Szukaj
Kalendarz
  Grudzień 2017
  P W Ś C P S N
  « Paź    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031
Ekonomicznie
  Co to znaczy ekonomicznie? Takie pytanie wbrew pozorom nie jest pozbawione sensu. W opinii wielu osób ekonomicznie znaczy jak najtaniej. Oczywiście ma to swoje logiczne uzasadnienie warto jednak wiedzieć, że temat ten wymaga o wiele szerszego spojrzenia niż tylko przez pryzmat ceny. Bez względu na to czy rzecz dotyczy jazdy samochodem czy życia, wiele osób stara się iść najprościej. Tanio, znaczy dobrze, drogo, znaczy źle. Nie zawsze właśnie tak jest. W wielu przypadkach wybór opcji droższej, jest rozwiązaniem o wiele bardziej sensowny. Droższy produkt wystarcza na dłużej niż tańszy, a więc w przeliczeniu jest po prostu tańszy. Droższe buty wytrzymują kilka sezonów, tańsze rozsypują się po kilku miesiącach. Droższy produkt do jedzenia być może zostanie zjedzony tak samo szybko jak ten tańszy, ale lepsze jakościowo jedzenie na pewno nie przyczyni się do pogorszenia staniu zdrowia, w przypadku taniego jedzenia jest inaczej. Tu temat jest szerszy – problemy ze zdrowiem to stres, konieczne leczenie i wiele innych problemów, które oczywiście oznaczają bardzo wiele wydatków, które mnie musiałby się pojawić. Podsumowując – czy zawsze warto kupować taniej? Oczywiście nie. Cena to tylko jeden z wielu koniecznych kryteriów wyboru produktu lub usługi. Z reguły najmniejsza jest po prostu zachęceniem do zakupu, jednak nie zawsze podyktowanym tym, że produkt jest dobry. Warto o tym wiedzieć i z pewną dozą ostrożności przyglądać się tym najtańszym produktom. Produkty tanie, często okazują się produktami śmiesznie niskiej wręcz jakości – w najlepszym przypadku oznacza to jedno – rozsypują się i są do wyrzucenia. W wielu przypadkach jest inaczej. Tanie produkty mogą być groźne dla zdrowia. Jednym słowem – nie zawsze tanio, znaczy dobrze. Czasami odrobinę droższy produkt to lepsze rozwiązanie. Każdy, kto ma porównanie, miał okazje kupować produkty najtańsze i nieco lepsze, doskonale wie, o czym mowa. Ktoś kiedyś powiedział – ten, kto jest biedny, nie powinien kupować tanio. Coś w tym jest. Warto mieć tego świadomość. To z troski o swoje finanse.

Finanse

Rozpoczęcie biznesu

W przypadku zakładania każdej firmy, musimy być przygotowani, ze w początkowym okresie działalności czeka nas więcej wydatków. Rzadko zdarzają się sytuacje, kiedy od pierwszego dnia, przedsiębiorcy zaczynają zarabiać. To nawet niemożliwe, ponieważ otwierając działalność gospodarcza, ponosimy określone koszty, choćby najmniejsze. Musimy zainwestować w lokal, bądź jego remont i przygotowanie pod konkretna branżę. Czasami musimy kupić samochód i inne ruchomości, które będą nam pomocne w trakcie całej działalności. Dlatego bardzo ważne jest, aby prawidłowo przygotować się do prowadzenia biznesu. W tym celu, należy zaplanować wszystkie nasze kroki, które przybliżą nas do sukcesu w danej branży. Idealnym rozwiązaniem, jest zawsze posiadanie pewnej rezerwy finansowej, która pozwoli przetrwać przez pierwsze miesiące, czy tygodnie. Nie możemy zainwestować wszystkich naszych pieniędzy i liczyć na szczęście, że jakoś to będzie. To bardzo nieprofesjonalne podejście. To tak jak byśmy liczyli na to, ze wygramy w lotto. Szanse statystycznie minimalne.

W biznesie trzeba realnie patrzeć na rzeczywistość. Dlatego dobrze, aby mieć odłożona kwotę, która pozwoli nam ponosić przynajmniej stałe koszty przez pierwsze pół roku. Jeśli nasza firma zacznie przynosić zyski wcześniej, to bardzo dobrze, jednak przyjmuje się ze dobry biznesman jest gotowy na ponoszenie strat w pierwszym okresie. Koszty, jakie nas czekają to opłaty czynszowe, opłaty za media ( woda, prąd ogrzewanie), składki ZUS za siebie i ewentualnie pracownika, wynagrodzenie dla zatrudnionych zakup towaru. Musimy obliczyć jakie to kwoty i pomnożyć przez 6 miesięcy. Tyle powinna wynosić nasza rezerwa finansowa, która pozwoli na spokojne prowadzenie biznesu, w początkowym okresie działalności. W sytuacji, gdy nasz pomysł na biznes okaże się nie trafiony, rezerwa pomoże nam zakończyć działalność bez strat. W przeciwnym wypadku, może się okazać, ze stracimy pieniądze zainwestowane i zakończymy prowadzenie biznesu z ogromnym długiem.

