Szukaj
Kalendarz
  Listopad 2017
  P W Ś C P S N
  « Paź    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  27282930  
Ekonomicznie
  Co to znaczy ekonomicznie? Takie pytanie wbrew pozorom nie jest pozbawione sensu. W opinii wielu osób ekonomicznie znaczy jak najtaniej. Oczywiście ma to swoje logiczne uzasadnienie warto jednak wiedzieć, że temat ten wymaga o wiele szerszego spojrzenia niż tylko przez pryzmat ceny. Bez względu na to czy rzecz dotyczy jazdy samochodem czy życia, wiele osób stara się iść najprościej. Tanio, znaczy dobrze, drogo, znaczy źle. Nie zawsze właśnie tak jest. W wielu przypadkach wybór opcji droższej, jest rozwiązaniem o wiele bardziej sensowny. Droższy produkt wystarcza na dłużej niż tańszy, a więc w przeliczeniu jest po prostu tańszy. Droższe buty wytrzymują kilka sezonów, tańsze rozsypują się po kilku miesiącach. Droższy produkt do jedzenia być może zostanie zjedzony tak samo szybko jak ten tańszy, ale lepsze jakościowo jedzenie na pewno nie przyczyni się do pogorszenia staniu zdrowia, w przypadku taniego jedzenia jest inaczej. Tu temat jest szerszy – problemy ze zdrowiem to stres, konieczne leczenie i wiele innych problemów, które oczywiście oznaczają bardzo wiele wydatków, które mnie musiałby się pojawić. Podsumowując – czy zawsze warto kupować taniej? Oczywiście nie. Cena to tylko jeden z wielu koniecznych kryteriów wyboru produktu lub usługi. Z reguły najmniejsza jest po prostu zachęceniem do zakupu, jednak nie zawsze podyktowanym tym, że produkt jest dobry. Warto o tym wiedzieć i z pewną dozą ostrożności przyglądać się tym najtańszym produktom. Produkty tanie, często okazują się produktami śmiesznie niskiej wręcz jakości – w najlepszym przypadku oznacza to jedno – rozsypują się i są do wyrzucenia. W wielu przypadkach jest inaczej. Tanie produkty mogą być groźne dla zdrowia. Jednym słowem – nie zawsze tanio, znaczy dobrze. Czasami odrobinę droższy produkt to lepsze rozwiązanie. Każdy, kto ma porównanie, miał okazje kupować produkty najtańsze i nieco lepsze, doskonale wie, o czym mowa. Ktoś kiedyś powiedział – ten, kto jest biedny, nie powinien kupować tanio. Coś w tym jest. Warto mieć tego świadomość. To z troski o swoje finanse.

Nie trzeba kończyć kierunków ekonomicznych, ani by…

Nie trzeba kończyć kierunków ekonomicznych, ani być ekspertem od mikroekonomii aby wiedzieć, że warto mieć oszczędności w portfelu na tak zwaną czarną godzinę. Jednak i tak wiele osób nie jest świadoma tego jak bardzo ważne jest takie zabezpieczenie finansowe oraz ile problemów można uniknąć gdy je posiadamy.

Dlatego też opowiem ci tutaj o tym w jaki sposób najlepiej odkładać pieniądze tak by pracowały na siebie, ale też były bezpieczne, a my mogli spać spokojnie bez obaw, że więcej już ich nie zobaczymy.

Zacznę od najgłupszego sposobu odkładania pieniędzy. Jest to oczywiście chowanie ich do przysłowiowej „skarpetki”. Oznacza to mniej więcej tyle, że pieniądze trzymamy schowane w domu. Sposób ten jest o tyle głupi i niepraktyczny, ponieważ pieniądze są bardzo łatwo dostępne, a tym samym zawsze można podbierać z kupki na mniej lub bardziej potrzebne/przemyślane wydatki. Tym samym zamiast odkładać i oszczędzać, będziemy po prostu mieć zapas na większe i częstsze wydatki.

Nie wspominając już nawet o ryzyku kradzieży które jest dodatkowym zagrożeniem naszych oszczędności, a w najgorszych przypadkach nawet i własnego życia i zdrowia.

Znacznie lepszym rozwiązaniem są lokaty bankowe które pozwalają nam „zamrozić” pieniądze w banku. Z tym, że każdego dnia będą one na siebie pracowały tak by po zakończeniu okresu trwania lokaty nasze pieniądze wróciły do nas powiększone o odpowiedni zysk.

Większość lokat nie pozwala nam na wybieranie pieniędzy przed czasem, a nawet jeśli to zazwyczaj stracimy wtedy wszystkie zarobione do tej pory odsetki. Dlatego też zastanowimy się dobrze kilka razy, czy aby na pewno skorzystać z tych oszczędności.Watch movie online The Transporter Refueled (2015)

Co jeśli nie znasz się na inwestowaniu pieniędzy? Żaden problem, ponieważ lokaty pozwalają nam na inwestowanie bez żadnej wiedzy, jedyne co musimy zrobić to sprawdzić oprocentowanie jakim interesująca nas lokata jest opatrzona. Określa ono zysk z lokaty, czyli według analogi im wyższe tym lepsze. Drugim istotnym parametrem jest czas trwania. Pamiętaj, że lokaty są w pełni pasywne, a my jedynie wpłacamy pieniądze.