Szukaj
Kalendarz
  Listopad 2017
  P W Ś C P S N
  « Paź    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  27282930  
Ekonomicznie
  Co to znaczy ekonomicznie? Takie pytanie wbrew pozorom nie jest pozbawione sensu. W opinii wielu osób ekonomicznie znaczy jak najtaniej. Oczywiście ma to swoje logiczne uzasadnienie warto jednak wiedzieć, że temat ten wymaga o wiele szerszego spojrzenia niż tylko przez pryzmat ceny. Bez względu na to czy rzecz dotyczy jazdy samochodem czy życia, wiele osób stara się iść najprościej. Tanio, znaczy dobrze, drogo, znaczy źle. Nie zawsze właśnie tak jest. W wielu przypadkach wybór opcji droższej, jest rozwiązaniem o wiele bardziej sensowny. Droższy produkt wystarcza na dłużej niż tańszy, a więc w przeliczeniu jest po prostu tańszy. Droższe buty wytrzymują kilka sezonów, tańsze rozsypują się po kilku miesiącach. Droższy produkt do jedzenia być może zostanie zjedzony tak samo szybko jak ten tańszy, ale lepsze jakościowo jedzenie na pewno nie przyczyni się do pogorszenia staniu zdrowia, w przypadku taniego jedzenia jest inaczej. Tu temat jest szerszy – problemy ze zdrowiem to stres, konieczne leczenie i wiele innych problemów, które oczywiście oznaczają bardzo wiele wydatków, które mnie musiałby się pojawić. Podsumowując – czy zawsze warto kupować taniej? Oczywiście nie. Cena to tylko jeden z wielu koniecznych kryteriów wyboru produktu lub usługi. Z reguły najmniejsza jest po prostu zachęceniem do zakupu, jednak nie zawsze podyktowanym tym, że produkt jest dobry. Warto o tym wiedzieć i z pewną dozą ostrożności przyglądać się tym najtańszym produktom. Produkty tanie, często okazują się produktami śmiesznie niskiej wręcz jakości – w najlepszym przypadku oznacza to jedno – rozsypują się i są do wyrzucenia. W wielu przypadkach jest inaczej. Tanie produkty mogą być groźne dla zdrowia. Jednym słowem – nie zawsze tanio, znaczy dobrze. Czasami odrobinę droższy produkt to lepsze rozwiązanie. Każdy, kto ma porównanie, miał okazje kupować produkty najtańsze i nieco lepsze, doskonale wie, o czym mowa. Ktoś kiedyś powiedział – ten, kto jest biedny, nie powinien kupować tanio. Coś w tym jest. Warto mieć tego świadomość. To z troski o swoje finanse.

Biznes

Własna firma. Czy to się opłaca?

Własna działalność gospodarcza to szansa na zarobienie nieograniczonych pieniędzy. Tą prawdę zna każdy z nas. Niewiele osób jednak decyduje się na założenie firmy. Powody tego są różne, często jednak przemawia za nie zakładaniem firmy obawa – czy to się rzeczywiście opłaca? Założenie firmy może się oczywiście opłacać, ale może również być gwoździem do finansowej trumny. Wie o tym każdy, kto kiedykolwiek wpadł z powodu firmy w spiralę długów. Wbrew pozom o to nie jest trudno – niskie dochody, wysokie koszty, koszty pracowników i inne wydatki mogą spowodować, że bilans nie będzie dodatni, a wręcz przeciwnie. Ujemny. Czy warto więc się decydować na założenie firmy? Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, trzeba pamiętać o jednym – szczerej i profesjonalnej analizie zysków i strat i realnym ocenieniu szans na powodzenie firmy.

