Szukaj
Kalendarz
  Listopad 2017
  P W Ś C P S N
  « Paź    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  27282930  
Ekonomicznie
  Co to znaczy ekonomicznie? Takie pytanie wbrew pozorom nie jest pozbawione sensu. W opinii wielu osób ekonomicznie znaczy jak najtaniej. Oczywiście ma to swoje logiczne uzasadnienie warto jednak wiedzieć, że temat ten wymaga o wiele szerszego spojrzenia niż tylko przez pryzmat ceny. Bez względu na to czy rzecz dotyczy jazdy samochodem czy życia, wiele osób stara się iść najprościej. Tanio, znaczy dobrze, drogo, znaczy źle. Nie zawsze właśnie tak jest. W wielu przypadkach wybór opcji droższej, jest rozwiązaniem o wiele bardziej sensowny. Droższy produkt wystarcza na dłużej niż tańszy, a więc w przeliczeniu jest po prostu tańszy. Droższe buty wytrzymują kilka sezonów, tańsze rozsypują się po kilku miesiącach. Droższy produkt do jedzenia być może zostanie zjedzony tak samo szybko jak ten tańszy, ale lepsze jakościowo jedzenie na pewno nie przyczyni się do pogorszenia staniu zdrowia, w przypadku taniego jedzenia jest inaczej. Tu temat jest szerszy – problemy ze zdrowiem to stres, konieczne leczenie i wiele innych problemów, które oczywiście oznaczają bardzo wiele wydatków, które mnie musiałby się pojawić. Podsumowując – czy zawsze warto kupować taniej? Oczywiście nie. Cena to tylko jeden z wielu koniecznych kryteriów wyboru produktu lub usługi. Z reguły najmniejsza jest po prostu zachęceniem do zakupu, jednak nie zawsze podyktowanym tym, że produkt jest dobry. Warto o tym wiedzieć i z pewną dozą ostrożności przyglądać się tym najtańszym produktom. Produkty tanie, często okazują się produktami śmiesznie niskiej wręcz jakości – w najlepszym przypadku oznacza to jedno – rozsypują się i są do wyrzucenia. W wielu przypadkach jest inaczej. Tanie produkty mogą być groźne dla zdrowia. Jednym słowem – nie zawsze tanio, znaczy dobrze. Czasami odrobinę droższy produkt to lepsze rozwiązanie. Każdy, kto ma porównanie, miał okazje kupować produkty najtańsze i nieco lepsze, doskonale wie, o czym mowa. Ktoś kiedyś powiedział – ten, kto jest biedny, nie powinien kupować tanio. Coś w tym jest. Warto mieć tego świadomość. To z troski o swoje finanse.

Pieniądze są ważne …

Pieniądze są rzeczą, która jest niezmiernie ważna w życiu każdego człowieka. Zarabiamy, bo to jednak z potrzeb, warunkująca niejako prawidłową egzystencję człowieka. Bez pieniędzy nie da się zrealizować podstawowych potrzeb – nawet potrzeby jedzenia czy picia. Owszem, może w ograniczonej formie by się to udało, ale żyjąc w społeczeństwie najczęściej jedzenie musimy po prostu kupić. Nie żyjemy w środowisku ludzi pierwotnych i nie chodzimy na polowania.

Co zrobić, by posiadać pieniądze? Najczęściej nie wystarczy tylko praca. Owszem – daje dochód, ale należy wiedzieć, że nie jest to dochód przyznany do końca życia. Praca może się po prostu skończyć zarobki mogą spaść. Owszem – zawsze można pracować w innym miejscu lub założyć firmę, ale sytuacja tutaj jest identyczna – za rok, dwa nie musi być dochodu, który daje nam określona działalność, mało tego – działalność może po prostu upaść.

Co warto robić? Oczywiście inwestować. Aby zapewnić sobie spokojne życie, warto dbać o swoje pieniądze i część z nich po prostu inwestować. Bez wątpienia to bardzo konieczna sprawa, ponieważ pozwala przeżyć, jeśli dochody chwilowo spadną.
Idealnie jest jeśli pieniądze po prostu oszczędzamy. Nie warto rzecz jasna oszczędzać w przysłowiowej skarpecie, o wiele lepiej jest jeśli oszczędzamy w banku, na lokacie lub w inny sposób, który pozwoli pomnożyć nasze dochody. Warto również część pieniędzy inwestować. W zależności od wysokości sumy, warto inwestować w rzeczy, które rzeczywiście przynoszą zysk. Mogą to być akcje, mogą nieruchomości – wszystko jest zależne od indywidualnej sytuacji.

Oszczędzanie i inwestowanie – każdy, kto poważnie podchodzi do swoich finansów stara się, aby właśnie tak postępować. Warto się tego nauczyć, ponieważ dzięki temu można mieć pewność, że nie spowodują problemów chwilowe zawirowania finansowe. Posiadając zainwestowane i odłożone pieniądze, można po prostu przetrwać i spokojnie układać swoje życie zawodowe na nowo. W innej sytuacji może być dużo gorzej i z całą pewnością nie można do tego dopuszczać.