Szukaj
Kalendarz
  Listopad 2017
  P W Ś C P S N
  « Paź    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  27282930  
Ekonomicznie
  Co to znaczy ekonomicznie? Takie pytanie wbrew pozorom nie jest pozbawione sensu. W opinii wielu osób ekonomicznie znaczy jak najtaniej. Oczywiście ma to swoje logiczne uzasadnienie warto jednak wiedzieć, że temat ten wymaga o wiele szerszego spojrzenia niż tylko przez pryzmat ceny. Bez względu na to czy rzecz dotyczy jazdy samochodem czy życia, wiele osób stara się iść najprościej. Tanio, znaczy dobrze, drogo, znaczy źle. Nie zawsze właśnie tak jest. W wielu przypadkach wybór opcji droższej, jest rozwiązaniem o wiele bardziej sensowny. Droższy produkt wystarcza na dłużej niż tańszy, a więc w przeliczeniu jest po prostu tańszy. Droższe buty wytrzymują kilka sezonów, tańsze rozsypują się po kilku miesiącach. Droższy produkt do jedzenia być może zostanie zjedzony tak samo szybko jak ten tańszy, ale lepsze jakościowo jedzenie na pewno nie przyczyni się do pogorszenia staniu zdrowia, w przypadku taniego jedzenia jest inaczej. Tu temat jest szerszy – problemy ze zdrowiem to stres, konieczne leczenie i wiele innych problemów, które oczywiście oznaczają bardzo wiele wydatków, które mnie musiałby się pojawić. Podsumowując – czy zawsze warto kupować taniej? Oczywiście nie. Cena to tylko jeden z wielu koniecznych kryteriów wyboru produktu lub usługi. Z reguły najmniejsza jest po prostu zachęceniem do zakupu, jednak nie zawsze podyktowanym tym, że produkt jest dobry. Warto o tym wiedzieć i z pewną dozą ostrożności przyglądać się tym najtańszym produktom. Produkty tanie, często okazują się produktami śmiesznie niskiej wręcz jakości – w najlepszym przypadku oznacza to jedno – rozsypują się i są do wyrzucenia. W wielu przypadkach jest inaczej. Tanie produkty mogą być groźne dla zdrowia. Jednym słowem – nie zawsze tanio, znaczy dobrze. Czasami odrobinę droższy produkt to lepsze rozwiązanie. Każdy, kto ma porównanie, miał okazje kupować produkty najtańsze i nieco lepsze, doskonale wie, o czym mowa. Ktoś kiedyś powiedział – ten, kto jest biedny, nie powinien kupować tanio. Coś w tym jest. Warto mieć tego świadomość. To z troski o swoje finanse.

paliwo

Oszczędzanie w samochodzie.

Posiadanie samochodu to wielki przywilej. Wie o tym każdy, kto posiada swój pojazd. Dzięki posiadaniu auta mobilność zyskuje inne znaczenie. Można dotrzeć praktycznie wszędzie i nie być zależnym od środków komunikacji miejskiej czy pozawiejskiej. To oczywiste. Posiadanie auta niewątpliwie więc jest wielką zaletą, jednak jest też minusem, oznaczającym znaczne obciążenie domowego budżetu. Samochód to zaleta ale i wielkie wydatki. Ubezpieczenie, przeglądy, naprawy czy po prostu paliwo, to słowa, które można zamienić na słowo pieniądze, wszystko to bowiem dość dużo kosztuje. Pytanie, które nasuwa się samo brzmi – jak oszczędzić w samochodzie? Czy na posiadaniu auta nie ucierpią nasze finanse? Odpowiedź na tak postawione pytanie to temat rzeka. Oczywiście użytkując samochód, można wydawać dużo, albo mało.

Wszystko jest zależne od wielu czynników, ale przede wszystkim od naszego podejścia do tematu. Każdy, kto użytkuje swój samochód, powinien wiedzieć, że oszczędzić można zarówno na jego kosztach paliwa jak i na kosztach codziennej eksploatacji, związanych z innymi wydatkami. Ubezpieczenie? Warto szukać najtańszej polisy? Naprawy? Idealnie, jeśli warsztat jest niedrogi. Podobna sytuacja jest ze wszystkim, dlatego należy pamiętać, że nie sztuką jest wydawać wiele. Sztuką jest wydawać tak, by oszczędzać. Czasami aby dojść do tego momentu naprawdę trzeba się postarać ale z reguły nie jest tak źle. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji Oszczędzanie na wydatkach związanych z autem nie jest z pewnością niepotrzebne. Umiejętne planowanie wydatków pozwala uzyskać w ciągu roku oszczędności nawet wielu tysięcy złotych. Warto o tym wiedzieć i nie wydawać pochopnie pieniędzy na auto, tylko na początku sprawdzić jakiej wysokości wydatki ponosimy, później spróbować je obniżyć. Ta operacja w zasadzie każdemu się udaje. Warto o tym wiedzieć i nie bać się poszukiwania oszczędności na kaucje. To się rzeczywiście opłaca. Oczywiście nie można jednak zapominać o jednym – nie zawsze najtaniej znaczy najlepiej. Na wszelkie wydatki zwiaznae z autem należy patrzeć perspektywicznie. Wtedy można mieć pewność, że pojawią się oszczędności nie zaś chwilowe mniejsze wydatki. To istotna różnica.