Szukaj
Kalendarz
  Listopad 2017
  P W Ś C P S N
  « Paź    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  27282930  
Ekonomicznie
  Co to znaczy ekonomicznie? Takie pytanie wbrew pozorom nie jest pozbawione sensu. W opinii wielu osób ekonomicznie znaczy jak najtaniej. Oczywiście ma to swoje logiczne uzasadnienie warto jednak wiedzieć, że temat ten wymaga o wiele szerszego spojrzenia niż tylko przez pryzmat ceny. Bez względu na to czy rzecz dotyczy jazdy samochodem czy życia, wiele osób stara się iść najprościej. Tanio, znaczy dobrze, drogo, znaczy źle. Nie zawsze właśnie tak jest. W wielu przypadkach wybór opcji droższej, jest rozwiązaniem o wiele bardziej sensowny. Droższy produkt wystarcza na dłużej niż tańszy, a więc w przeliczeniu jest po prostu tańszy. Droższe buty wytrzymują kilka sezonów, tańsze rozsypują się po kilku miesiącach. Droższy produkt do jedzenia być może zostanie zjedzony tak samo szybko jak ten tańszy, ale lepsze jakościowo jedzenie na pewno nie przyczyni się do pogorszenia staniu zdrowia, w przypadku taniego jedzenia jest inaczej. Tu temat jest szerszy – problemy ze zdrowiem to stres, konieczne leczenie i wiele innych problemów, które oczywiście oznaczają bardzo wiele wydatków, które mnie musiałby się pojawić. Podsumowując – czy zawsze warto kupować taniej? Oczywiście nie. Cena to tylko jeden z wielu koniecznych kryteriów wyboru produktu lub usługi. Z reguły najmniejsza jest po prostu zachęceniem do zakupu, jednak nie zawsze podyktowanym tym, że produkt jest dobry. Warto o tym wiedzieć i z pewną dozą ostrożności przyglądać się tym najtańszym produktom. Produkty tanie, często okazują się produktami śmiesznie niskiej wręcz jakości – w najlepszym przypadku oznacza to jedno – rozsypują się i są do wyrzucenia. W wielu przypadkach jest inaczej. Tanie produkty mogą być groźne dla zdrowia. Jednym słowem – nie zawsze tanio, znaczy dobrze. Czasami odrobinę droższy produkt to lepsze rozwiązanie. Każdy, kto ma porównanie, miał okazje kupować produkty najtańsze i nieco lepsze, doskonale wie, o czym mowa. Ktoś kiedyś powiedział – ten, kto jest biedny, nie powinien kupować tanio. Coś w tym jest. Warto mieć tego świadomość. To z troski o swoje finanse.

oszczędzanie

Oszczędzanie. Czy to jest możliwe?

Oszczędzanie pieniędzy to temat, który pojawia się nie tylko w rozmowach rodzinnych, ale często również jest poruszany w ogólnopolskich mediach. Wielu dziennikarzy namawia wręcz do oszczędzania, a ich artykuły spotykają się z wielkim sprzeciwem. Odpowiedź czytelników jest banalnie prosta – jak można oszczędzać zarabiając mało? Dobre pytanie. Niewielkie finanse i oszczędzanie. To niemożliwe. W wielu sytuacjach rzeczywiście tak jest. Brak pracy, bardzo niskie dochody i wysokie koszty życia powodują, że wielu Polaków walczy bardziej by przeżyć, nie myśli o tym, bo oszczędzać. Nie są to jednak przypadku powszechne. W wielu przypadkach bowiem brak oszczędzania wynika ze złego zarządzania budżetem domowym. Wydawanie pieniędzy to proces, na którym można sporo zaoszczędzić, warto jednak wiedzieć jak. Jak to zrobić? Nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ sytuacja każdej rodziny jest po prostu inna, w każdym razie istnieją jednak punkty wspólne. Przy nich każda rodzina może wiele zaoszczędzić.

Prąd, gaz, telefon, telewizja – każda rodzina płaci wiele rachunków. Bez wątpienia można na nich zaoszczędzić krocie, warto jednak na początku przyjrzeć się swoim rachunkom i poszukać szans na oszczędzanie. Czy konieczny jest duży pakiet telewizyjny? Czy konieczny jest taki pakiet telefoniczny? Czy można zaoszczędzić na prądzie czy wodzie? Wbrew pozorom to bardzo ważne pytania. Uważnie przyglądając się swoim wydatkom, można zauważyć, że wiele z nich jest niepotrzebnych. Stąd tylko krok do oszczędności. Temat rzeka. Na zakupach, w szczególności na zakupach spożywczych można zaoszczędzić bardzo wiele. Warto spojrzeć na swoje wydatki i uczciwie ocenić, czy wszystkie zakupy są rzeczywiście niezbędne. Watro spojrzeć na swoje zakupy krytycznie. Można spojrzeć na to jakieś produkty są wyrzucane, czy wszystkie kupujemy ponieważ jest taka potrzeba i przede wszystkim – czy nie możemy kupować taniej. Dobrze ocenione wydatki, to pierwszy krok do ich ograniczenia, a stąd niedaleko do oszczędności. Każdy, kto kiedykolwiek spojrzał na swoje wydatki krytycznie odkrył błyskawicznie, że może oszczędzić. Warto się o to postarać.

