Szukaj
Kalendarz
  Grudzień 2017
  P W Ś C P S N
  « Paź    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031
Ekonomicznie
  Co to znaczy ekonomicznie? Takie pytanie wbrew pozorom nie jest pozbawione sensu. W opinii wielu osób ekonomicznie znaczy jak najtaniej. Oczywiście ma to swoje logiczne uzasadnienie warto jednak wiedzieć, że temat ten wymaga o wiele szerszego spojrzenia niż tylko przez pryzmat ceny. Bez względu na to czy rzecz dotyczy jazdy samochodem czy życia, wiele osób stara się iść najprościej. Tanio, znaczy dobrze, drogo, znaczy źle. Nie zawsze właśnie tak jest. W wielu przypadkach wybór opcji droższej, jest rozwiązaniem o wiele bardziej sensowny. Droższy produkt wystarcza na dłużej niż tańszy, a więc w przeliczeniu jest po prostu tańszy. Droższe buty wytrzymują kilka sezonów, tańsze rozsypują się po kilku miesiącach. Droższy produkt do jedzenia być może zostanie zjedzony tak samo szybko jak ten tańszy, ale lepsze jakościowo jedzenie na pewno nie przyczyni się do pogorszenia staniu zdrowia, w przypadku taniego jedzenia jest inaczej. Tu temat jest szerszy – problemy ze zdrowiem to stres, konieczne leczenie i wiele innych problemów, które oczywiście oznaczają bardzo wiele wydatków, które mnie musiałby się pojawić. Podsumowując – czy zawsze warto kupować taniej? Oczywiście nie. Cena to tylko jeden z wielu koniecznych kryteriów wyboru produktu lub usługi. Z reguły najmniejsza jest po prostu zachęceniem do zakupu, jednak nie zawsze podyktowanym tym, że produkt jest dobry. Warto o tym wiedzieć i z pewną dozą ostrożności przyglądać się tym najtańszym produktom. Produkty tanie, często okazują się produktami śmiesznie niskiej wręcz jakości – w najlepszym przypadku oznacza to jedno – rozsypują się i są do wyrzucenia. W wielu przypadkach jest inaczej. Tanie produkty mogą być groźne dla zdrowia. Jednym słowem – nie zawsze tanio, znaczy dobrze. Czasami odrobinę droższy produkt to lepsze rozwiązanie. Każdy, kto ma porównanie, miał okazje kupować produkty najtańsze i nieco lepsze, doskonale wie, o czym mowa. Ktoś kiedyś powiedział – ten, kto jest biedny, nie powinien kupować tanio. Coś w tym jest. Warto mieć tego świadomość. To z troski o swoje finanse.

Oszczędzanie

Oszczędzanie na przyszłość

Wiele firm ubezpieczeniowych, proponuje swoim klientom polisy z funduszem inwestycyjnym. Jest to doskonała forma inwestowania dla osób, które maja zdolności do systematycznego odkładania pieniędzy, może maja nawet  w domu skarbonkę. Minimalne kwoty, jakie należy wpłacać to z reguły 100 zł miesięcznie. Dla jednych to bardzo mało, dla innych niewykonalna do odłożenia suma, jednak jest to jakiś sposób. Polisy z funduszem inwestycyjnym, sa jednocześnie powiązane z tradycyjnym ubezpieczeniem na życie. Oznacza to, ze w przypadku śmierci ubezpieczonej osoby, osoby uposażone (czyli wskazane przez ubezpieczonego) otrzymają określoną kwotę pieniędzy. Zainwestowanie w tego typu polisę, najbardziej korzystne jest dla osób młodych (20 -30 letnich), dlatego że z jednej strony, okres oszczędzania jest dla nich bardzo długi, z drugiej natomiast strony, suma ubezpieczenia z uwagi na wiek, jest bardzo wysoka i może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych.

Sa nawet polisy, które opiewają na milion lub kilka milionów złotych. Wysokość miesięcznej (lub rocznej) składki zależy od trzech czynników: wybranej sumy ubezpieczenia, okresu , na jaki zawarta jest umowa oraz wieku i płci osoby ubezpieczonej. Oprócz funkcji ochronnej, jaka jest suma ubezpieczenia na wypadek śmierci, polisa taka spełnia również funkcje inwestycyjną. Część składki jest bowiem inwestowana w fundusze, które wybiera klient firmy ubezpieczeniowej. Funduszy jest z reguły kilka, może to być fundusz zrównoważony, stabilnego wzrostu i wiele innych. Jeśli wybierzemy na przykład fundusz, który zainwestuje nasze składki w akcje, będziemy mieli możliwość, delikatnego grania na giełdzie. Delikatnego, dlatego, ze nie ma możliwości, abyśmy sami wskazywali firmy, których akcje maja zostać zakupione. Ale na bieżąco, możemy śledzić wyniki poszczególnych kroków inwestycyjnych. Niektóre firmy ubezpieczeniowe dają tez możliwość zmiany funduszy przez klientów raz na kilka miesięcy bezpłatnie. Inne pobierają określoną kwotę za taka zmianę.

