Szukaj
Kalendarz
  Grudzień 2017
  P W Ś C P S N
  « Paź    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031
Ekonomicznie
  Co to znaczy ekonomicznie? Takie pytanie wbrew pozorom nie jest pozbawione sensu. W opinii wielu osób ekonomicznie znaczy jak najtaniej. Oczywiście ma to swoje logiczne uzasadnienie warto jednak wiedzieć, że temat ten wymaga o wiele szerszego spojrzenia niż tylko przez pryzmat ceny. Bez względu na to czy rzecz dotyczy jazdy samochodem czy życia, wiele osób stara się iść najprościej. Tanio, znaczy dobrze, drogo, znaczy źle. Nie zawsze właśnie tak jest. W wielu przypadkach wybór opcji droższej, jest rozwiązaniem o wiele bardziej sensowny. Droższy produkt wystarcza na dłużej niż tańszy, a więc w przeliczeniu jest po prostu tańszy. Droższe buty wytrzymują kilka sezonów, tańsze rozsypują się po kilku miesiącach. Droższy produkt do jedzenia być może zostanie zjedzony tak samo szybko jak ten tańszy, ale lepsze jakościowo jedzenie na pewno nie przyczyni się do pogorszenia staniu zdrowia, w przypadku taniego jedzenia jest inaczej. Tu temat jest szerszy – problemy ze zdrowiem to stres, konieczne leczenie i wiele innych problemów, które oczywiście oznaczają bardzo wiele wydatków, które mnie musiałby się pojawić. Podsumowując – czy zawsze warto kupować taniej? Oczywiście nie. Cena to tylko jeden z wielu koniecznych kryteriów wyboru produktu lub usługi. Z reguły najmniejsza jest po prostu zachęceniem do zakupu, jednak nie zawsze podyktowanym tym, że produkt jest dobry. Warto o tym wiedzieć i z pewną dozą ostrożności przyglądać się tym najtańszym produktom. Produkty tanie, często okazują się produktami śmiesznie niskiej wręcz jakości – w najlepszym przypadku oznacza to jedno – rozsypują się i są do wyrzucenia. W wielu przypadkach jest inaczej. Tanie produkty mogą być groźne dla zdrowia. Jednym słowem – nie zawsze tanio, znaczy dobrze. Czasami odrobinę droższy produkt to lepsze rozwiązanie. Każdy, kto ma porównanie, miał okazje kupować produkty najtańsze i nieco lepsze, doskonale wie, o czym mowa. Ktoś kiedyś powiedział – ten, kto jest biedny, nie powinien kupować tanio. Coś w tym jest. Warto mieć tego świadomość. To z troski o swoje finanse.

Inwestycje

Kredyty inwestycyjne w bankach

investments-1148457-mBanki mają w swojej ofercie szereg różnego typu zobowiązań. Mogą to być produkty zarówno dla klientów indywidualnych jak i dla klientów biznesowych. W przypadku klientów biznesowych lub też osób prywatnych chcących założyć własną działalność możemy mieć do czynienia z tak zwanymi kredytami inwestycyjnymi. Każdy, kto stara się o kredyt inwestycyjny musi w ramach procesu ubiegania się o tego typu zobowiązania przedstawić odpowiedni biznesplan opisujący daną inwestycję.

 

Jest to podstawa do otrzymania zobowiązania, o które się staramy. Kredyt inwestycyjny jest nie tylko dobrym wyporem dla potencjalnych kredytobiorców mogących przy jego udziale zrealizować określone inwestycje. Jest to również inwestycja dla banku. Udzielając takowego kredytu bank inwestuje posiadany kapitał. Zarabia natomiast przy spłacie kredytu na odsetkach. Jak zatem widać takowe rozwiązanie może być korzystne z punktu finansowego dla obydwu zainteresowanych stron. Oczywiście same kredyty inwestycyjne mogą przyjmować różne formy.

Inwestycje w surowce naturalne

Istnieje wiele różnych materiałów czy też surowców, w które możemy inwestować. W tym miejscu zajmiemy się jak zresztą wskazuje tytuł inwestycjami w surowce naturalne. Doskonałym przykładem inwestycji w surowce naturalne mogą być inwestycje w paliwa kopalne. Dużym powodzeniem cieszą się inwestycje w ropę naftową oraz gaz ziemny. Oczywiście samodzielnie nie jesteśmy w stanie kupić czy też handlować tego typu paliwami. Inwestycje takowe sprowadzają się, zatem do powierzenia swojego kapitału funduszom czy też innym instytucjom finansowym.

