Szukaj
Kalendarz
  Listopad 2017
  P W Ś C P S N
  « Paź    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  27282930  
Ekonomicznie
  Co to znaczy ekonomicznie? Takie pytanie wbrew pozorom nie jest pozbawione sensu. W opinii wielu osób ekonomicznie znaczy jak najtaniej. Oczywiście ma to swoje logiczne uzasadnienie warto jednak wiedzieć, że temat ten wymaga o wiele szerszego spojrzenia niż tylko przez pryzmat ceny. Bez względu na to czy rzecz dotyczy jazdy samochodem czy życia, wiele osób stara się iść najprościej. Tanio, znaczy dobrze, drogo, znaczy źle. Nie zawsze właśnie tak jest. W wielu przypadkach wybór opcji droższej, jest rozwiązaniem o wiele bardziej sensowny. Droższy produkt wystarcza na dłużej niż tańszy, a więc w przeliczeniu jest po prostu tańszy. Droższe buty wytrzymują kilka sezonów, tańsze rozsypują się po kilku miesiącach. Droższy produkt do jedzenia być może zostanie zjedzony tak samo szybko jak ten tańszy, ale lepsze jakościowo jedzenie na pewno nie przyczyni się do pogorszenia staniu zdrowia, w przypadku taniego jedzenia jest inaczej. Tu temat jest szerszy – problemy ze zdrowiem to stres, konieczne leczenie i wiele innych problemów, które oczywiście oznaczają bardzo wiele wydatków, które mnie musiałby się pojawić. Podsumowując – czy zawsze warto kupować taniej? Oczywiście nie. Cena to tylko jeden z wielu koniecznych kryteriów wyboru produktu lub usługi. Z reguły najmniejsza jest po prostu zachęceniem do zakupu, jednak nie zawsze podyktowanym tym, że produkt jest dobry. Warto o tym wiedzieć i z pewną dozą ostrożności przyglądać się tym najtańszym produktom. Produkty tanie, często okazują się produktami śmiesznie niskiej wręcz jakości – w najlepszym przypadku oznacza to jedno – rozsypują się i są do wyrzucenia. W wielu przypadkach jest inaczej. Tanie produkty mogą być groźne dla zdrowia. Jednym słowem – nie zawsze tanio, znaczy dobrze. Czasami odrobinę droższy produkt to lepsze rozwiązanie. Każdy, kto ma porównanie, miał okazje kupować produkty najtańsze i nieco lepsze, doskonale wie, o czym mowa. Ktoś kiedyś powiedział – ten, kto jest biedny, nie powinien kupować tanio. Coś w tym jest. Warto mieć tego świadomość. To z troski o swoje finanse.

Biznes działa dla zysku.

Biznes – hasło, które dla wielu osób jest mało interesującym tematem. To właśnie dla tych, którzy mówią wprost – nigdy nie założą własnej firmy, nigdy nie będą w ten sposób zarabiać. Oczywiście ma to swoje logiczne uzasadnienie i nie można krytykować takiego myślenia. Nie oznacza to jednak, że temat biznesu jest tematem, który warto omijać.

Czym jest biznes? Jest czymś, co otacza każdego człowieka. Niekoniecznie musi nas otaczać, jako właścicieli firm, ale zawsze dotyka jako klientów, konsumentów oraz odbiorców usług.

Co warto wiedzieć o biznesie? Wydaje mi się, że jedną najważniejszą prawdę. Biznes jest czymś, co działa z chęci zysku. Patrząc z perspektywy klienta to niezmiernie ważne słowa. Klient, który kupuje, korzysta z usług, płaci, a jak płaci, to pozwala zarabiać. Nie ma w tym nic zaskakującego, ale wiedząc o tym, że każdy biznesmen dąży do maksymalizacji zysku, trzeba wiedzieć więcej. To trudne, ponieważ niekoniecznie można się z tym zgadzać, a nic nie można zrobić Niestety – chęć zysku bardzo często oznacza to działanie na granicy prawa i odpowiednią manipulację, która zachęci klienta do zakupu określonego produktu lub realizacji potrzeby.Co warto robić? Będąc klientem warto reagować tylko na własne potrzeby, nie dać ulegać impulsom chwili. Jeśli decydujemy się na tak zwane promocje, trzeba uważnie analizować ich zasady. Często okazuje się bowiem, że promocja ma swoje drugie dno i dla biznesmena oznacza chęć zachęcenia klienta do zakupu towaru, nie zaś odpowiadanie na jego potrzeby.
Trzeba pamiętać, że my jako klienci mamy coś, czego pragną wszyscy biznesmeni czyli pieniądze. Nie warto więc stawiać się na z góry straconej pozycji. Jeśli chodzi o biznes, to my jesteśmy kimś bardzo istotnym – biznesmen jest dostawcą towaru, usługi, który nie będzie istniał, jeśli nie przyniesiemy mu pieniędzy, a zatem nie zapewnimy zysku. Warto o tym wiedzieć i dobrze podchodzić do zakupów. Odpowiednie podejście jest dużym plusem, ponieważ dzięki temu możemy zyskać, a jeśli odpowiednio podejdzie wiele osób, zmuszą niejako biznesmenów do zmiany swoich ofert na korzystniejsze. Tak działają prawa rynku i dobrze jest o tym wiedzieć.