Szukaj
Kalendarz
  Grudzień 2017
  P W Ś C P S N
  « Paź    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031
Ekonomicznie
  Co to znaczy ekonomicznie? Takie pytanie wbrew pozorom nie jest pozbawione sensu. W opinii wielu osób ekonomicznie znaczy jak najtaniej. Oczywiście ma to swoje logiczne uzasadnienie warto jednak wiedzieć, że temat ten wymaga o wiele szerszego spojrzenia niż tylko przez pryzmat ceny. Bez względu na to czy rzecz dotyczy jazdy samochodem czy życia, wiele osób stara się iść najprościej. Tanio, znaczy dobrze, drogo, znaczy źle. Nie zawsze właśnie tak jest. W wielu przypadkach wybór opcji droższej, jest rozwiązaniem o wiele bardziej sensowny. Droższy produkt wystarcza na dłużej niż tańszy, a więc w przeliczeniu jest po prostu tańszy. Droższe buty wytrzymują kilka sezonów, tańsze rozsypują się po kilku miesiącach. Droższy produkt do jedzenia być może zostanie zjedzony tak samo szybko jak ten tańszy, ale lepsze jakościowo jedzenie na pewno nie przyczyni się do pogorszenia staniu zdrowia, w przypadku taniego jedzenia jest inaczej. Tu temat jest szerszy – problemy ze zdrowiem to stres, konieczne leczenie i wiele innych problemów, które oczywiście oznaczają bardzo wiele wydatków, które mnie musiałby się pojawić. Podsumowując – czy zawsze warto kupować taniej? Oczywiście nie. Cena to tylko jeden z wielu koniecznych kryteriów wyboru produktu lub usługi. Z reguły najmniejsza jest po prostu zachęceniem do zakupu, jednak nie zawsze podyktowanym tym, że produkt jest dobry. Warto o tym wiedzieć i z pewną dozą ostrożności przyglądać się tym najtańszym produktom. Produkty tanie, często okazują się produktami śmiesznie niskiej wręcz jakości – w najlepszym przypadku oznacza to jedno – rozsypują się i są do wyrzucenia. W wielu przypadkach jest inaczej. Tanie produkty mogą być groźne dla zdrowia. Jednym słowem – nie zawsze tanio, znaczy dobrze. Czasami odrobinę droższy produkt to lepsze rozwiązanie. Każdy, kto ma porównanie, miał okazje kupować produkty najtańsze i nieco lepsze, doskonale wie, o czym mowa. Ktoś kiedyś powiedział – ten, kto jest biedny, nie powinien kupować tanio. Coś w tym jest. Warto mieć tego świadomość. To z troski o swoje finanse.

Inwestycje ogólnie

inwestycje w nieruchomości

Mimo światowego kryzysu na rynku nieruchomości, który dociera także do Polski, sa jeszcze osoby, które maja kilkaset tysięcy złotych do zainwestowania. I chętnie inwestują w nieruchomości. Jest to jednak forma która wymaga bardzo długiego okresu oczekiwania na zysk. Nawet jeśli ceny nieruchomości wzrastają, ciężko jest sprzedać na przykład mieszkanie z dnia na dzień. Zwłaszcza w momencie, kiedy ceny sa bardzo wysokie. Inwestorzy kupują więc raczej, lokale które przyniosą im zysk nie ze sprzedaży, a z wynajmu. Jest wiele atrakcyjnych lokalizacji, w które można zainwestować i czerpać zyski praktycznie od razu. Niegdyś inwestowano w hotele, jednak to wymaga ponoszenia dużych kosztów związanych z pracownikami, opłatami stałymi itp. Najbardziej intratnym rozwiązaniem, jest inwestycja w apartamenty , szczególnie w regionach atrakcyjnych pod względem turystycznym. Sa to tereny nadmorskie, gdzie wczasowicze bardzo chętnie rezygnują z pobytu w hotelu, na rzecz mieszkania w czasie urlopu w pięknych apartamentach. To daje im większą swobodę, uniezależnienie od godzin podawania posiłków i więcej intymności niż w obiektach hotelowych.

Ceny wynajmu takiego lokalu, sa zbliżone do cen noclegu w hotelu i wynoszą w granicach 300-500 zł za dobę. Kwota nie jest niska, jednak zapewniam, iż wśród nas sa osoby gotowe zapłacić za taki luksus. Oprócz terenów nadmorskich, mnóstwo jest ciekawych nieruchomości także w górach. Są one tak samo atrakcyjne, jak te nad morzem i cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony turystów. Najprostszym sposobem zysku z nieruchomości, jest również zakup mieszkania w miastach akademickich, do których z początkiem października, przyjeżdża nawet 25 tysięcy studentów. Natomiast ryzykowny wydaje się zakup lokalu użytkowego, który chcemy przeznaczyć pod wynajem na działalność handlowa lub usługową. W obecnej sytuacji na rynku, możemy mieć spory kłopot ze znalezieniem godnego zaufania najemcy. Wiele małych firm bankrutuje i maja wówczas problemy z wnoszeniem opłat

