrze, drogo, znaczy źle. Nie zawsze właśnie tak jest. W wielu przypadkach wybór opcji droższej, jest rozwiązaniem o wiele bardziej sensowny. Droższy produkt wystarcza na dłużej niż tańszy, a więc w przeliczeniu jest po prostu tańszy. Droższe buty wytrzymują kilka sezonów, tańsze rozsypują się po kilku miesiącach. Droższy produkt do jedzenia być może zostanie zjedzony tak samo szybko jak ten tańszy, ale lepsze jakościowo jedzenie na pewno nie przyczyni się do pogorszenia staniu zdrowia, w przypadku taniego jedzenia jest inaczej. Tu temat jest szerszy – problemy ze zdrowiem to stres, konieczne leczenie i wiele innych problemów, które oczywiście oznaczają bardzo wiele wydatków, które mnie musiałby się pojawić. Podsumowując – czy zawsze warto kupować taniej? Oczywiście nie. Cena to tylko jeden z wielu koniecznych kryteriów wyboru produktu lub usługi. Z reguły najmniejsza jest po prostu zachęceniem do zakupu, jednak nie zawsze podyktowanym tym, że produkt jest dobry. Warto o tym wiedzieć i z pewną dozą ostrożności przyglądać się tym najtańszym produktom. Produkty tanie, często okazują się produktami śmiesznie niskiej wręcz jakości – w najlepszym przypadku oznacza to jedno – rozsypują się i są do wyrzucenia. W wielu przypadkach jest inaczej. Tanie produkty mogą być groźne dla zdrowia. Jednym słowem – nie zawsze tanio, znaczy dobrze. Czasami odrobinę droższy produkt to lepsze rozwiązanie. Każdy, kto ma porównanie, miał okazje kupować produkty najtańsze i nieco lepsze, doskonale wie, o czym mowa. Ktoś kiedyś powiedział – ten, kto jest biedny, nie powinien kupować tanio. Coś w tym jest. Warto mieć tego świadomość. To z troski o swoje finanse.

Wpisy w miesiącu: Luty 2013

Biznes działa dla zysku.

Biznes – hasło, które dla wielu osób jest mało interesującym tematem. To właśnie dla tych, którzy mówią wprost – nigdy nie założą własnej firmy, nigdy nie będą w ten sposób zarabiać. Oczywiście ma to swoje logiczne uzasadnienie i nie można krytykować takiego myślenia. Nie oznacza to jednak, że temat biznesu jest tematem, który warto omijać.

Czym jest biznes? Jest czymś, co otacza każdego człowieka. Niekoniecznie musi nas otaczać, jako właścicieli firm, ale zawsze dotyka jako klientów, konsumentów oraz odbiorców usług.

Co warto wiedzieć o biznesie? Wydaje mi się, że jedną najważniejszą prawdę. Biznes jest czymś, co działa z chęci zysku. Patrząc z perspektywy klienta to niezmiernie ważne słowa. Klient, który kupuje, korzysta z usług, płaci, a jak płaci, to pozwala zarabiać. Nie ma w tym nic zaskakującego, ale wiedząc o tym, że każdy biznesmen dąży do maksymalizacji zysku, trzeba wiedzieć więcej. To trudne, ponieważ niekoniecznie można się z tym zgadzać, a nic nie można zrobić Niestety – chęć zysku bardzo często oznacza to działanie na granicy prawa i odpowiednią manipulację, która zachęci klienta do zakupu określonego produktu lub realizacji potrzeby.Co warto robić? Będąc klientem warto reagować tylko na własne potrzeby, nie dać ulegać impulsom chwili. Jeśli decydujemy się na tak zwane promocje, trzeba uważnie analizować ich zasady. Często okazuje się bowiem, że promocja ma swoje drugie dno i dla biznesmena oznacza chęć zachęcenia klienta do zakupu towaru, nie zaś odpowiadanie na jego potrzeby.
Trzeba pamiętać, że my jako klienci mamy coś, czego pragną wszyscy biznesmeni czyli pieniądze. Nie warto więc stawiać się na z góry straconej pozycji. Jeśli chodzi o biznes, to my jesteśmy kimś bardzo istotnym – biznesmen jest dostawcą towaru, usługi, który nie będzie istniał, jeśli nie przyniesiemy mu pieniędzy, a zatem nie zapewnimy zysku. Warto o tym wiedzieć i dobrze podchodzić do zakupów. Odpowiednie podejście jest dużym plusem, ponieważ dzięki temu możemy zyskać, a jeśli odpowiednio podejdzie wiele osób, zmuszą niejako biznesmenów do zmiany swoich ofert na korzystniejsze. Tak działają prawa rynku i dobrze jest o tym wiedzieć.

