Szukaj
Kalendarz
  Listopad 2017
  P W Ś C P S N
  « Paź    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  27282930  
Ekonomicznie
  Co to znaczy ekonomicznie? Takie pytanie wbrew pozorom nie jest pozbawione sensu. W opinii wielu osób ekonomicznie znaczy jak najtaniej. Oczywiście ma to swoje logiczne uzasadnienie warto jednak wiedzieć, że temat ten wymaga o wiele szerszego spojrzenia niż tylko przez pryzmat ceny. Bez względu na to czy rzecz dotyczy jazdy samochodem czy życia, wiele osób stara się iść najprościej. Tanio, znaczy dobrze, drogo, znaczy źle. Nie zawsze właśnie tak jest. W wielu przypadkach wybór opcji droższej, jest rozwiązaniem o wiele bardziej sensowny. Droższy produkt wystarcza na dłużej niż tańszy, a więc w przeliczeniu jest po prostu tańszy. Droższe buty wytrzymują kilka sezonów, tańsze rozsypują się po kilku miesiącach. Droższy produkt do jedzenia być może zostanie zjedzony tak samo szybko jak ten tańszy, ale lepsze jakościowo jedzenie na pewno nie przyczyni się do pogorszenia staniu zdrowia, w przypadku taniego jedzenia jest inaczej. Tu temat jest szerszy – problemy ze zdrowiem to stres, konieczne leczenie i wiele innych problemów, które oczywiście oznaczają bardzo wiele wydatków, które mnie musiałby się pojawić. Podsumowując – czy zawsze warto kupować taniej? Oczywiście nie. Cena to tylko jeden z wielu koniecznych kryteriów wyboru produktu lub usługi. Z reguły najmniejsza jest po prostu zachęceniem do zakupu, jednak nie zawsze podyktowanym tym, że produkt jest dobry. Warto o tym wiedzieć i z pewną dozą ostrożności przyglądać się tym najtańszym produktom. Produkty tanie, często okazują się produktami śmiesznie niskiej wręcz jakości – w najlepszym przypadku oznacza to jedno – rozsypują się i są do wyrzucenia. W wielu przypadkach jest inaczej. Tanie produkty mogą być groźne dla zdrowia. Jednym słowem – nie zawsze tanio, znaczy dobrze. Czasami odrobinę droższy produkt to lepsze rozwiązanie. Każdy, kto ma porównanie, miał okazje kupować produkty najtańsze i nieco lepsze, doskonale wie, o czym mowa. Ktoś kiedyś powiedział – ten, kto jest biedny, nie powinien kupować tanio. Coś w tym jest. Warto mieć tego świadomość. To z troski o swoje finanse.

dbanie

Finanse domowe – warto o nie dbać.

Finanse domowe, to temat, który interesuje każda rodzinę. Finanse, dochody to podstawa egzystencji każdej rodziny. To prawda, która jest po prostu bezdyskusyjna. Z tego powodu warto dbać o to, by budżet domowy nigdy nie był budżetem pustym. Ja dbać o budżet domowy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od tego jakiego rodzaju wydatki musimy ponosić, a co najważniejsze, jakiej są wysokości i jakie dochody osiągamy. Ilość dochodów i ilość wydatków, to ważne liczby. Jeśli dochody przekraczają wydatki, wtedy jest dobrze. W innej sytuacji jest po prostu źle. Jak dbać o budżet? Odpowiedź jest prosta. Prowadzić do tego, by dochody przekraczały wydatki, a więc w miarę możliwości ograniczać wydatki i oczywiście robić wszystko by zwiększać dochody. Założenie rzecz jasna jest bardzo proste, jednak wykonanie tego zadania już niekoniecznie.

Ograniczanie wydatków, to między innymi oszczędzanie na rachunkach i likwidacja niepotrzebnych kosztów z nimi związanych. Warto spokojnie przyjrzeć się swoim rachunkom i uczciwe ocenić, czy wszystkie wydatki są zasadne, a te które są – po prostu ograniczyć. Da się oszczędzić na prądzie, wodzie czy innych mediach, można oszczędzić na rzeczach niekoniecznie potrzebnych, takich jak telewizja, można również oszczędzić, szukając tańszego dostawcy Internetu czy też tańszego operatora komórek. Na zakupach oszczędzić jest łatwiej. Warto przyjrzeć się co kupujemy, ile kupujemy i czy kupujemy na tyle mało, by nie wyrzucać. To stwierdzenie odnosi się przede wszystkim do żywności – tutaj można najwięcej zaoszczędzić. Warto zapamiętać sobie tę zasadę i nie ulegać zakupom pod impulsem chwili. Kupując w sposób przemyślany, po prostu można kupić taniej i oszczędzić na zakupach. Podsumowując – oszczędzanie na wydatkach i zarabianie większych sum pieniędzy to szansa na zbilansowanie budżetu. Warto do tego dążyć – w końcu pieniądze są potrzebne zawsze, więc warto zrobić wszystko, by pieniądze były cały czas. Nie ma bowiem nic gorszego niż ich brak. Warto o tym pamiętać i do tego nie dopuszczać.