Oczywiście wiele zależy od tego jakiego rodzaju to będzie firma. Trzeba znaleźć swoją niszę, w której z powodzeniem się będziemy poruszać, a później jeszcze umiejętnie firmę poprowadzić. Warto pamiętać – prowadzenie firmy, szczególnie na początku jest po prostu bardzo ciężką pracą i warto zdać sobie z tego sprawę visit their website. Bez wątpienia trzeba również przyzwyczaić się do myśli iż przez pierwsze miesiące firma nie przyniesie spodziewanych zysków. Zyski mogą pojawić się, ale nie natychmiast. Podsumowując – założenie własnej działalności gospodarczej oczywiście jest rozwiązaniem prowadzącym do uzyskiwania dużych dochodów, jednak to nie jest oczywista sprawa. Często jest wręcz odwrotnie. Warto pamiętać, że start firmy wymaga inwestycji i oczekiwania na to, iż firma zacznie przynosić dochody. Warto to wiedzieć i nie decydować się na założenie firmy pochopnie. Biznes to koszty. Szczególnie na początku. Specjaliści często mówią, że warto mieć odłożone pieniądze co najmniej na kilka miesięcy życia. Wtedy można z powodzeniem podjąć się zakładania i spokojnego rozkręcania firmy. W innym wypadku warto przemyśleć wszystko dokładnie i nie decydować się na to pochopnie.

Dobrym pomysłem na własny biznes jest praca w domu.

Dobrym pomysłem na własny biznes jest praca w domu. W obecnych czasach gdy niemal każdy ma w domu komputer z dostępem do internetu, taką formą zarabiania pieniędzy może zainteresować się każdy. Jednak musisz wiedzieć, że nie każdy zawód da się wykonywać z domu przez internet. O ile dziennikarz, grafik, czy programista spokojnie mogą działać w sieci bez, tak już fryzjer, czy też kierowca nie – z wiadomych powodów. Zarówno w przypadku zawodów które mogą przyjąć taką formę pracy, jak i tych które nie mogą, podane zostały tylko przykłady bo w obu tych grupach propozycji jest znacznie więcej, jednak nie sposób je wszystkie wymienić. Zanim jednak zaczniesz badać rynek w swojej dziedzinie i pisać swój biznesplan, warto byś poznał kilka zalet i wad takiej formy pracy. Zacznijmy jednak od przyjemniejszego, czyli od zalet.

Pracując w domu nie musimy codziennie dojeżdżać do miejsca pracy co oczywiście generuje dodatkowe koszta, ale również pochłania sporo czasu. Pracując w domu możemy za to wstać na przykład 30 minut później, lub pobiegać dla zdrowia i kondycji. Dodatkowym atutem jest też elastyczny czas pracy, oznacza to, że jeśli lubisz pracować z rana, to nikt ci nie broni, jeśli wolisz w południe, wieczorem lub w nocy – też niema z tym najmniejszego problemu. Potrzebujesz wyskoczyć na miasto? – żaden problem. Boli cie głowa, a za oknem leje deszcz? – zrób sobie wolne. Pięknie to brzmi prawda? Jednak praktyka nie zawsze jest taka fajna jak teoria i tym samym przechodzimy do wad takiego rozwiązania. W domu przyzwyczajeni jesteśmy raczej do tego, że w nim odpoczywamy, jemy śpimy, a nie pracujemy. Dlatego tez początkowo może być trudno zmotywować się do pracy, zwłaszcza gdy mamy świadomość, że w lodówce jest coś dobrego, łóżko jest takie mięciutkie, a znajomy wrzucił nowy śmieszny filmik na facebook’u i głupio było by go nie zobaczyć. Tak czy owak, zalet jest na pewno więcej niż wad. Poza tym nad tymi wadami jakie tu zaprezentowałem można popracować, tak by nie były one aż tak dokuczliwe.

