Szukaj
Kalendarz
  Listopad 2017
  P W Ś C P S N
  « Paź    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  27282930  
Ekonomicznie
  Co to znaczy ekonomicznie? Takie pytanie wbrew pozorom nie jest pozbawione sensu. W opinii wielu osób ekonomicznie znaczy jak najtaniej. Oczywiście ma to swoje logiczne uzasadnienie warto jednak wiedzieć, że temat ten wymaga o wiele szerszego spojrzenia niż tylko przez pryzmat ceny. Bez względu na to czy rzecz dotyczy jazdy samochodem czy życia, wiele osób stara się iść najprościej. Tanio, znaczy dobrze, drogo, znaczy źle. Nie zawsze właśnie tak jest. W wielu przypadkach wybór opcji droższej, jest rozwiązaniem o wiele bardziej sensowny. Droższy produkt wystarcza na dłużej niż tańszy, a więc w przeliczeniu jest po prostu tańszy. Droższe buty wytrzymują kilka sezonów, tańsze rozsypują się po kilku miesiącach. Droższy produkt do jedzenia być może zostanie zjedzony tak samo szybko jak ten tańszy, ale lepsze jakościowo jedzenie na pewno nie przyczyni się do pogorszenia staniu zdrowia, w przypadku taniego jedzenia jest inaczej. Tu temat jest szerszy – problemy ze zdrowiem to stres, konieczne leczenie i wiele innych problemów, które oczywiście oznaczają bardzo wiele wydatków, które mnie musiałby się pojawić. Podsumowując – czy zawsze warto kupować taniej? Oczywiście nie. Cena to tylko jeden z wielu koniecznych kryteriów wyboru produktu lub usługi. Z reguły najmniejsza jest po prostu zachęceniem do zakupu, jednak nie zawsze podyktowanym tym, że produkt jest dobry. Warto o tym wiedzieć i z pewną dozą ostrożności przyglądać się tym najtańszym produktom. Produkty tanie, często okazują się produktami śmiesznie niskiej wręcz jakości – w najlepszym przypadku oznacza to jedno – rozsypują się i są do wyrzucenia. W wielu przypadkach jest inaczej. Tanie produkty mogą być groźne dla zdrowia. Jednym słowem – nie zawsze tanio, znaczy dobrze. Czasami odrobinę droższy produkt to lepsze rozwiązanie. Każdy, kto ma porównanie, miał okazje kupować produkty najtańsze i nieco lepsze, doskonale wie, o czym mowa. Ktoś kiedyś powiedział – ten, kto jest biedny, nie powinien kupować tanio. Coś w tym jest. Warto mieć tego świadomość. To z troski o swoje finanse.

Ekonomia

Ekonomia sama w sobie to bardzo szeroka dziedzina życia która obejmuje wiele różnych jego aspektów głównie związanych z finansami. W tym artykule zajmiemy się budżetem domowym, a właściwie oszczędnościami jakie każdy z nad powinien mieć, a jeśli jeszcze niema to niech lepiej już zacznie je odkładać, nim nie je za późno.

Oszczędności mogą się przydać nam w różnych sytuacjach takich jak na przykład utrata pracy, awaria jakiegoś sprzętu rtv/agd albo co gorsza w czasie poważniejszej choroby. Niezależnie od tego jak i kiedy wykorzystamy pieniądze, sposoby na ich odkładanie są niezmienne, a sens odkładania na czarną godzinę zawsze równie na wysokim poziomie.

Zacznijmy jednak od tego jak nie odkładać pieniędzy. Na pewno nie warto odkładać ich do skarpetki ponieważ takie postępowanie jest bardzo ryzykowne i wbrew pozorom niewiele daje. Zawsze koś może się dowiedzieć o naszej kryjówce i okraść nas – nie mam tu na myśli domowników, ale bywa, że różne osoby bardziej bądź mniej zaufane zaprasza się do domu. Nie można tez wykluczać złodziei oraz włamywaczy. Innym minusem tego rozwiązania jest łaty dostęp do pieniędzy. W efekcie mamy świadomość tego, że są w domu pieniądze które leżą bez celu, więc nic się nie stanie jak pożyczę trochę, a po wypłacie oddam. Oddam albo nie oddam, a kupka topnieje. Kilka takich podejść i może nie być po co sięgnąć.

Jak więc ulokować oszczędności? Opcje są dwie. Albo na kontach oszczędnościowych z oprocentowaniem, gdzie co miesiąc będziemy odkładać część zarobków, a nasze oszczędności będą sobie pracowały na nasz zysk, albo wpłacić je jednorazowo na jakąś lokatę.

Oba te rozwiązania znacznie utrudniają dostęp do pieniędzy tym samym nie będziemy podbierać ich na różne potrzeby które są bardziej bądź mniej przemyślane, chociaż częściej okazuje się po głębszym przemyśleniu, że to na co wydaliśmy pieniądze wcale nie było nam tak bardzo potrzebne jak nam się to mogło wydawać wtedy kiedy dokonywaliśmy zakupu danej rzeczy, pod wpływem chwili lub bardzo przekonującego sprzedawcy.