Umowy a biznes. Spojrzenie klienta.

Umowy biznesowe, to pojęcie, które znane jest tylko w tych kręgach. Oczywiście tak być musi, warto jednak pamiętać że istnieją jeszcze umowy zawierane pomiędzy firmą a klientem i o tych trzeba powiedzieć o wiele więcej. To bardzo istotne umowy zarówno dla firmy jak i dla klienta, niestety często to klient stoi na straconej pozycji. Od umowy, którą podpisze zależy bowiem bardzo wiele. Tak działa biznes. Warto o tym wiedzieć. Czym są umowy pomiędzy klientem a firmą? To umowy określające zasady realizacji usługi lub zakupu określonego towaru. Najczęściej ustalają wszystko to, co musi być ustalone w takiej sytuacji – prawa i obowiązki klienta oraz prawa i obowiązki drugiej strony umowy. Oczywiście tutaj należy powiedzieć wprost – klient z reguły jest na gorszej pozycji, ponieważ przewaga obowiązków jest po jego stronie. Z reguły są związane z koniecznością dokonywania płatności – na określonych warunkach i w określony sposób.Dlaczego to jest istotne? Powód jest prosty. W takiej sytuacji umowa jest zobowiązaniem, które ma skutki prawne. Podpisanie umowy oznacza, że klient zgadza się na określone warunki i nie ma od tego odwrotu. Jeśli nie będzie ich przestrzegał, może odpowiadać prawnie. Z tego powodu niezmiernie istotne jest to, by przed podpisaniem umowy po prostu ją przeczytać i zrozumieć.

Często ten warunek nie jest przestrzegany. Klienci nie czytają długich i niejednokrotnie bardzo skomplikowanych umów, uznając je za formalność. Nic bardziej błędnego. Formalnością umowa z pewnością nie jest o czym trzeba po prostu pamiętać.

Podsumowując – umowa, to nie formalność, tylko poważnej treści dokument, którego podpisanie niesie ze sobą poważne zobowiązania. Warto o tym wiedzieć i nigdy nie traktować tego jako coś, co jest mało istotne, a tym bardziej nie traktować tego jako papierka, który trzeba podpisać. Czytanie dokumentu, jego rozumienie to bardzo istotna rzecz – jeśli tego nie ma, po prostu dokumentu podpisywać nie można. Warto o tym pamiętać, tym bardziej, że może nam się to opłacać. Podpis pod niekorzystną umową, to tylko chwila. Odpowiedzialność może być o wiele dłuższa.

Jak zarabiać więcej?

Zarabianie. Temat, który interesuje praktycznie każdego z nas. Nie ma oczywiście w tym nic dziwnego. W końcu zarabianie jest częścią życia a uzyskiwanie dochodów, mimo powszechnie panującej opinii, że pieniądze nie są najważniejsze, jest po prostu koniecznością. Niestety dzisiejszy świat jest tak poukładany – ten, kto nie zarabia po prostu nie istnieje, żyjąc na granicy ubóstwa.Jak zarabiać więcej? Doba każdego człowieka jest dokładnie tej samej długości, dlatego dla wielu osób sporym zaskoczeniem jest fakt, że sąsiad, znany, bliski, zarabia wielokrotnie więcej. W jaki sposób i jak my możemy zarabiać więcej?
Wiele zależy oczywiście od rzeczy, które nie do końca są od nas zależne. Nasze zarobki często są uzależnione od miejsca zamieszkania czy poziomu wykształcenia. W każdej sytuacji jednak można je podnieść, niekiedy znacznie.