Otwierając własną działalność…

Otwierając własną działalność gospodarczą napotykamy wiele rozmaitych problemów na naszej nowej drodze do sukcesu. Są jedna dobre i sprawdzone sposoby na to jak sobie z nimi poradzić, albo przynajmniej w znacznym stopniu ograniczyć. Jednym z nich jest otworzenie swojego biznesu w inkubatorze przedsiębiorczości. Dzięki temu zredukujemy koszta, a ponadto w każdej chwili możemy skorzystać z pomocy zatrudnionych w nim doradców. Charakter naszej działalności pod skrzydłami inkubatora jest w pełni dowolny o ile spełnia wszelkie podstawowe normy i przede wszystkim jest legalny. Możemy również zatrudniać pracowników którzy razem z nami będą pracować nad rozwojem naszej firmy. Musisz jednak wiedzieć, że inkubatory nie są darmowe, a zazwyczaj posiadanie większej liczby pracowników generuje tym samym większe koszta (pomijając już kwestię wynagrodzenia dla nich). Inną formą pomocy młodym przedsiębiorcom którzy dopiero rozkręcają własny biznes są różnego rodzaju dotacje. Udzielają ich między innymi Urzędy Pracy które chcą aktywizować bezrobotnych, ale również różnego rodzaju stowarzyszenia. Taka forma pomocy często bywa jednorazowa i bezzwrotna, jednak czasem może się zdarzyć, że w zamian będziemy musieli odstąpić udział w zyskach. Nie powinno to być jednak problemem bo zawsze lepiej zarobić trochę mniej, ale zarobić, niż nie móc zarabiać wcale. Taką dotację można przeznaczyć na różne cele, byle by były one związane z rozwojem firmy. Czasami mogą to być fundusze które będzie trzeba wykorzystać do utworzenia nowego miejsca pracy, a czasami po prostu na zakup sprzętu niezbędnego do wykonywania pracy tak jak na przykład komputery dla programistów, stół do masażu dla masażysty, bądź aparat dla fotografa. To tylko kilka przykładów na co można przeznaczyć fundusze z dotacji. Podsumowując, musisz pamiętać zawsze, że własny biznes to nie możliwość obijania się gdy inni pracują, ale jeszcze większa ilość pracy niż normalnie, jednak robiąc coś co się lubi staje się to przyjemnością, zamiast udręką.

Firma z domu

W tym artykule powiemy sobie o tym jak możemy pracować i prowadzić własny biznes w domu. Dowiesz się między innymi tego jak i co można robić rzez internet, oraz zdradzę kilka cennych wskazówek odnośnie tego co zrobić by zabezpieczyć się przed pułapkami jakie na nas czekają pracując w domu. Zacznijmy jednak od samego początku. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że nie każdą branże da się przenieść do internetu dlatego planując swój biznes w sieci musisz mieć na uwadze czy możesz go wykonywać właśnie w takiej formie. Jeśli chcesz pracować jako dziennikarz, pisarz, copywriter, albo programista, koder, pozycjoner… Śmiało możesz pracować na własną rękę w sieci jako freelancer. To tylko kilka przykładowych zajęć, głównie z branży informatycznej. Nie oznacza to jednak, że będąc na przykład dietetykiem taka forma pracy nie będzie dla nas. Wszelkiego rodzaju porady, treningi, szkolenia również można prowadzić online.

Inną formą prowadzenia biznesu w sieci jest założenie bloga, lub serwisu internetowego gdzie będziemy zarabiać na reklamach. Musisz jednak pamiętać, że taki biznes wcale nie jest łatwiejszy od tego prowadzonego poza siecią. Jako dobry freelancer możesz pozwolić sobie na pewne rzeczy których nie mógł być robić pracując dla kogoś w wielkiej korporacji. Pracując na własny rachunek masz możliwość pracować kiedy chcesz i ile chcesz, o ile nie gonią cie zlecenia i różnego rodzaju zobowiązania. Taka swoboda działania ma jednak pewne wady i zalety, zresztą jak wszystko. Zaletą jest na pewno fakt, że gdy mamy gorszy dzień nie musimy zmuszać się do pracy, dodatkowo możemy pracować o najbardziej odpowiedniej dla nas porze. Wady o których wspominałem są ukryte w zaletach. Jeśli mamy gorszy dzień i odpuścimy pracę, jutro będzie trudniej się zmotywować, a każdy dzień zwłoki pogorszy sytuacje. Do tego znacznie łatwiej jest tu o rozproszenie uwagi. Mając biznes w sieci musimy mieć też na uwadze gorsze miesiące, warto więc odłożyć trochę pieniędzy tak by móc przeżyć co najmniej 3 miesiące bez pracy.