Oszczędzanie dzięki negocjacjom.

Oszczędzanie dzięki negocjacjom. Pojecie, które dla wielu osób jest czymś dość nieodgadnionym. Co to znaczy oszczędzać dzięki negocjacjom? Czy w życiu codziennym da się to zrobić? Oczywiście. Takie rzeczy są jak najbardziej możliwe.

Aby wyjaśnić to zagadnienie warto rozpocząć od tego, że każdy klient, a przecież klientem jesteśmy w wielu sytuacjach, to osoba, która przynosi firmom oraz instytucjom zyski. Od tego jednak ile zapłaci zależy również jego strata. Im mniej wydaje, tym lepiej, im więcej tym gorzej.

Wydatki w opinii wielu osób zawsze są związane z cenami ustalonymi z góry. Wchodząc do sklepu mamy określone ceny produktów, decydując się na telefon, mamy określone warunki taryfy. W wielu sytuacjach nie można z tym nic zrobić, ale nie w każdej. Często można negocjować i wynegocjować lepsze warunki współpracy, a mówiąc wprost – mniejsze kwoty. W przypadku telefonów można wynegocjować bezpłatne minuty, w przypadku innych spraw, można wynegocjować inne warunki umowy czy tez inne stawki za ich realizacje. W przypadku droższych produktów, można często wynegocjować upust, który może przyczynić się do naszych oszczędności. Warto o tym wiedzieć i nie bać się tego.

Warto o tym pamiętać, ale zaczynając negocjacje trzeba wiedzieć, że nie w każdym przypadku one mają sens. Na pewno warto o nich pomyśleć, jeśli jesteśmy tak zwanymi stałymi klientami lub po prostu płacimy duże rachunki. Mówiąc wprost – czasami nawet trzeba wyjść, by „zmiękczyć” drugą stronę.
Ten, kto umie negocjować mając do zapłacenia znaczną sumę pieniędzy oszczędzi. W przypadku stałych klientów to firmie zależy na tym, abyśmy nie odeszli do konkurencji, w przypadku dużego wydatku, to firmie zależy na tym, abyśmy tych pieniędzy nie wydali u innych. Warto o tym wiedzieć i po prostu negocjować. Często oczywiście możemy się dowiedzieć, że to się nie da obniżyć ceny – dzięki naszej postawie możemy jednak szybko się dowiedziesz, że jest inaczej.
Wszystko się da. Wszystko da się zrobić, trzeba tylko wiedzieć jak. Stanowczość w negocjacjach jest rzecz jasna klucz do sukcesu Negocjacja to szansa na oszczędność. Trzeba o tym wiedzieć i nie bać się negocjować. Takie działanie naprawdę może się opłacać

Oszczędzanie na przyszłość

Wiele firm ubezpieczeniowych, proponuje swoim klientom polisy z funduszem inwestycyjnym. Jest to doskonała forma inwestowania dla osób, które maja zdolności do systematycznego odkładania pieniędzy, może maja nawet  w domu skarbonkę. Minimalne kwoty, jakie należy wpłacać to z reguły 100 zł miesięcznie. Dla jednych to bardzo mało, dla innych niewykonalna do odłożenia suma, jednak jest to jakiś sposób. Polisy z funduszem inwestycyjnym, sa jednocześnie powiązane z tradycyjnym ubezpieczeniem na życie. Oznacza to, ze w przypadku śmierci ubezpieczonej osoby, osoby uposażone (czyli wskazane przez ubezpieczonego) otrzymają określoną kwotę pieniędzy. Zainwestowanie w tego typu polisę, najbardziej korzystne jest dla osób młodych (20 -30 letnich), dlatego że z jednej strony, okres oszczędzania jest dla nich bardzo długi, z drugiej natomiast strony, suma ubezpieczenia z uwagi na wiek, jest bardzo wysoka i może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych.

Sa nawet polisy, które opiewają na milion lub kilka milionów złotych. Wysokość miesięcznej (lub rocznej) składki zależy od trzech czynników: wybranej sumy ubezpieczenia, okresu , na jaki zawarta jest umowa oraz wieku i płci osoby ubezpieczonej. Oprócz funkcji ochronnej, jaka jest suma ubezpieczenia na wypadek śmierci, polisa taka spełnia również funkcje inwestycyjną. Część składki jest bowiem inwestowana w fundusze, które wybiera klient firmy ubezpieczeniowej. Funduszy jest z reguły kilka, może to być fundusz zrównoważony, stabilnego wzrostu i wiele innych. Jeśli wybierzemy na przykład fundusz, który zainwestuje nasze składki w akcje, będziemy mieli możliwość, delikatnego grania na giełdzie. Delikatnego, dlatego, ze nie ma możliwości, abyśmy sami wskazywali firmy, których akcje maja zostać zakupione. Ale na bieżąco, możemy śledzić wyniki poszczególnych kroków inwestycyjnych. Niektóre firmy ubezpieczeniowe dają tez możliwość zmiany funduszy przez klientów raz na kilka miesięcy bezpłatnie. Inne pobierają określoną kwotę za taka zmianę.