Szukaj
Kalendarz
  Listopad 2017
  P W Ś C P S N
  « Paź    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  27282930  
Ekonomicznie
  Co to znaczy ekonomicznie? Takie pytanie wbrew pozorom nie jest pozbawione sensu. W opinii wielu osób ekonomicznie znaczy jak najtaniej. Oczywiście ma to swoje logiczne uzasadnienie warto jednak wiedzieć, że temat ten wymaga o wiele szerszego spojrzenia niż tylko przez pryzmat ceny. Bez względu na to czy rzecz dotyczy jazdy samochodem czy życia, wiele osób stara się iść najprościej. Tanio, znaczy dobrze, drogo, znaczy źle. Nie zawsze właśnie tak jest. W wielu przypadkach wybór opcji droższej, jest rozwiązaniem o wiele bardziej sensowny. Droższy produkt wystarcza na dłużej niż tańszy, a więc w przeliczeniu jest po prostu tańszy. Droższe buty wytrzymują kilka sezonów, tańsze rozsypują się po kilku miesiącach. Droższy produkt do jedzenia być może zostanie zjedzony tak samo szybko jak ten tańszy, ale lepsze jakościowo jedzenie na pewno nie przyczyni się do pogorszenia staniu zdrowia, w przypadku taniego jedzenia jest inaczej. Tu temat jest szerszy – problemy ze zdrowiem to stres, konieczne leczenie i wiele innych problemów, które oczywiście oznaczają bardzo wiele wydatków, które mnie musiałby się pojawić. Podsumowując – czy zawsze warto kupować taniej? Oczywiście nie. Cena to tylko jeden z wielu koniecznych kryteriów wyboru produktu lub usługi. Z reguły najmniejsza jest po prostu zachęceniem do zakupu, jednak nie zawsze podyktowanym tym, że produkt jest dobry. Warto o tym wiedzieć i z pewną dozą ostrożności przyglądać się tym najtańszym produktom. Produkty tanie, często okazują się produktami śmiesznie niskiej wręcz jakości – w najlepszym przypadku oznacza to jedno – rozsypują się i są do wyrzucenia. W wielu przypadkach jest inaczej. Tanie produkty mogą być groźne dla zdrowia. Jednym słowem – nie zawsze tanio, znaczy dobrze. Czasami odrobinę droższy produkt to lepsze rozwiązanie. Każdy, kto ma porównanie, miał okazje kupować produkty najtańsze i nieco lepsze, doskonale wie, o czym mowa. Ktoś kiedyś powiedział – ten, kto jest biedny, nie powinien kupować tanio. Coś w tym jest. Warto mieć tego świadomość. To z troski o swoje finanse.

Sposoby na inwestowanie pieniędzy.

Jednym z lepszych sposobów na inwestowanie pieniędzy jest dostępna na polskim rynku inwestycyjnym Giełda Papierów Wartościowych, w skrócie GPW (od pierwszych liter wyrazów z nazwy). Jak sama nazwa wskazuje na giełdzie mamy możliwość inwestowania pieniędzy w papiery wartościowe, a właściwie w akcje i obligacje. Sposób w jaki inwestujemy bazuje na starej zasadzie: „kup tanio, sprzedaj drogo/z zyskiem”. W tym przypadku chodzi o to by kupić akcje/obligacje, a gdy ich wartość pójdzie w górę, sprzedajemy dzięki czemu zarabiamy pieniądze.

Wiedz jednak, że nie każdy może inwestować na giełdzie, takie prawa mają jedynie maklerzy. Nie oznacza to jednak, że musisz od razu zapisywać się ma kurs maklerski. Wystarczy, że założysz sobie rachunek maklerski. Taką możliwość mamy zarówno w lokalnych domach handlowych, jak również przy niektórych bankach które prowadzą taką działalność. Warto jednak zakładać rachunki maklerskie przy bankach w których mamy już rachunek bankowy, ponieważ zyskujemy wtedy na czasie przekazywania pieniędzy z jednego rachunku na drugi. Tym samym możemy znacznie szybciej i sprawniej inwestować pieniądze, zamiast czekać kiedy w końcu zmieni się saldo rachunku maklerskiego.

Co dalej… Gdy mamy już rachunek maklerski warto było by zapoznać się z zasadami analizy rynku. Umiejętność ta jest bardzo ważna i stanowi swoistą podstawę dobrego inwestowania. Jeśli nie nauczymy się analizować statystyk i wykresów to pozostaje nam jedynie gra w ciemno. Wiedz jednak, że o ile raz, czy dwa może ci się udać… Tak już za którymś z kolei już na pewno przegrasz i stracisz wszystko co masz.

Poza tym warto również śledzić wszelkiego rodzaju doniesienia biznesowe oraz sytuację polityczną i gospodarczą w kraju, ponieważ różnego rodzaju wydarzenia mogą mieć ogromny wpływ na notowania, co przekłada się na cenę akcji i nasz zysk, bądź stratę.

Na zakończenie uświadomię cie, że Giełda jest ryzykowną formą inwestycji, dlatego też musisz mieć świadomość wysokiego poziomu ryzyka inwestycyjnego.