Szukaj
Kalendarz
  Listopad 2017
  P W Ś C P S N
  « Paź    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  27282930  
Ekonomicznie
  Co to znaczy ekonomicznie? Takie pytanie wbrew pozorom nie jest pozbawione sensu. W opinii wielu osób ekonomicznie znaczy jak najtaniej. Oczywiście ma to swoje logiczne uzasadnienie warto jednak wiedzieć, że temat ten wymaga o wiele szerszego spojrzenia niż tylko przez pryzmat ceny. Bez względu na to czy rzecz dotyczy jazdy samochodem czy życia, wiele osób stara się iść najprościej. Tanio, znaczy dobrze, drogo, znaczy źle. Nie zawsze właśnie tak jest. W wielu przypadkach wybór opcji droższej, jest rozwiązaniem o wiele bardziej sensowny. Droższy produkt wystarcza na dłużej niż tańszy, a więc w przeliczeniu jest po prostu tańszy. Droższe buty wytrzymują kilka sezonów, tańsze rozsypują się po kilku miesiącach. Droższy produkt do jedzenia być może zostanie zjedzony tak samo szybko jak ten tańszy, ale lepsze jakościowo jedzenie na pewno nie przyczyni się do pogorszenia staniu zdrowia, w przypadku taniego jedzenia jest inaczej. Tu temat jest szerszy – problemy ze zdrowiem to stres, konieczne leczenie i wiele innych problemów, które oczywiście oznaczają bardzo wiele wydatków, które mnie musiałby się pojawić. Podsumowując – czy zawsze warto kupować taniej? Oczywiście nie. Cena to tylko jeden z wielu koniecznych kryteriów wyboru produktu lub usługi. Z reguły najmniejsza jest po prostu zachęceniem do zakupu, jednak nie zawsze podyktowanym tym, że produkt jest dobry. Warto o tym wiedzieć i z pewną dozą ostrożności przyglądać się tym najtańszym produktom. Produkty tanie, często okazują się produktami śmiesznie niskiej wręcz jakości – w najlepszym przypadku oznacza to jedno – rozsypują się i są do wyrzucenia. W wielu przypadkach jest inaczej. Tanie produkty mogą być groźne dla zdrowia. Jednym słowem – nie zawsze tanio, znaczy dobrze. Czasami odrobinę droższy produkt to lepsze rozwiązanie. Każdy, kto ma porównanie, miał okazje kupować produkty najtańsze i nieco lepsze, doskonale wie, o czym mowa. Ktoś kiedyś powiedział – ten, kto jest biedny, nie powinien kupować tanio. Coś w tym jest. Warto mieć tego świadomość. To z troski o swoje finanse.

Umowy a biznes. Spojrzenie klienta.

Umowy biznesowe, to pojęcie, które znane jest tylko w tych kręgach. Oczywiście tak być musi, warto jednak pamiętać że istnieją jeszcze umowy zawierane pomiędzy firmą a klientem i o tych trzeba powiedzieć o wiele więcej. To bardzo istotne umowy zarówno dla firmy jak i dla klienta, niestety często to klient stoi na straconej pozycji. Od umowy, którą podpisze zależy bowiem bardzo wiele. Tak działa biznes. Warto o tym wiedzieć. Czym są umowy pomiędzy klientem a firmą? To umowy określające zasady realizacji usługi lub zakupu określonego towaru. Najczęściej ustalają wszystko to, co musi być ustalone w takiej sytuacji – prawa i obowiązki klienta oraz prawa i obowiązki drugiej strony umowy. Oczywiście tutaj należy powiedzieć wprost – klient z reguły jest na gorszej pozycji, ponieważ przewaga obowiązków jest po jego stronie. Z reguły są związane z koniecznością dokonywania płatności – na określonych warunkach i w określony sposób.Dlaczego to jest istotne? Powód jest prosty. W takiej sytuacji umowa jest zobowiązaniem, które ma skutki prawne. Podpisanie umowy oznacza, że klient zgadza się na określone warunki i nie ma od tego odwrotu. Jeśli nie będzie ich przestrzegał, może odpowiadać prawnie. Z tego powodu niezmiernie istotne jest to, by przed podpisaniem umowy po prostu ją przeczytać i zrozumieć.

Często ten warunek nie jest przestrzegany. Klienci nie czytają długich i niejednokrotnie bardzo skomplikowanych umów, uznając je za formalność. Nic bardziej błędnego. Formalnością umowa z pewnością nie jest o czym trzeba po prostu pamiętać.

Podsumowując – umowa, to nie formalność, tylko poważnej treści dokument, którego podpisanie niesie ze sobą poważne zobowiązania. Warto o tym wiedzieć i nigdy nie traktować tego jako coś, co jest mało istotne, a tym bardziej nie traktować tego jako papierka, który trzeba podpisać. Czytanie dokumentu, jego rozumienie to bardzo istotna rzecz – jeśli tego nie ma, po prostu dokumentu podpisywać nie można. Warto o tym pamiętać, tym bardziej, że może nam się to opłacać. Podpis pod niekorzystną umową, to tylko chwila. Odpowiedzialność może być o wiele dłuższa.