Lokaty bankowe.

Dla drobnych ciułaczy, najbezpieczniejsza i najlepsza forma inwestowania, a raczej oszczędzania gotówki, sa lokaty bankowe. To bardzo bezpieczne, ponieważ nawet, jeśli bank znajdzie się w kłopotach finansowych, Bankowy Fundusz Gwarancyjny zabezpiecza wszystkie pieniądze pojedynczych klientów każdego Banku. Do pełnej wysokości zgromadzonego kapitału , pod warunkiem, ze nie przekracza on 100 tysięcy Euro. Oznacza to, ze jeśli chcemy założyć lokatę na wyższa kwotę, a bank znajdzie się w sytuacji kryzysowej, BFG wypłaci nam tylko pieniądze o równowartości 100 tysięcy Euro. Nawet, jeśli założymy kilka lokat w jednym banku, ale równowartość będzie wyższa, nie dostaniemy nic ponad wspomniane 100 tysięcy Euro. Dla chcących oszczędzać większe kwoty, jest jednak pewien sposób.

Wystarczy lokaty założyć w kilku różnych bankach. Wtedy Bankowy Fundusz Gwarancyjny w każdej placówce, chroni nasze pieniądze do wspomnianej kwoty. Lokata, to wiec bezpieczny sposób oszczędzania. Ma zawsze określony procent zysku, a więc z góry wiemy , ile pieniędzy wypłacimy po określonym czasie. Jest wiele rodzajów lokat, krótko i długoterminowe. Sa nawet banki, które oferują lokaty 24 godzinne, lub nocne. Jednak taka propozycja, skierowana jest głównie dla dużych inwestorów, którzy przez cały czas, obracają swoimi pieniędzmi, jednak w nocy, leżą one na kontach i nic się z nimi nie dzieje. Dlaczego więc nie skorzystać z lokaty nocnej? Biznesmeni będą smacznie spali, podczas gdy ich pieniądze będą pracować. Oczywiście, mogą z takiej formy skorzystać również drobni ciułacze, ale zysk po 24 godzinach, przy drobnych kwotach to naprawdę grosze – w dosłownym tego słowa znaczeniu. Każdy bank określa minimalne kwoty dla poszczególnych lokat. W jednym banku, może to być minimum 5000 złotych, a w innym nawet 500 czy 100zł. Najlepiej więc porównać oferty kilku banków i dopasować lokatę do naszych osobistych oczekiwań. W Internecie, bez wychodzenia z domu, znajdziemy mnóstwo stron, gdzie znajdują się porównywarki.

Dopłaty unijne

Co roku Unia Europejska przyznaje Polsce ogromne kwoty w euro ( co roku kwoty się zmieniają, ale i tak przeliczając na złotówki wynoszą kilkanaście lub kilkadziesiąt milionów ).Rząd przeznacza je na dotacje lub dopłaty unijne, albo na zupełnie inne rzeczy. W tej chwili najbardziej popularne są dotacje unijne, przyznawane na założenie działalności gospodarczej czy firmy lub przyznawane są na innowacyjne projekty. Walka o dotacje zaczyna się od sterty dokumentów. Przykładowo – osoby zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy, aby dostać dotację otrzymują długą listę warunków do spełnienia, żeby zdobyć dotację na założenie własnej działalności gospodarczej. W warunkach najważniejsze jest, aby osoba starająca się o dotację, pozostawała długotrwale bezrobotna, była w określonym przedziale wiekowym, z określonych terenów miejskich lub wiejskich. Przedstawić trzeba swój biznes plan i oczywiście opisać, jaka miałaby to być działalność. Musi to być też działalność funkcjonująca przez 12 miesięcy, na okrągło – nie sezonowa.

Potem trzeba wydzierżawić odpowiedni lokal pod swoją działalność i poświadczyć to na piśmie. Złożenie wszystkich wymaganych dokumentów trwa a i tak nie ma pewności, że dostaniemy tą dotację. Wnioski są rozpatrywane przez kilka osób i to one zdecydują czy przyznać nam dotację czy nie. Czasami mamy świetny pomysł, ale niestety nie spełniamy wymagań, no i nawet mając dobre chęci nici z biznesu. Bardzo popularne są dopłaty dla rolników. Tylko, że tu tez napotykamy sporo komplikacji. Starając się o dopłatę na własny projekt, warunkiem jest sporządzenie biznes planu i okazanie dokumentacji, że coś się już zrobiło i na jaką kwotę. Potem projekt jest rozpatrywany, co czasami trwa bardzo długo, a my czekamy na dopłatę lub dotację. Nie rzadko okazuje się, że choć przyznano nam dopłatę lub dotację, czekamy na nią kilka miesięcy.  No i pozostaje pytanie – jak tu w tym kraju otworzyć coś własnego i nie ogłosić upadłości? Jak można urządzać taki „cyrk”. Albo są te pieniądze albo ich nie ma.