 

Jak się okazuje w ropę naftową czy też gaz ziemny jesteśmy w stanie inwestować za pośrednictwem banków. Wiele banków przygotowało ofertę tego typu inwestycji skierowaną zarówno do klientów indywidualnych jak i klientów biznesowych. Nie trzeba, więc być koncernem naftowym czy innego typu potężnym graczem na światowym rynku finansowym by móc zarabiać na rosnących cenach paliw kopalnych. Oczywiście jak większość inwestycji również i w tym przypadku możemy mieć do czynienia ze stratami.

Inwestycja w własny biznes

Znakomitym pomysłem na inwestycję na przyszłość jest inwestycja we własny biznes. Mamy tu na myśli założenie własnej działalności gospodarczej. Co jednak jest potrzebne do realizacji takowej inwestycji? Oczywiście niezbędne są tutaj pieniądze. W takim wypadku mogą to być albo środki finansowe pochodzące z przysłowiowej własnej kieszeni lub też środki finansowe pochodzące z banków czy też tym podobnych instytucji finansowych. Oczywiście w tym kontekście mówimy o kredytach lub pożyczkach.

 

Jak się jednak okazuje możemy również liczyć na źródła finansowania, które nie będą zmuszały nas do zwrotu pożyczonych pieniędzy. W takim wypadku mowa o dotacjach pochodzących z różnego typu programów pomocowych. Pieniądze te w dużej mierze pochodzą z kasy Unii Europejskiej. Tak czy inaczej dzięki pozyskanym pieniądzom możemy sami stworzyć sobie miejsce pracy, a zatem zmniejszyć grono bezrobotnych, co jest z korzyścią dla państwa. Jest to bardzo dobry pomysł na samodzielność finansową o ile oczywiście takowa inwestycja się powiedzie.

Zarabianie na przechowywaniu wina

Na rynku finansowym czy też bardziej inwestycyjnym mamy do czynienia z wieloma różnymi mniej lub bardziej dochodowymi czy też ryzykownymi typami inwestycji. Mamy do czynienia również z podziałem na inwestycje typowe, popularne jak i na takie, które możemy określić mianem inwestycji alternatywnych. Do takich właśnie inwestycji mniej popularnych czy też właśnie alternatywnych możemy zaliczyć inwestycje w wino. Mamy tu na myśli przechowywanie wina.

 

W największym skrócie można to opisać następująco. Kupujemy określoną ilość wina liczoną na przykład w butelkach. Następnie czekamy aż wino dojrzeje, a jego wartość wzrośnie. Wtedy możemy takowe wino sprzedać z zyskiem. Możemy inwestować w dopiero zrobione wino, które z racji tego będzie tanie jak i w wino, które już ma swój wiek, a przez to może być droższe. Dodatkowy koszt, który pomniejszy nasz przyszły zysk pochłonie fachowe przechowanie wina. Gwarantuje ono jednak, iż naszej inwestycji nic nie będzie grozić. Warto zastanowić się nad tego typu alternatywnymi rozwiązaniami.

Oszczędzanie, jako forma inwestycji

cash-1-468758-mMożemy inwestować na wiele sposobów. Mogą to być inwestycje bardziej okazałe jak i oparte na mniejszym kapitale. Z innej strony patrząc mogą to być inwestycje pewne, niemal gwarantowane jak i inwestycje powszechnie uważane za ryzykowne. Jedną z form inwestycji może być również oszczędzanie. Mowa tutaj oczywiście o oszczędzaniu na kontach oszczędnościowych w bankach. Przechowując pieniądze w przysłowiowej skarpecie nic nie zyskujemy, a wręcz tracimy. Trzeba, bowiem wziąć pod uwagę czynnik, jakim jest inflacja. Wróćmy jednak do kont oszczędnościowych.

 

W takim wypadku zarabiamy na oprocentowaniu naszego konta. W przypadku konta oszczędnościowego mamy do czynienia z o wiele wyższym oprocentowaniem niż w wypadku kont rozliczeniowych. Z drugiej jednak strony mamy dość ograniczony dostęp do naszych pieniędzy. Oczywiście możemy takowe konto zlikwidować i wypłacić całość oszczędności wraz z zyskiem, lecz raczej nieopłacalne jest dokonywanie przy jego użyciu takich rozliczeń jak ma to miejsce w przypadku właśnie kont rozliczeniowych.