Dodatkowa praca.

Dodatkowa praca jest najprostszym i doskonałym rozwiązaniem, warto jednak zdać sobie sprawę z jednego – nie zawsze pracować dłużej, może oznaczać – zarabiać więcej. Często jest inaczej. Zarabiać mądrzej, pracując tyle samo to lepsze rozwiązanie.

Warto spojrzeć krytycznie nie tylko na nasze dochody, ale przede wszystkim na prace. Każdy, kto jest zatrudniony powinien realnie ocenić, czy rzeczywiście praca daje możliwości rozwoju i czy dzięki niej istnieje szansa na wyższe finanse, niekiedy zamiana pracy, której niejednokrotnie się boimy jest najlepszym rozwiązaniem.

Własna firma.

Czasami najlepszym wyjściem z sytuacji jest założenie własnej działalności gospodarczej. To trudna decyzja wymagająca wiele odwagi. Przemyślana może naprawdę wiele zmienić w życiu.

Podsumowując – każdym, komu zależy na zarobkach, powinien przemyśleć, czy wszystko co robi ma sens i czy praca, która wykonuje daje szanse rozwoju. Nie warto uciekać przed sobą, przed swoimi marzeniami. Warto postarać się o pracę, która rzeczywiście przyniesie zyski. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, warto zrobić coś, dzięki czemu będziemy więcej zarabiać. To istotne dla nas i dla naszej rodziny, dlatego warto o to walczyć. Wbrew pozorom uzyskiwanie wyższych dochodów nie jest tak trudna jak może się wydawać.

Inwestowanie pieniędzy

W tym artykule powiemy sobie kilka słów na temat tego jak nie inwestować pieniędzy. Odbierając go na opak będzie to również odpowiedz na pytanie jak je inwestować, jednak bardziej chodzi tu o przestrogę.

Pierwszą formą inwestycji jakiej warto jest unikać to wszelkiego rodzaju lokaty nieznanego pochodzenia. Poza bankami i Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo Kredytowymi, lokat udzielają również różnego rodzaju firmy, wytwórnie piwa, wina wódki, a nawet osoby prywatne potrzebujące pieniędzy na rozkręcenie biznesu lub na jakiś inny cel. Takie lokaty mają to do siebie, że nie dają nam żadnej gwarancji zysku, co gorsza nawet nie mamy gwarancji, że depozyt wpłacony na taką lokatę do nas wróci. Zakładam, że chcąc inwestować liczą się dla nas pieniądze więc nawet jeśli prezes firmy pójdzie za kratki to co nas to obchodzi skoro my i straciliśmy kilka tysięcy? No nic.

Nie warto również inwestować na giełdzie. Zwłaszcza gdy nie mamy o tym zielonego pojęcia, nie interesujemy się polityką ani gospodarką. Nie potrafimy dokonywać analiz notowań giełdowych, ani podejmować sprawnych decyzji w sytuacjach nerwowych. Nie warto również z innego powodu, a mianowicie dlatego, że rynek forex jest o wiele lepszy oraz daje znacznie więcej możliwości.

Jeśli nie warto inwestować na giełdzie z powodu braku wiedzy, to i z tego samego powodu nie warto było by inwestować na rynku forex. Dzieje się tak za sprawą tego, że obie te formy pomnażania pieniędzy działają bardzo podobnie a podejmowanie decyzji inwestycyjnych oparte powinno być na dokładnej i skrupulatnej analizie notować danego instrumentu. Jeśli tego nie potrafimy może nam się oczywiście udać zarobić, ale ile razy będziemy mieć szczęście? Raz? Dwa? Dziesięć? Gdy już nabierzemy pewności i stracimy wszystko co pierwotnie inwestowaliśmy, albo i jeszcze więcej?

Niech ten artykuł będzie dla ciebie przestrogą i da ci do myślenia zanim podejmiesz zbyt pochopną decyzję odnośnie rozpoczęcia inwestowania pieniędzy w niewłaściwy dla siebie sposób, bo skutki mogą być bolesne.