Kredytowy biznes

Media biją na alarm, bo społeczeństwo żyje w coraz większym zadłużeniu. Jak to, więc nazwać? Codziennie dostajemy odpowiednią dawkę reklam kredytowych. Nic tylko brać kredyt i żyć jak królowie. Wszystkie banki prześcigają się w tanich oprocentowaniach na kredyty. Coraz więcej osób sięga po „chwilówki”. Są to osoby, które nie mają realnych warunków, na spłatę wziętego kredytu, ale to nie ważne przy wypełnianiu dokumentów. Wszystko zaczyna się jak trzeba zacząć spłacać pożyczkę. Już spłata pierwszej raty jest problemem, a co dopiero reszty. Wszystko wygląda ładnie i pięknie, ale tylko w reklamach. Niestety to my sami jesteśmy sobie winni, bo nie czytamy umów tylko podpisujemy je na oślep, ciesząc się z zastrzyku gotówki. Potem okazuje się, ze nie stać nas na spłatę pożyczek i kredytów. Biorąc kredyt na kilkadziesiąt tysięcy jesteśmy uwiązani spłatami rat na około 30 lat. Skąd można wiedzieć, ze przez te będziemy mieć dobrze płatną pracę i w dodatku przez cały czas? Nikt tego nie wie a jednak decydujemy się na takie szaleństwo. Potem przytomniejemy, ale jest za późno. Ilu ludzi straciło pracę w tym tylko roku? A pożyczki i kredyty nadal są łatwo dostępne dla każdego, kto jest pełnoletni. Już nawet nie potrzeba zaświadczenia z pracy, bo wystarczy tylko dowód osobisty i pieniążki masz od ręki.

Kredytów jest mnóstwo w zależności od potrzeb. Najpopularniejsze są hipoteczne, gotówkowe, samochodowe czy mieszkaniowe. W tej chwili kredyt to najbardziej dochodowy interes dla banków a może i na całym świecie. Jakby się nad tym zastanowić to ludzie i państwa na całym świecie są zadłużone „po uszy”. Jak więc nadal funkcjonujemy i skąd bierzemy pieniądze na spłaty tych kredytów? To dobre pytania a odpowiedzi nie zawsze da się uzyskać. Czasami kredyt jest tak wielkim obciążeniem dla rodziny, że ludzie muszą wyjeżdżać z kraju, aby zarobić porządne pieniądze na życie i spłatę długu. Zdarzają się też przypadki samobójstw z powodu za dużego kredytu. Ludzie sobie nie radzą psychicznie z takim obciążeniem, choć to sporadyczne przypadki.

Szkoły biznesu

Na całym świecie miliony młodych ludzi kształci się w niezliczonych szkołach biznesu. Jest to chyba najbardziej popularny kierunek studiów. Biznes to również zarządzanie i marketing. To kierunki pokrewnie i również mocno oblegane przez studentów. Wielu z tych młodych ludzi ma szansę znaleźć pracę, jeśli będą naprawdę dobrzy w swoim fachu. Mówi się, że do interesów trzema mieć głowę i coś w tym jest. Przede wszystkim trzeba myśleć szybko i precyzyjnie. Trzeba umieć przewidywać. Rynki na świecie zmieniają się codziennie. Równie często rośnie zapotrzebowanie na inne produkty. Zdolni młodzi ludzie bardzo szybko znajdują pracę w nowopowstałych koncernach, firmach, biurach. Mają możliwość wyboru odpowiedniej posady, za odpowiednie wynagrodzenie. Ci najlepsi zarabiają krocie, ale coś za coś. Pracują po kilkanaście godzin dziennie i nie mają życia prywatnego. Ich czas to czas firmy, dopóki się nie wypalą. Wtedy mają problem z utrzymaniem posady i znalezieniem kolejnej. Praca w takich warunkach wypacza w ludziach racjonalne podejście do życia. Ogromne koncerny rekrutują najlepszych studentów biznesu, nawet z całego świata, jeśli zachodzi taka potrzeba. W tej chwili nie istnieje bariera językowa i pracę można dostać w każdym miejscu na świecie. Trzeba tylko coś umieć i się wykazać. Gorzej dla tych, co studia przeszli jak po grudzie. Takie osoby, z góry skazane są na porażkę.

Dostają pracę w innych sektorach niż biznes. Najczęściej lądują w administracji na nudnych stanowiskach. Biznes to rozwój – musi się kręcić. Z biznesem łączy się wiele dziedzin naszego życia. Szkoły biznesu przygotowują do zawodu, ale prawdziwą praktykę trzeba zdobyć samemu. Nawet najwięksi biznesmeni zaczynali od mało istotnych posad, które mogą wydawać się nam śmieszne. Powoli stopniowo przebijali się do przodu, aż osiągnęli niewyobrażalny sukces. Od takich ludzi można się dużo nauczyć. Trzeba tylko uważnie się przyglądać jak prowadzą swoje przedsiębiorstwa i próbować samemu stworzyć swój wyjątkowy biznes.

