Szukaj
Kalendarz
  Luty 2014
  P W Ś C P S N
  « Kwi   Mar »
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  2425262728  
Ekonomicznie
  Co to znaczy ekonomicznie? Takie pytanie wbrew pozorom nie jest pozbawione sensu. W opinii wielu osób ekonomicznie znaczy jak najtaniej. Oczywiście ma to swoje logiczne uzasadnienie warto jednak wiedzieć, że temat ten wymaga o wiele szerszego spojrzenia niż tylko przez pryzmat ceny. Bez względu na to czy rzecz dotyczy jazdy samochodem czy życia, wiele osób stara się iść najprościej. Tanio, znaczy dobrze, drogo, znaczy źle. Nie zawsze właśnie tak jest. W wielu przypadkach wybór opcji droższej, jest rozwiązaniem o wiele bardziej sensowny. Droższy produkt wystarcza na dłużej niż tańszy, a więc w przeliczeniu jest po prostu tańszy. Droższe buty wytrzymują kilka sezonów, tańsze rozsypują się po kilku miesiącach. Droższy produkt do jedzenia być może zostanie zjedzony tak samo szybko jak ten tańszy, ale lepsze jakościowo jedzenie na pewno nie przyczyni się do pogorszenia staniu zdrowia, w przypadku taniego jedzenia jest inaczej. Tu temat jest szerszy – problemy ze zdrowiem to stres, konieczne leczenie i wiele innych problemów, które oczywiście oznaczają bardzo wiele wydatków, które mnie musiałby się pojawić. Podsumowując – czy zawsze warto kupować taniej? Oczywiście nie. Cena to tylko jeden z wielu koniecznych kryteriów wyboru produktu lub usługi. Z reguły najmniejsza jest po prostu zachęceniem do zakupu, jednak nie zawsze podyktowanym tym, że produkt jest dobry. Warto o tym wiedzieć i z pewną dozą ostrożności przyglądać się tym najtańszym produktom. Produkty tanie, często okazują się produktami śmiesznie niskiej wręcz jakości – w najlepszym przypadku oznacza to jedno – rozsypują się i są do wyrzucenia. W wielu przypadkach jest inaczej. Tanie produkty mogą być groźne dla zdrowia. Jednym słowem – nie zawsze tanio, znaczy dobrze. Czasami odrobinę droższy produkt to lepsze rozwiązanie. Każdy, kto ma porównanie, miał okazje kupować produkty najtańsze i nieco lepsze, doskonale wie, o czym mowa. Ktoś kiedyś powiedział – ten, kto jest biedny, nie powinien kupować tanio. Coś w tym jest. Warto mieć tego świadomość. To z troski o swoje finanse.

Wpisy w miesiącu: Luty 2014

Zarabianie na przechowywaniu wina

Na rynku finansowym czy też bardziej inwestycyjnym mamy do czynienia z wieloma różnymi mniej lub bardziej dochodowymi czy też ryzykownymi typami inwestycji. Mamy do czynienia również z podziałem na inwestycje typowe, popularne jak i na takie, które możemy określić mianem inwestycji alternatywnych. Do takich właśnie inwestycji mniej popularnych czy też właśnie alternatywnych możemy zaliczyć inwestycje w wino. Mamy tu na myśli przechowywanie wina.

 

W największym skrócie można to opisać następująco. Kupujemy określoną ilość wina liczoną na przykład w butelkach. Następnie czekamy aż wino dojrzeje, a jego wartość wzrośnie. Wtedy możemy takowe wino sprzedać z zyskiem. Możemy inwestować w dopiero zrobione wino, które z racji tego będzie tanie jak i w wino, które już ma swój wiek, a przez to może być droższe. Dodatkowy koszt, który pomniejszy nasz przyszły zysk pochłonie fachowe przechowanie wina. Gwarantuje ono jednak, iż naszej inwestycji nic nie będzie grozić. Warto zastanowić się nad tego typu alternatywnymi rozwiązaniami.

Oszczędzanie, jako forma inwestycji

cash-1-468758-mMożemy inwestować na wiele sposobów. Mogą to być inwestycje bardziej okazałe jak i oparte na mniejszym kapitale. Z innej strony patrząc mogą to być inwestycje pewne, niemal gwarantowane jak i inwestycje powszechnie uważane za ryzykowne. Jedną z form inwestycji może być również oszczędzanie. Mowa tutaj oczywiście o oszczędzaniu na kontach oszczędnościowych w bankach. Przechowując pieniądze w przysłowiowej skarpecie nic nie zyskujemy, a wręcz tracimy. Trzeba, bowiem wziąć pod uwagę czynnik, jakim jest inflacja. Wróćmy jednak do kont oszczędnościowych.

 

W takim wypadku zarabiamy na oprocentowaniu naszego konta. W przypadku konta oszczędnościowego mamy do czynienia z o wiele wyższym oprocentowaniem niż w wypadku kont rozliczeniowych. Z drugiej jednak strony mamy dość ograniczony dostęp do naszych pieniędzy. Oczywiście możemy takowe konto zlikwidować i wypłacić całość oszczędności wraz z zyskiem, lecz raczej nieopłacalne jest dokonywanie przy jego użyciu takich rozliczeń jak ma to miejsce w przypadku właśnie kont rozliczeniowych.