Inwestycja w siebie

Na całym świecie, od dawna panuje przekonanie, ze najlepsza inwestycją jest inwestycja w siebie. Nie można się z tym nie zgodzić. Nie chodzi oczywiście o to, aby inwestować na przykład w drogie ubrania, wizyty w gabinetach kosmetycznych lub salonach SPA. Uroda przemija, a najważniejsze jest to, co mamy w głowie. Dlatego najlepszą inwestycją wydaje się być wykształcenie. Jeśli na przykład, z determinacją podejdziemy do nauki języków, nie ma takiej możliwości, aby w przyszłości, nie zaowocowałoby to lepszym stanowiskiem pracy. Znajomość języka na poziomie zaawansowanym, daje możliwości znalezienie bardzo intratnej posady, która w połączeniu z innym wykształceniem pozwoli nam, na osiągnięcie wielu sukcesów, w tym również na rynku zawodowym. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej, wielu przedstawicieli innych krajów, bardzo dobrze wypowiada się na temat polskich pracowników. I nie mam tu na myśli osób, wykonujących prace fizyczne w branżach hotelarskich, gastronomicznych i tym podobnych.

Wykształcenie, jakie dają polskie uczelnie techniczne, plus doskonała znajomość języków obcych, stawia Polaków w czołówce specjalistów w dziedzinach inżynierii.  Kilkanaście lat temu, młodzież nie miała możliwości takich, jakie sa dzisiaj. Nie ma już problemów ze znalezieniem dobrych szkół językowych, które zatrudniają rodowitych Nativów, czyli nauczycieli pochodzenia angielskiego bądź amerykańskiego. Innym sposobem inwestycji we własny rozwój, jest nieustanne podnoszenie posiadanych kwalifikacji. Uczelnie maja w swojej ofercie, wiele propozycji podyplomowych studiów, dzięki którym, nasza wiedza może zostać znacznie rozszerzona. Niestety ponadprogramowe kształcenie, zarówno w dziedzinie nauki języków, jak i wszelkie studia podyplomowe sa z reguły płatne. Opłata za semestr nauki w prestiżowej uczelni, wynosi czasami kilka tysięcy złotych. Ale dlatego można to nazwać właśnie  inwestycją, która jednak w długim okresie czasu, przyniesie nam duży zysk w postaci wynagrodzenia za nasza prace.

Inwestycja w dzieła sztuki

W Polsce domy aukcyjne nie maja jeszcze długoletniej historii. Tradycja kupowania i inwestowania w dzieła sztuki, nie ma w naszym kraju nawet 20 lat. Wynika to przede wszystkim z tego, ze Polacy nie należą do zbyt zamożnego narodu. Sa oczywiście listy 100 czy nawet 500 najbogatszych Polaków, jednak dzieła sztuki to nie jest dla nich podstawowa forma inwestycji. Trzeba wspomnieć o tym, ze jest to forma obarczona niestety dużym ryzykiem, zwłaszcza jeśli chodzi o liczne dzieła pochodzące z zamierzchłych czasów. Na rynkach aukcyjnych, największym problemem jest stwierdzenie ze 100 procentową pewnością autentyczności dzieła. Zdarza się bowiem, ze klient wydaje na dany obraz nawet kilka milionów dolarów czy Euro, a po kilku latach dowiaduje się ze znaleziono oryginał w zupełnie innym miejscu. Dlatego do takiej formy inwestycji należy podchodzić z bardzo dużą rezerwą i ostrożnością.

Prawdziwi kolekcjonerzy sztuki nie kupują drogich obrazów tylko dla tego, aby na nich zarobić. Gdyby tak było, szybko staliby się raczej pośrednikami, którzy czerpią zyski z tytułu kupić i sprzedać. Prawdziwi kolekcjonerzy kierują się zmysłem estetyki, emocjami, kupują konkretny obraz czy rzeźbę tylko po to, by ja mieć. Tylko po to, by cieszyła ich oko stojąc na honorowym miejscu przy kominku. Kolekcjonerzy maja dusze artysty i potrafią czerpać przyjemność tylko patrząc na dane dzieło. A jeśli dodatkowo, wymarzony obraz wisi w ich domu i mogą na niego spoglądać niemal przez cały czas – wtedy czuja się najszczęśliwsi. Właściwie nie ma minimalnej kwoty, jaka należy zainwestować w dzieła sztuki. To klient dyktuje ile może wydać na konkretne dzieło. I wtedy specjaliści szukają tego, na czym zależy ich klientowi. Są jednak firmy, które określają minimum na poziomie kilku tysięcy złotych. Dzieła sztuki to nie tylko obrazy i rzeźby. W ostatnim czasie, niezwykle popularne staja się także zdjęcia ( np. kolekcja zdjęć Marilyn Monroe, które jednak przeleżały kilkadziesiąt lat, zanim zyskały na wartości).