Kariera a finanse

Karierę można zrobić wszędzie i w każdym zawodzie. Najpopularniejszą karierę robią aktorzy. Nasi rodzimi aktorzy nie mają co narzekać na gażę, ale mogą tylko pozazdrościć swoim kolegom zza oceanu. Uważa się, że prawdziwą karierę można zrobić tylko w Hollywood. To miasto wielkich wytwórni filmowych i wschodzących gwiazd filmowych. Swoją drogą filmy, które powstały za oceanem robią furorę na całym świecie a nasze tylko u nas. Zdarza się, że nasze filmy doceniają na przeróżnych festiwalach filmowych, ale w Europie. Zazwyczaj to tylko krótka wzmianka w mediach.  Zagraniczni producenci mają duże zaplecze finansowe i stać ich na rozmach. Gwiazdy rodzą się codziennie i robią coraz większą karierę. Chyba, każdy chciałby zarabiać tyle co aktorzy hollywoodzcy. U nas można zrobić karierę w biznesie. Wiele polskich firm przebiło się na świat i wiedzie prym na rynkach. Liczy się dobry pomysł i odpowiednia promocja swojej firmy. Jeśli trafi się wielki kontrahent trzeba to wykorzystać i przeć do przodu. To działa jak w poczcie pantoflowej. Ktoś jest zadowolony informuje znajomych a oni swoich znajomych i tak dochodzi się do wielkich pieniędzy.

Trzeba tylko nie zbaczać z wymierzonego kursu i nie iść na skróty, bo klapa murowana. Karierę robią też urzędnicy państwowi. Śledzimy w mediach, co poczyna nasz rząd i politycy. To właśnie oni robią karierę medialną. Coraz częściej dane osoby, znajdujące się na wysokich stanowiskach, pojawiają się w mediach i prasie kolorowej. Nawet rodziny urzędników lansują się na nich samych. W zwykłej pracy tez możemy zrobić karierę. Mozolnie wspinamy się po jej szczeblach, żeby tylko znaleźć się na szczycie. Praca to nasz „konik” i motywacja do działania. Wiedząc, ze czeka nas dużo więcej przywilejów na wyższym stanowisku dajemy z siebie wszystko. Jesteśmy bardziej wydajni, co cieszy naszego pracodawcę. Wyższe stanowisko wiąże się z wyższą płacą – to nas napędza. Wszyscy chcemy więcej. Więcej pieniędzy to lepsze życie.

Wstępne porozumienia w sprawie budżetu zostały zawarte.

Negocjatorom reprezentującym Parlament Europejski udało się osiągnąć wstępne porozumienia z cypryjską prezydencją. Udało się dojść do kompromisu w sprawie tak zwanego projektu pakietu, który dotyczy nowelizacji budżetu Unii Europejskiej na 2012 oraz przyjęcia budżetu na rok nadchodzący. Osiągnięcie porozumienia oznacza, że został przerwany impas w rozmowach, który trwał kilka tygodni. Przed pakietem jeszcze długa droga by został wdrożony w życie. Wszystko dlatego, że wymaga on teraz aprobaty przez grupy polityczne, które zasiadają w Europarlamencie, przez państwa członkowskie. Nie jest to zadanie, które należy do najprostszych. Pierwszy termin, w którym propozycje można poddać pod głosowanie wypada trzynastego grudnia tego roku. Wtedy to dochodzi do głosowania w Strasburgu. Na razie nie wiadomo dokładnie jak został przygotowany projekt. Ani cypryjska prezydencja ani rzecznik prasowy Parlamentu Europejskiego nie chcą zdradzać żadnych konkretów.

Nieoficjalnie mówi się o wypracowaniu rozwiązań, które sprawiają, ze możliwe będzie załatanie dziury budżetowej wynoszącej sześć miliardów euro powstałej w tym roku. Znacznie trudniejsze będą na pewno negocjacje w sprawie budżetu na następny rok. Problem będzie przekonanie płatników netto, że nie można za wszelką cenę oszczędzać. Takie kraje jak Wielka Brytania, Niemcy, Francja czy też Austria uważają, że w dobie kryzysu konieczne jest postępowanie zgodnie z obowiązującymi trendami, które mówią, że konieczne jest oszczędzanie. Szczególnie przeciwko tak rozbudowanemu budżetowi na nadchodzące lata protestuje Wielka Brytania, która uważa, że wydawanie pieniędzy w okresie, w którym inwestować trzeba jedynie w wydatki bez których Unia nie może się obejść. Postawa Londynu jest bardzo stanowcza i przez to budzi wiele kontrowersji w Berlinie, który do tej pory razem z Paryżem dyktował warunki na kontynencie i Brukseli. Przeciwwaga w postaci Wielkiej Brytanii jest tutaj wielka przeszkodą w realizacji planów budowy Unii pod swoje dyktando.