Rynek inwestycyjny

Rynek inwestycyjny to ogromny moloch na świecie. Praktycznie we wszystko można inwestować. Weźmy na przykład rynek samochodowy. Każdy koncern samochodowy produkuje samochody i je sprzedaje. Jaki więc musi być ogromny popyt na samochód. Miliony ludzi kupuje nowe samochody, często płacąc zawrotne kwoty, za konkretną markę. No i właśnie chodzi o to, że płaci się za markę a nie za samochód. Samo wyprodukowanie samochodu kosztuje, w przybliżeniu, tyle samo wszystkich producentów. Wszystkie samochody znajdują swoich nabywców. Te nowe, prosto z salonu samochodowego, kupują bogaci lub bogatsi, albo Ci, którzy zdobędą kredyt na samochód. Po kilku latach użytkowania auto zostaje sprzedane, choć traci na wartości, ale wciąż znajduje nowego nabywcę. I tak cykl powtarza się aż do „śmierci” samochodu. Wtedy ląduje na złomowisku.

Nawet złomowisko jest inwestycją dla właściciela. Skupując stare samochody może sprzedawać je na części lub sprasować i przetopić. Samochody dobrze sprzedają się także w Internecie, na aukcjach lub innych tego typu rzeczach. Powstaje też mnóstwo komisów samochodowych, które dobrze funkcjonują. Inwestując w samochód, inwestujemy w wygodę. W inwestycjach nie można przesadzać, bo dużo na nich stracimy. Popularne ostatnio gry na giełdzie przynoszą mnóstwo korzyści, ale i straty, jeśli się jest nieostrożnym. Inwestując w akcje i papiery wartościowe jesteśmy narażeni na utratę oszczędności życia. Takie inwestycje wymagają ostrożności, cierpliwości i żelaznych nerwów oraz wyczucia rynku. To chyba najważniejsze. Laik nie powinien inwestować wysokich kwot, jeśli nie ma pojęcia o giełdzie, a chce szybko zarobić. Często inwestujemy w nieruchomości. Takie inwestycje nie są może za tanie, ale mogą przynieść duże zyski. Dużo osób kupuje mieszkania, remontuje je i wynajmuje studentom lub innym osobom. Po kilku latach odbijają sobie nakłady z nawiązką. Inwestycje w grunty czy działki także cieszą się ogromną popularnością. Działki kupujemy i sprzedajemy z kilkakrotnym przebiciem. Ludzie się cieszą a my liczymy zyski.

Auchan pozyskał sklepy Reala.

Auchanowi udało się doprowadzić do zakup sklepów, które do tej pory należały do Reala. O sprzedaży sklepów, które należały do niemieckiej grupy Metro mówiło się od blisko półtora roku. Wtedy to niemiecka grupa zdecydowała o tym, że będzie skupiała się na rozwijaniu swojej działalności na terenie Republiki Federalnej Niemiec. Wtedy stało się jasne, że sklepy mieszczące się na terenie Europy Wschodniej i Środkowej nie będą już dalej potrzebne. Chętnych na nie nie brakowało. Mówiło się, że bardzo poważnie zainteresowane kupnem były takie uznane marki jak na przykład Carrefour lub też Wal-mart. O zakup pytały także fundusze inwestycyjne. Ostatecznie najlepsza oferta została złożona przez Auchan, który za dziewięćdziesiąt jeden sklepów zapłaci ponad miliard euro. Hipermarkety mieszczą się na terenie Polski, Rosji oraz Ukrainy. Ten tereny są idealne dla Auchana, który właśnie w tym regionie Europy widzi wielki potencjał. W we wszystkich sprzedanych supermarketach pracę miało dwadzieścia tysięcy pracowników. W Polsce znajdowały pięćdziesiąt cztery obiekty niemieckiej grupy. Tutaj zatrudnienie miało trzynaście tysięcy pracowników.

W polskich sklepach Auchana do pory pracę znajdowało jedynie sześc tysięcy osób. Francuzi wzmocnili więc swoją obecność na terenie Polski. Jednocześnie zdążyli już poinformować, że wraz z początkiem następnego roku zmieniają taktykę. Od teraz asortyment ma być znacznie pomniejszony. W sklepach mają obowiązywać także niższe ceny. Auchan chce się stać dzięki temu klasycznym sklepem dyskontowym, który będzie przeznaczony dla ludzi najbiedniejszych. W ten sposób chce on wejść w sektor, który jest powoli opuszczany przez Biedronkę i Lidla. Te sieci zaczynają oferować towar coraz lepszej jakości. Wpuszczają do siebie marki znane z elegancji. Za ich pomocą sieci te chcą ściągnąć do siebie klientów nieco bardziej zamożnych, dla których cena nie odgrywa już takiego znaczenia. Liczy się już bardziej jakość oferowanych usług.