Inwestycja w samochody

Kilkadziesiąt lat temu, nikt nie przypuszczał, że przedwojenne wówczas samochody, staną się tak popularne na rynku inwestycyjnym. W Polsce nie ma jeszcze tradycji zbierania samochodów, wynika to często z małej zamożności Polaków, jednak jest kilku kolekcjonerów, dla których samochód to życiowa pasja. Większa tradycję tej formy inwestowania maja pod tym względem Anglicy.  Tak naprawdę kolekcjonowanie – a przez to pomnażanie pieniędzy skupia się wokół kilku marek. Sa to przede wszystkim Rolls Royce, Austin Martin, Jaguar i przepiękny Bentley. Kolekcjonerzy to ludzie z pasja i rzadko myślą o tym, ze ich kolekcja jest warta fortunę. Samochody kupują po to, aby je na przykład odrestaurować i brać udział w licznych zlotach i paradach, które odbywają się każdego roku, w całej Europie. Większość posiadaczy przedwojennych aut, jest zrzeszonych w licznych klubach, które organizują wiele tego typu imprez. Kolekcjonerzy klasycznych samochodów, to bardzo zamkniętą grupa. Nie mam na myśli tego, ze nie wpuszczają do jej środka nikogo z zewnątrz.

Chodzi bardziej o to, ze stanowią niemal rodzinę, w której wszyscy się znają i odliczają czas od jednego spotkania, do drugiego. Dbają o swoje stare auta, bardziej niż o swoje mieszkania. Potrafią godzinami polerować karoserię, aby błyszczała z daleka. Zakupu dokonują wręcz emocjonalnie, jak małe dzieci, które chcą kolejna zabawkę. Ale taki jest właśnie rynek kolekcjonerów samochodów. Jak mówią, każde ich auto ma swoja historię, a przede wszystkim posiada duszę. Ciężko to zrozumieć  komuś, kto nie czuje tego tematu, ale tak właśnie jest. Niestety, jest to forma inwestycji, przeznaczona dla bardzo zamożnych klientów, którzy dodatkowo nie traktują takiego zakupu, jak inwestycji. Maja świadomość, ze w przypadku kryzysu, mogą sprzedać swoje auto, ale to dla nich naprawdę ostateczność. Jest jednak pewna grupa ludzi, którzy kupują auta za grosze, tylko po to, by je wyremontować i sprzedać z zyskiem i na brak klientów naprawdę nie mogą narzekać.

Inwestowanie w nieruchomości

Nie ma to jak dobra inwestycja. Taką dobrą inwestycją są nieruchomości. Zawsze były i są w cenie. Można inwestować w nieruchomości stałe i ruchome. Wiele osób lokuje pieniądze i oszczędności w grunty rolne lub działki budowlane. Od lat te nieruchomości wciąż drożeją. Ziemia była, jest i będzie jeszcze długo po nas. Inwestując w grunty mamy pewność, że mamy coś stabilnego i stałego. W naszych czasach stabilność i stałość są najbardziej poszukiwaną rzeczą. Nic nie jest stałe i stabilne jak to było lata temu.

Szukamy w życiu różnych rzeczy – rodziny, pracy, domu, miłości i wielu mniej ważnych rzeczy, ale najważniejsza jest stabilność i stałość. Co nam po rodzinie jak nie będziemy mogli zapewnić jej godnego życia i domu. Nawet miłość dzisiaj nie jest stała. Wciąż rośnie liczba rozwodów wśród młodych ludzi. Szybko bierzemy ślub a potem jeszcze szybciej się rozwodzimy. Mając dobra pracę i zarabiając dobrze stać nas na odłożenie dodatkowej gotówki. Jak uzbiera się już sporo takich pieniędzy zastanawiamy się w co je zainwestować. Lokujemy oszczędności w banku lub w nieruchomościach. Jeśli marzy nam się nowy dom to go budujemy, jeśli chcemy kupić piękną działkę to ja kupujemy, bo nas na to stać. Najdroższe są grunty leżące blisko terenów rekreacyjno-wypoczynkowych. Popularność danej miejscowości zasadniczo wpływa na ceny działek w okolicy. No, ale jeśli ktoś znajdzie piękną działkę i wie, że chce tylko tą, to gotów jest zapłacić wygórowaną cenę, żeby tylko dostać to co chce. To samo dotyczy domów wystawianych na sprzedaż. Czasami uda nam się kupić dom do remontu po atrakcyjnej cenie i w atrakcyjnej miejscowości. Niestety to wyjątki. Bowiem nawet rozpadająca się chałupka potrafi kosztować fortunę. No a gdzie tu jeszcze remonty i reszta. Stare domy do remontu to też dobra inwestycja. Trafiają się perełki. Można odkryć wiele „skarbów” w tych starych domach. Szukając nieruchomości do zainwestowania możemy się poratować wszędobylskimi agencjami nieruchomości. Niektóre mają spore doświadczenie i pomogą nam wybrać odpowiednią nieruchomość.